Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' - Pinus mugo 'Varella'

2022-04-13 15:02

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to odmiana dwuigielnej sosny, wprowadzona do handlu w 1997 roku, przez Hartmuta Carstens'a z Varel w Niemczech.

Spis treści

  1. Sosna górska 'Varella' - opis
  2. Sosna górska 'Varella' - uprawa
  3. Sosna górska 'Varella' - zastosowanie

Sosna górska 'Varella' - opis

Sosna górska 'Varella' to zimozielona, wolno rosnąca (około 10 cm rocznie) odmiana dwuigielnej  sosny, o zwartym, gęstym, niemalże idealnie kulistym pokroju, osiągająca średnicę 1,5 m, przy 1,2 m średnicy (po 5 latach osiąga średnicę około 0,5 m, a po 10 - około 0,7 m) . Ma pędy krótkie i sztywne oraz ciemnozielone igły. Szczególnie dekoracyjne są młode przyrosty, które składają się z pęczków znacznie krótszych igieł w formie pędzelków na szczytach pędów.

Sosna górska 'Varella' - uprawa

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym oraz słonecznym, jasnym stanowisku. Odporna na mróz.

Sosna górska 'Varella' - zastosowanie

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' nadaje się doskonale do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), na wrzosowiskach, w ogrodach orientalnych (japońskich) i ogrodach skalnych. Doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty