Sosna górska (kosodrzewina) ‘Benjamin’ - Pinus mugo ‘Benjamin’

2022-05-19 14:05

Sosna górska, bardziej znana jako kosodrzewina lub kosówka, to gatunek drzewa lub krzewu o mocnym, niskim, często powyginanym pniu i bardzo zmiennej formie.

Sosna górska ‘Benjamin’
Autor: Mariusz Bykowski Sosna górska (kosodrzewina) ‘Benjamin’

Spis treści

  1. Pinus mugo 'Benjamin' - wymagania i uprawa
  2. Sosna na pniu

W naturze kosodrzewina zasiedla tereny górskie, dlatego często przybiera formy płożące, ale może też wyrastać na kilka metrów w górę, tworząc dość duże drzewo. Ze względu na swoją zmienność, w uprawie gatunek nie jest zbyt popularny, za to jego odmiany są cenionymi i często uprawianymi w ogrodach krzewami ozdobnymi.

Pinus mugo 'Benjamin' - wymagania i uprawa

Jedną z popularniejszych, karłowych odmian ozdobnych sosny górskiej jest ‘Benjamin’, która ze względu na swoje kompaktowe rozmiary i regularny, kulisty, zwarty i gęsty pokrój, znakomicie nadaje się do większości ogrodów.

Sosna górska ‘Benjamin’ rośnie wolno i dorasta zaledwie do 0,5–0,8 m wysokości, osiągając podobną szerokość. Poza kulistym pokrojem, cechą charakterystyczną krzewu są intensywnie zielone i wyjątkowo długie jak na sosnę igły, ułożone na pędzie w rodzaj gęstej rozetki. Podobnie jak gatunek, sosna górska ‘Benjamin’ jest krzewem mało wymagającym, wytrzymałym i łatwym w uprawie. Nie ma szczególnych wymagań w stosunku do podłoża i dobrze rośnie na większości typowych gleb ogrodowych. Krzew jest też odporny na niskie temperatury, zanieczyszczenia powietrza i przejściową suszę. Do prawidłowego rozwoju wymaga jednak stanowiska słonecznego, gdyż jest rośliną światłolubną. Pinus mugo ‘Benjamin’ rośnie bardzo wolno, ale w razie potrzeby można korygować jej pokrój przez usuwanie młodych, wiosennych przyrostów.

Sosna na pniu

Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary sosna górska ‘Benjamin’ znakomicie nadaje się do małych ogrodów, ale może być też wykorzystywana do tworzenia dużych kompozycji rabatowych. Krzew świetnie prezentuje się w grupie, ale równie dobrze wygląda jako soliter. Doskonale sprawdza się także w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach oraz w uprawie pojemnikowej. Odmiana często jest również wykorzystywana do tworzenia form piennych. Sosna szczepiona na pniu tworzy bardzo atrakcyjne, niewielkie drzewko o kulistej, regularnej, zwartej i gęstej koronie, niewymagającej częstego formowania.

Poznaj inne odmiany sosny górskiej (kosodrzewiny):

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 50 cm - 80 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty