Groszek szerokolistny - Lathyrus latifolius

2020-07-16 15:52
Groszek szerokolistny
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Groszek szerokolistny

Groszek szerokolistny to ozdobne pnącze bylinowe, należące do rodziny bobowatych. Groszek szerokolistny zwykle dorasta do 2-3 m wysokości.

Główną ozdobą groszka szerokolistnego rośliny są pojawiające się od czerwca do września różowe, białe (odmiana 'Albus') lub purpurowe (odmiana 'Red Pearl') kwiaty, zebrane w niezbyt duże grona na szczytach cienkich, sztywnych łodyg. Budową i wyglądem do złudzenia przypominają groszek pachnący, ale w przeciwieństwie do niego, zwykle są bezwonne lub o słabo wyczuwalnym zapachu. Po przekwitnieniu przekształcają się w zielone, nagie strączki z zamkniętymi wewnątrz nasionami.

Groszek szerokolistny poza kwiatami uwagę zwraca również oryginalnymi, kanciastymi i uskrzydlonymi pędami, które na całej długości pokrywają się luźno ułożonymi, owalnymi, zielonymi i dość szerokimi liśćmi. Pędy pnącza czepiają się podpór za pomocą cienkich wąsów, a więc nie potrzebują dodatkowego podwiązywania. Na okres zimy cała część nadziemna rośliny zamiera, wiosną odradzając się z mocnego, palowego korzenia. Groszek szerokolistny wymaga stanowisk ciepłych i słonecznych, choć może dać sobie radę także w lekkim półcieniu. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i niezbyt wilgotnych.

Groszek szerokolistny rozmnaża się przez wysiew nasion, które wcześniej powinny być poddane stratyfikacji w niskich temperaturach. Groszek szerokolistny jest doskonałą rośliną na balustrady słonecznych tarasów, ściany altanek i ażurowe ogrodzenia. W Polsce można niekiedy spotkać go także na stanowiskach naturalnych - podlega ścisłej ochronie gatunkowej, dlatego nie należy roślin wykopywać ani zrywać.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój pnącze
Pnącza w ogrodzie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021