Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’ - Sorbus x arnoldiana ‘Pink Veil’

2022-06-27 16:48

Jarząb ‘Pink Veil’ to odmiana mieszańca międzygatunkowego liściastego drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae). Rośnie umiarkowanie silnie. To niezbyt wysokie drzewo o szeroko stożkowej koronie, osiągające 3–4 m wysokości.

Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’

Jarząb ‘Pink Veil’ zakwita w maju i kwitnie do czerwca. Kwiaty są białe, pachnące, pięciokrotne, drobne, pojedyncze, zebrane w wielokwiatowe baldachogrona na końcach pędów. Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty wabią pszczoły. Po zapyleniu jarząb zawiązuje dekoracyjne, jabłko kształtne, kuliste, drobne owoce o niespotykanej jasnoróżowej barwie, bardzo lubiane przez ptaki. Ciemnozielone liście na pędach ułożone są skrętolegle, są pojedyncze, nieparzysto pierzaste, złożone z kilkunastu krótkoogonkowych, eliptycznych, całobrzegich listków. Jesienią liście żółkną, na zimę liście opadają.

Jarząb ‘Pink Veil’ najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, przepuszczalnych glebach o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Jest wrażliwy na suszę oraz okresowe zalewanie, poza tym ma przeciętne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych kwitnie i owocuje obficiej, a owoce są silniej wybarwione. Dość odporny na mróz.

Jarząb ‘Pink Veil’ to doskonałe drzewo liściaste na tereny zieleni (zwłaszcza do nasadzeń w zieleni osiedlowej) i ogrodów przydomowych. Można go rozmnażać wyłącznie wegetatywnie, przez szczepienie w okresie spoczynku zimowego lub okulizację odmiany latem, na podkładkach (najczęściej stosowaną podkładką jest jarząb pospolity Sorbus aucuparia).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój szerokostożkowy
Wysokość 3 m - 4 m
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE