Klon pospolity - Acer platanoides

2022-04-13 14:59

Klon pospolity naturalnie pochodzi i występuje w Europie Środkowej, Wschodniej, a także na Kaukazie i Bałkanach. W Polsce jest to najpopularniejsze drzewo liściaste. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Spis treści:

Klon pospolity - opis

Klon pospolity to drzewo średniej wielkości. Przyjmuje rozłożysty, wzniesiony, okrągły lub parasolowaty pokrój. Pień jest prosty, jednak z wiekiem staje się pomarszczony i popękany. Dorasta do 20-30 m wysokości osiągają nawet do 15 m szerokości.

Gałęzie klonu pospolitego są grube, o brązowej barwie. Liście są naprzeciwległe dłoniasto klapowane, w zależności od odmiany są od 5- do 7-klapowe, ostro zakończone. Dorastają nawet do 15 cm, latem są zielone, jednak później przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono. Ogonek liściowy jest długi, czerwony, zawiera sok mleczny.

Klon pospolity - kwitnienie i owoce

Kwiaty klonu pospolitego pojawiają się od kwietnia do maja, przed rozwojem liści, są żółtozielone, zebrane w baldachogrona. Kwiaty klonu zwyczajnego są silnie miododajne. 

Owoce klonu to skrzydlaki, potocznie nazywane noskami. Połączone są we dwa płaskie orzeszki zaopatrzone w skrzydełka lotne.

Drewno klonu pospolitego jest jasne, ciężkie i twarde.

Klon zwyczajny - odmiany

Klon pospolity ma wiele odmian. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in.: 

  • 'Walderseei' - bardzo małe drzewo, którego liście są bladokremowe, a jesienią przebarwiają się na jasnozielono. Wytrzymuje mrozy nawet do -40 st. C,
  • Reitenbachii’ - gęste drzewo, którego liście są koloru ciemnozielonego lub purpurowego, jesienią przebarwiają się na czerwono,
  • Frisine'  - rośnie bardzo szybko, ma duże liście, żółte na brzegach, głęboko klapowane.

Klon zwyczajny - wymagania i warunki uprawy

Klon pospolity nie jest wymagający. Dobrze poradzi sobie na większości gleb w Polsce, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, nisko wapiennych, w miejscach słonecznych i półcienistych.

Nie sprzyjają mu tylko tereny zupełnie suche i zalewowe. Jest wytrzymały zarówno na wiatry jak i na mróz i zanieczyszczenia powietrza.

Jak dbać o klon pospolity?

Klon zwyczajny nie wymaga nawożenia. Jeżeli rośnie w dobrym miejscu sam doskonale sobie radzi. Pamiętajmy o nawadnianiu młodych okazów w czasie suszy. Dobrze też na początku uprawy zadbać o to, aby drzewa nie chorowały i zabezpieczyć je preparatami grzybowymi i przeciw insektom.

Drzewo nie wymaga okrywania na zimę, gdyż jest mrozoodporne. Jednak starsze okazy mogą być atakowane przez zgorzele mrozowe, dlatego bieli się je na zimę. Taki zabieg idealnie sprawdza się, aby zabezpieczyć pień.

Klon pospolity rozmnaża się z nasion, zaraz po ich zbiorze. Odmiany ozdobne można rozmnażać także wegetatywnie przez szczepienie i okulizację, najczęściej przypada to od czerwca do sierpnia.

Klon pospolity - zastosowanie

Drzewo bardzo łatwo dostosowuje się do panujących warunków, jest nieodłącznym elementem krajobrazu zarówno miejskiego, gdyż sadzi się go w parkach, przy ulicach i na osiedlach. Jest również obecny w krajobrazie wiejskim, wśród sadów i przy skrajach lasów.

Sadzi się go zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Klon zwyczajny to najpopularniejsze drzewo liściaste w Polsce. Posiada cenne drewno, z którego wykonuje się np. instrumenty muzyczne czy narzędzie kuchenne, podłogi oraz obcasy do butów.

Poznaj inne gatunki i odmiany klonów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów żółtozielona
Wysokość 20 m - 30 m
Drzewa do małego ogrodu