Klon jawor ‘Brilliantissimum’ - Acer pseudoplatanus ‘Brilliantissimum’

2020-07-16 15:50 Martyna Cieślińska
Klon jawor ‘Brilliantissimum’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Klon jawor ‘Brilliantissimum’

Klon jawor 'Brilliantissimum' to drzewo, które należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Klon jawor 'Brilliantissimum' to stara odmian, która pochodzi z Anglii. Obecnie znana w całej Europie. Jednak w Polsce rzadko spotykana.

Spis treści

  1. Klon jawor 'Brilliantissimum' - opis
  2. Klon jawor 'Brilliantissimum' - uprawa
  3. Klon jawor 'Brilliantissimum' - pielęgnacja
  4. Klon jawor 'Brilliantissimum'- zastosowanie

Klon jawor 'Brilliantissimum' - opis

Odmiana 'Brilliantissimum' ma zwarty, kulisty pokrój. Z czasem może tworzyć piętrową koronę, jeśli nie będzie regularnie podcinana. Dość wolno rośnie, jednak należy do drzew długowiecznych. Osiąga od 2 do 5 m wysokości oraz około 4 m szerokości. Roślinę najczęściej szczepi się na wysokich podkładkach. Odmiana ma silnie rozgałęzione pędy gęsto ulistnionych. Zachwyca swoim niespotykanym różowopomarańczowo-łososiowym kolorem młodych liści, które latem przebarwiają się na zielonożółty kolor, a jesienią stają się całe żółte. Kwiaty u tej odmiany klonu jawora pojawiają się w maju, są żółte. Owocem jest kulisty orzeszek ze skrzydełkami lotnymi.

Klon jawor 'Brilliantissimum' - uprawa

Uprawa odmiany 'Brilliantissimum' nie należy do skomplikowanych. Drzewo najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym lub półcienistym oraz na żyznych, przepuszczalnych i lekko wapiennych glebach. Jednak pełne słońce powoduje intensywniejsze wybarwianie się liści. Warto pamiętać o umiarkowanej wilgotności gleby, gdyż okazy rosnące na mocno suchych glebach mogą mieć problemy z wypuszczaniem nowych liści i kwiatów.Klon jawor 'Brilliantissimum' toleruje kamieniste podłoże, ale nie przepada za zasoloną glebą. Roślina jest całkowicie odporna na mróz i zanieczyszczenie powietrza.

Klon jawor 'Brilliantissimum' - pielęgnacja

Klon jawor 'Brilliantissimum' niezbyt dobrze znosi cięcie, także należy je zminimalizować. Drzewo samo bardzo dobrze się formuje, wskazane jest jedynie cięcie fitosanitarne oraz gdy egzemplarz za bardzo się rozrasta. Warto pamiętać o odpowiednich warunkach uprawy i pielęgnacji dla klonu, ponieważ często atakuje go choroba grzybowa - czarna plamistość liści klonu. Chorobie ulegają najczęściej uszkodzone egzemplarze. Objawy tej choroby powodują, że roślina staje się bardzo nieestetyczna.

Klon jawor ‘Brilliantissimum’ można rozmnażać przez nasiona, jednak częściej dokonuje się tego w sposób wegetatywny przez szczepienie i okulizację.

Klon jawor 'Brilliantissimum'- zastosowanie

Odmiana nie jest popularna w Polsce, mimo że jest bardzo atrakcyjna. Nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Ze względu na atrakcyjny kolor liści przez cały okres wegetacji, doskonale prezentuje się jako soliter. Równie dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin, np. sosny górskiej czy rozchodnika okazałego. Dzięki dużej odporności na zanieczyszczenia powietrza, warto sadzić odmianę 'Brilliantissimum’ wzdłuż chodników i przy ulicach w kompozycjach na przykład z bzem czarnym czy lilakiem pospolitym.

Poznaj inne gatunki i odmiany klonów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kulisty
Barwa liści/igieł zielonożółta
Wysokość 2 m - 5 m
Barwa liści/igieł łososiowa

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021