Klon tatarski 'Hot Wings' - Acer tataricum 'Hot Wings'

2022-03-23 14:19

Klon tatarski 'Hot Wings' to najczęściej wysoki krzew, rzadziej – niewysokie drzewo, należące niegdyś do rodziny klonowatych (Aceraceae), od 1998 roku klasyfikowane jest jako rodzina mydleńcowatych (Sapindaceae). Odmianę otrzymano w USA, w Colorado State Uniwersity w 2007 roku.

Spis treści

  1. Klon tatarski 'Hot Wings' - opis
  2. Klon tatarski 'Hot Wings' - kwiaty
  3. Klon tatarski 'Hot Wings' - przycinanie
  4. Klon tatarski 'Hot Wings' - stanowisko, podłoże
  5. Klon tatarski 'Hot Wings' - zastosowanie
  6. Klon tatarski 'Hot Wings' - rozmnażanie

Klon tatarski 'Hot Wings' - opis

Klon tatarski 'Hot Wings' dorasta do 10 m wysokości, jest nisko, silnie ugałęzionym drzewem lub krzewem o rozłożystej, owalnej koronie, złożonej z luźno ułożonych gałęzi i cienkich, brunatnoszarych pędów. młode przyrosty karminowe. Kora na pniach i konarach – szara. Pąki gęsto orzęsione na brzegach łusek.

Liście ogonkowe, ułożone na pędach naprzeciwlegle. Jajowate, długości 5-10cm, zaokrąglone lub płytko sercowate u nasady, z klapami zaznaczonymi lekko na liściach zlokalizowanych na silnych długopędach, większość liści bez klap. Na brzegach nieregularnie, podwójnie piłkowane. Młode liście owłosione, starsze nagie, jesienią pięknie przebarwiają się na złocistożółty kolor, a na zimę opadają.

Klon tatarski 'Hot Wings' - kwiaty

Klony to rośliny jednopienne. Kwiaty Klon tatarski 'Hot Wings' są drobne, pachnące, zebrane w wyprostowane wiechy, najczęściej poligamiczne (na tym samym drzewie występują zarówno kwiaty obupłciowe oraz tylko pręcikowe), o pięcio-, rzadziej czterokrotnym okwiecie, o barwie kremowej. Klon tatarski kwitnie w maju, po rozwoju liści.

Po zapyleniu kwiatów i zapłodnieniu, od czerwca do sierpnia, zawiązują się bardzo charakterystyczne owoce, złożone z 2 zrośniętych skrzydlaków, opatrzonych ustawionymi równolegle, stykającymi się skrzydełkami. Przed dojrzeniem owoce przybierają niezwykle dekoracyjne, intensywnie karminowe zabarwienie, pięknie kontrastujące z ciemnozielonymi liśćmi. Dojrzewają na przełomie września i października, kiedy to staja się brązowawe i suche. Po dojrzeniu długo pozostają na pędach, niekiedy aż do wiosny.

Klon tatarski 'Hot Wings' - przycinanie

Klony źle znoszą wczesnowiosenne przycinanie. Rany po cięciu gałęzi, powstałe w końcu zimy lub na przedwiośniu wydzielają silnie sok, co powoduje osłabienie drzewa. Aby temu zapobiec, przycinanie (tylko, jeśli jest konieczne) należy wykonywać latem, po całkowitym rozwinięciu się liści, najlepiej od czerwca do sierpnia lub jesienią.

Klon tatarski 'Hot Wings' - stanowisko, podłoże

Klon tatarski 'Hot Wings' najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Wymaga lekko wilgotnych, dość żyznych, świeżych, próchniczych, umiarkowanie próchniczych gleb, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Rośliny są odporne na suszę, zasolenie podłoża i mrozy.

Klon tatarski 'Hot Wings' - zastosowanie

Klon tatarski 'Hot Wings' to doskonała roślina ozdobna, polecana do ogrodów, parków i zieleni osiedlowej, szczególnie wartościowa w dużych założeniach naturalistycznych i zadrzewieniach w otwartym krajobrazie. W miastach doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, jako soliter lub drzewo alejowe. Odpowiedni do sadzenia przy ulicach i drogach. Może być stosowany również na formowane i naturalistyczne żywopłoty.

Klon tatarski 'Hot Wings' - rozmnażanie

Klon tatarski 'Hot Wings' może być rozmnażany jedynie wegetatywnie, poprzez szczepienie lub okulizację na pokrewnych gatunkach klonów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój owalny
Wysokość 4 m - 10 m