Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’ - Sorbus x arnoldiana ‘Pink Veil’

2022-06-27 16:48

Jarząb ‘Pink Veil’ to odmiana mieszańca międzygatunkowego liściastego drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae). Rośnie umiarkowanie silnie. To niezbyt wysokie drzewo o szeroko stożkowej koronie, osiągające 3–4 m wysokości.

Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’

Jarząb ‘Pink Veil’ zakwita w maju i kwitnie do czerwca. Kwiaty są białe, pachnące, pięciokrotne, drobne, pojedyncze, zebrane w wielokwiatowe baldachogrona na końcach pędów. Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty wabią pszczoły. Po zapyleniu jarząb zawiązuje dekoracyjne, jabłko kształtne, kuliste, drobne owoce o niespotykanej jasnoróżowej barwie, bardzo lubiane przez ptaki. Ciemnozielone liście na pędach ułożone są skrętolegle, są pojedyncze, nieparzysto pierzaste, złożone z kilkunastu krótkoogonkowych, eliptycznych, całobrzegich listków. Jesienią liście żółkną, na zimę liście opadają.

Jarząb ‘Pink Veil’ najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, przepuszczalnych glebach o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Jest wrażliwy na suszę oraz okresowe zalewanie, poza tym ma przeciętne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych kwitnie i owocuje obficiej, a owoce są silniej wybarwione. Dość odporny na mróz.

Jarząb ‘Pink Veil’ to doskonałe drzewo liściaste na tereny zieleni (zwłaszcza do nasadzeń w zieleni osiedlowej) i ogrodów przydomowych. Można go rozmnażać wyłącznie wegetatywnie, przez szczepienie w okresie spoczynku zimowego lub okulizację odmiany latem, na podkładkach (najczęściej stosowaną podkładką jest jarząb pospolity Sorbus aucuparia).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój szerokostożkowy
Wysokość 3 m - 4 m