Brzoza czarna 'Summer Cascade' - Betula nigra 'Summer Cascade'

2022-06-27 16:56

Brzoza czarna 'Summer Cascade' to odmiana drzewa liściastego należącego do rodziny brzozowatych (Betulaceae). Odmiana ta została wyhodowana w USA, w 2002 roku, w Shiloh Nursery z pomoca North Carolina State Uniwersity. Na rynek europejski wprowdzona w 2009 roku.

Brzoza czarna 'Summer Cascade' jest szybko rosnącym, niewielkim drzewem liściastym, dorastającym do 4-5m wysokości. To odmiana o luźnej koronie osiągającej średnicę 2-3m, złożonej z  przewisających pędów. Kora jest cienka, łososiowa lub biało-jasnopomarańczowa, łuszcząca się intensywnie wokół konarów papierowatymi płatami.

Liście ułożone na pędach skrętolegle. Delikatnie owłosione, skórzaste, pojedyncze, ogonkowe, duże, o długości do10cm, jajowate lub sercowate, o szerokiej, klinowatej nasadzie, z ostrym, nieco wydłużonym wierzchołkiem, nierównomiernie piłkowane. Górna strona blaszki liściowej – zielona i błyszcząca, spodnia strona biaława, miękko owłosiona. Jesienią pięknie przebarwiają się na złocistożółty kolor, a na zimę opadają.

Brzozy to rośliny jednopienne. Kwiaty brzozy są wiatropylne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wydłużone, kotkowate kwiatostany. Kwiaty męskie – pręcikowe, w baziach, które wykształcają się już jesienią i zimują na krótkopędach. Kwiaty żeńskie, zwisające na szypułkach, zimują w pączkach, z których wyrastają wiosną na bocznych krótkopędach, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Brzoza kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Po zapyleniu kwiatów i zapłodnieniu, od lipca do początku września zawiązują się drobne, spłaszczone owoce (orzeszki), opatrzone dwoma błonkowatymi skrzydełkami, osadzone w katach 3-klapowych łusek, zebrane w wydłużonych, walcowatych owocostanach o długości 2-3cm, rozsypujących się po dojrzeniu (od przełomu sierpnia i września, niekiedy aż do wiosny). Orzeszki brzozowe są w zimie przysmakiem wielu ptaków, m.in. czeczotek. Brzoza jest w stanie wytworzyć ogromną ilość nasion (nawet 50 milionów/ha), jednak ich zdolność kiełkowania jest niewielka (zaledwie około 15%) i trwa tylko do kolejnej wiosny.

System korzeniowy brzóz jest płytki, może silnie wyjaławiać glebę, w wyniku czego uniemożliwia wzrost wielu innych roślin w bezpośrednim sąsiedztwie. Starsze egzemplarze źle znoszą przesadzanie i rzadko się przyjmują, dlatego przesadzać należy jedynie drzewa młode, z pojemników, z dużą bryłą korzeniową. Dodatkowo, brzozy źle znoszą przycinanie. Rany po cięciu gałęzi, powstałe w końcu zimy lub na przedwiośniu wydzielają silnie sok, co powoduje osłabienie drzewa. Aby temu zapobiec, przycinanie (tylko, jeśli jest konieczne) należy wykonywać latem, po całkowitym rozwinięciu się liści, najlepiej na przełomie czerwca i lipca.

Brzoza czarna 'Summer Cascade' najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, znosi półcień. Najlepiej rośnie na wilgotnych, a nawet podmokłych, żyznych, próchnicznych glebach, o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Jest rośliną wysoce mrozoodporną. Ostatnie badania wykazały, że jest to gatunek wrażliwy na zasolenie podłoża oraz przemysłowe zanieczyszczenia powietrza (głównie związki siarki, azotu i fluoru), dlatego nie nadają się do nasadzeń w dużych miastach i w bezpośrednim sąsiedztwie ulic i arterii komunikacyjnych.

Brzoza czarna 'Summer Cascade' to doskonała roślina ozdobna, polecana do małych ogrodów, parków i zieleni osiedlowej. W miastach doskonała do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, jako soliter lub w grupach roślinnych. Nieodpowiednia do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń. Doskonale wygląda sadzona nad zbiornikami wodnymi, nad którymi malowniczo zwiesza swoje pędy. Może być również sadzona w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed mrozem).

Brzoza czarna 'Summer Cascade' może być rozmnażana wegetatywnie, przez okulizację na przełomie maja i czerwca lub szczepienie w koronie dwuletnich pędów, przeprowadzane zimą lub wczesną wiosną na podkładkach w szklarni lub szczepienie w gruncie (w maju), na starszych podkładkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia IV
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 4 m - 5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwisający
Pokrój luźny