Klon czerwony ‘Scanlon’ - Acer rubrum ‘Scanlon’

2020-07-16 15:50 Agnieszka Mike-Jeziorska
Klon czerwony 'Scanlon'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Klon czerwony ‘Scanlon’ to średniej wielkości drzewo liściaste z rodziny klonowatych (Aceraceae). Ta odmiana klonu czerwonego rośnie wolno, osiągając w Polsce (po kilkudziesięciu latach) około 13 m wysokości i 3–4 m średnicy korony, która jest silnie ugałęziona, zwarta, o pędach ukośnie wzniesionych ku górze, owalna do niemal kolumnowej. Kora na pniu jest szara, gładka, z wiekiem drobno łuszczy się. Pędy są nagie, zwykle oliwkowozielone, pokryte widocznymi przetchlinkami. Pojedyncze, trójklapowe liście o sercowatych nasadach, wyrastają na długich (około 10 cm) ogonkach liściowych. Blaszki liściowe mają 6–10 cm długości, z wierzchu są ciemnozielone, błyszczące, od spodu nieco jaśniejsze, niebieskawe, matowe. Jesienią przebarwiają się intensywnie na czerwonopomarańczowo (wraz z ogonkami), na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

 

Klon czerwony kwiaty

 

Klon czerwony ‘Scanlon’ zakwita bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca lub na początku kwietnia, długo przed rozwojem liści. Jego kwiaty choć drobne, są bardzo dekoracyjne: intensywnie czerwone, z pręcikami umieszczonymi na długich nitkach, zebrane w okazałe grona na końcach zeszłorocznych pędów. Są miododajne (stanowią jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół) i owadopylne – po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się dekoracyjne, czerwonawe owoce – skrzydlaki, które dojrzewają i opadają od czerwca do sierpnia.

Klon czerwony ‘Scanlon’ uprawa

Klon czerwony ‘Scanlon’ wymaga gleb żyznych, próchniczych, dostatecznie wilgotnych, do niemal podmokłych, o odczynie zbliżonym do kwaśnego. Nie znosi gleb wapiennych (o odczynie zasadowym), suchych i silnie przepuszczalnych (piaszczystych), gdzie rośnie słabo, często choruje i dość szybko zamiera. Odmiana ‘Scanlon’ najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach silnie nasłonecznionych, tylko na takich stanowiskach jego liście intensywnie przebarwiają się jesienią. W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie odporny na mróz (strefa mrozoodporności 6a), mimo to młode okazy, sadzone w najchłodniejszych (południowych i północno-wschodnich) rejonach kraju, w szczególnie mroźne zimy mogą przemarzać. Dlatego pierwsze kilka lat warto osłaniać pnie najmłodszych drzew np. agrowłókniną, chochołami ze słomy lub tekturą falistą, a ich podstawy – kopczykować kompostem, korą lub trocinami lub suchymi liśćmi.

Klon czerwony ‘Scanlon’ rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez późnozimowe lub wczesnowiosenne szczepienie pędów odmiany na siewkach klonu czerwonego (gatunku).

 

Klon czerwony ‘Scanlon’ zastosowanie

 

Klon czerwony ‘Scanlon’ można sadzić jako soliter w szczególnie eksponowanych miejscach lub w szpalerach w ogrodach, parkach oraz zieleni publicznej i osiedlowej.

Poznaj inne gatunki i odmiany klonów:

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 12 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kolumnowy
Pokrój zwarty

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021