Klon palmowy 'Atropurpureum' - Acer palmatum 'Atropurpureum'

2022-03-23 13:56

Klon palmowy ‘Atropurpureum’ jest to jedna z najbardziej popularnych odmian klonu palmowego sadzonego w Polsce. Pochodzi z Japonii. Znana była już od XVI-XVII wieku, jednak do Europy trafiła na początku XIX wieku.

Spis treści

  1. Klon palmowy 'Atropurpureum - opis
  2. Klon palmowy 'Atropurpureum - wymagania uprawy
  3. Klon palmowy 'Atropurpureum - pielęgnacja
  4. Zastosowanie w ogrodzie klonu palmowego 'Atropurpureum'

Klon palmowy 'Atropurpureum - opis

Klon palmowy ‘Atropurpureum’ może mieć postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Korona tworzy zwieszony, parasolowaty pokrój. Okazy dorastają maksymalnie do 3-4 m wysokości oraz około 2 m szerokości. Klon palmowy ‘Atropurpureum’ ma szarobrązową gładką korę oraz czerwone, powyginane pędy. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest purpurowy, wyjątkowo dekoracyjny kolor liści, które dodatkowo mają skomplikowaną budowę. Liście są od pięcio- do siedmioklapowe, głęboko wcięte, o wachlarzowatym kształcie.

Klon palmowy 'Atropurpureum' kwitnie w maju. Kwiaty tej odmiany klonu purpurowego są niewielkie i czerwone. Kilka tonów jaśniejsze od liści. Mają pięciodziałkowy kielich, pięciopłatkową koronę, 1 słupek i 8 pręcików. Jesienią na drzewie pojawiają się owoce. Są to orzeszki brązowego koloru, posiadające skrzydełka lotne.Roślina jest wyjątkowo miododajna, swoim wyglądem przyciąga owady.

Klon palmowy 'Atropurpureum - wymagania uprawy

Istotne jest miejsce, jakie wybieramy dla klonu palmowego ‘Atropurpureum’, bowiem lubi on stanowiska słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatrów (młode okazy nie tolerują mrozu). Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Pamiętajmy o tym, aby podłoże było lekko kwaśne do obojętnego - zasadowa gleba, może powodować więdnięcie klonu.

Klon palmowy 'Atropurpureum - pielęgnacja

Z racji tego, że odmiana pochodzi z zupełnie innego klimatu niż panujący w Polsce, wymaga szczególnego traktowania. Roślina jest częściowo mrozoodporna, jednak młode egzemplarze są wrażliwe na przymrozki i wymagają okrywania na zimę. Najlepiej użyć do tego agrowłókniny.

Klon palmowy Atropurpureum’ jest czuły na niedobór potasu.  Dorosłe okazy wymagają na wiosnę nawożenia nawozami pełno składnikowymi lub kompostem. Aby zapobiec usychaniu młodych drzew, dobrze ściółkować teren wokół pnia. Zapobiega to wyparowywaniu wody z rośliny. Jeżeli zależy nam na odpowiednio małym rozmiarze korony, na wiosnę wskazane jest cięcie korekcyjne.

Zastosowanie w ogrodzie klonu palmowego 'Atropurpureum'

Jest to powszechnie znana odmiana o  charakterze ozdobnym. Ze względu na  intensywny kolor liści, klon palmowy ‘Atropurpureum’ można sadzić samodzielnie w ogrodzie jako główny punkt. Pięknie prezentuje się także w towarzystwie roślin iglastych, takich jak: cis, jałowiec czy żywotnik. Pasuje do ogrodu skalnego, czy nad brzegiem oczka wodnego. Ze względu na swój niewielki rozmiar, można go uprawiać w pojemnikach na balkonie czy tarasie, jako drzewko bonsai. Nie może go zabraknąć w ogrodzie w stylu japońskim.

Poznaj inne klony o ozdobnych liściach:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półćieniste
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kulisty
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł purpurowa
Wysokość 3 m - 4 m
Drzewa do małego ogrodu