Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' - Pinus mugo 'Varella'

2022-04-13 15:02

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to odmiana dwuigielnej sosny, wprowadzona do handlu w 1997 roku, przez Hartmuta Carstens'a z Varel w Niemczech.

Spis treści

  1. Sosna górska 'Varella' - opis
  2. Sosna górska 'Varella' - uprawa
  3. Sosna górska 'Varella' - zastosowanie

Sosna górska 'Varella' - opis

Sosna górska 'Varella' to zimozielona, wolno rosnąca (około 10 cm rocznie) odmiana dwuigielnej  sosny, o zwartym, gęstym, niemalże idealnie kulistym pokroju, osiągająca średnicę 1,5 m, przy 1,2 m średnicy (po 5 latach osiąga średnicę około 0,5 m, a po 10 - około 0,7 m) . Ma pędy krótkie i sztywne oraz ciemnozielone igły. Szczególnie dekoracyjne są młode przyrosty, które składają się z pęczków znacznie krótszych igieł w formie pędzelków na szczytach pędów.

Sosna górska 'Varella' - uprawa

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym oraz słonecznym, jasnym stanowisku. Odporna na mróz.

Sosna górska 'Varella' - zastosowanie

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' nadaje się doskonale do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), na wrzosowiskach, w ogrodach orientalnych (japońskich) i ogrodach skalnych. Doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE