Klon pospolity ‘Faassen’s Black’ = klon zwyczajny ‘Faassen’s Black’ - Acer platanoides ‘Faassen’s Black’

2020-07-16 15:49 Agnieszka Mike-Jeziorska
Klon pospolity ‘Faassen’s Black’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Klon pospolity ‘Faassen’s Black’

Klon pospolity ‘Faassen’s Black’ to odmiana drzewa liściastego, należąca do rodziny klonowatych (Aceraceae) o średnio intensywnym wzroście (słabszym niż gatunek), dorastająca do 15–20 m wysokości i 10–15m szerokości.

Spis treści

  1. Klon zwyczajny – opis
  2. Klon – cięcie i uprawa
  3. Klon pospolity czerwonolistny w ogrodzie
  4. Acer Fassen Black – rozmnażanie

Strzelista w młodości korona klonu pospolitego ‘Faassen’s Black’ , z czasem staje się szerokojajowata lub owalna. Kora klonu na pniach i starszych gałęziach jest ciemna, drobno, podłużnie spękana. Pędy jednoroczne brązowawe. Pąki brązowoczerwone.

Klon zwyczajny – opis

Liście ułożone na pędach naprzeciwlegle. Liście pojedyncze, długoogonkowe, 13–15 cm długości, klapowane (złożone z 5–7 klap), z dużymi, ostrymi ząbkami i szerokimi, zaokrąglonymi zatokami między nimi, o szerokiej nasadzie. Górna strona blaszki liściowej jest ciemnoczerwona (niemal czarna), intensywnie błyszcząca, spodnia – bardziej matowa. Wiosną młode liście są bordowe i rozwijają się jako jedne z pierwszych liści z drzew liściastych, jesienią pięknie przebarwiają się na purpurowoczerwony kolor, na zimę opadają.Klony pospolite to rośliny jednopienne. Kwiaty są owadopylne, rozwijają się wczesną wiosną (krótko przed rozwojem liści) – w kwietniu i na początku maja – i stanowią jeden z pierwszych pożytków pszczelich. Są najczęściej poligamiczne (na jednym drzewie występują obok kwiatów obupłciowych także kwiaty tylko pręcikowe), gwiazdkowate, zebrane w wyprostowanych kwiatostanach typu baldachogrono. Kwiatostany są ciemnopurpurowe, z wyjątkiem zielonkawożółtych płatków. Owoce klonu zwyczajnego zawiązują się pod koniec lata. Są to charakterystyczne dla tego gatunku owoce złożone z dwóch, zrośniętych, szeroko rozwartych, dość długich (do 5 cm) skrzydlaków, ze spłaszczonymi nasionami-orzeszkami wewnątrz, rozpadających się po dojrzeniu.

Klon – cięcie i uprawa

Klon pospolity ‘Faassen’s Black’ nie wymaga przycinania, ale jeśli jest ono konieczne, to nie należy wykonywać go wiosną (marzec–kwiecień), bo wtedy powstałe po cięciu rany silnie wydzielają sok, powodując osłabienie drzewa. Cięcie klonu wykonujemy latem (najlepiej od czerwca do sierpnia), po całkowitym rozwinięciu liści lub jesienią.

Klon ‘Faassen’s Black’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, choć w młodszym wieku dość dobrze znosi lekkie zacienienie. Jest mało wymagający w stosunku do gleby, nie znosi jedynie gleb bardzo suchych i podmokłych. Najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, luźnych glebach o odczynie obojętnym. Dobrze znosi warunki miejskie i w polskich warunkach jest całkowicie mrozoodporny.

Klon pospolity czerwonolistny w ogrodzie

Drzewo to jest polecane do dużych ogrodów, parków i zieleni osiedlowej, szczególnie do większych założeń naturalistycznych i zadrzewień w otwartym krajobrazie, sadzone jako soliter lub drzewo alejowe. Doskonale wygląda też jako uzupełnienie nowoczesnej architektury oraz w zestawieniach kolorystycznych z roślinami o kontrastowych barwach liści. Pięknie prezentuje się sadzony pojedynczo na dużych trawnikach, gdzie rozwija szeroką, nisko osadzoną, kopulastą koronę, która latem stanowi doskonałe schronienie przed słońcem.

Acer Fassen Black – rozmnażanie

Klon pospolity ‘Faassen’s Black’ może być rozmnażany jedynie wegetatywne, przez okulizację na przełomie maja i czerwca, szczepienie w koronie dwuletnich pędów, przeprowadzane zimą lub wczesną wiosną na podkładkach w szklarni lub szczepienie w gruncie (w maju), na starszych podkładkach, uzyskanych najczęściej z klonu pospolitego.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 20 m
Podlewanie mało
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój szerokojajowaty
Barwa kwiatów zielonożółta
Barwa liści/igieł czerwonoczarna

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021