Klon pospolity 'Frisine' - Acer platanoides 'Frisine'

2020-07-16 15:49 Agnieszka Mike-Jeziorska

Klon pospolity 'Frisine' to odmiana klonu, którego roślina mateczna została znaleziona w 2006 roku,  na poboczu szosy w Czechach, przez Nico Reynvoet'a. Do handlu wprowadzona w 2009 roku przez  belgijską szkółkę De Martelaer, z Zelate.

Klon pospolity 'Frisine' to dość silnie rosnące drzewo liściaste, o kolumnowym pokroju korony i wielobarwnych - zielonych lub żółtoobrzeżonych, głęboko klapowanych liściach sezonowych, opadających na zimę. Osiąga 10-15 m wysokości. Szczególnie interesujący efekt z bliska. Z większej odległości, drzewo o jasnym „wiosennym” zabarwieniu.

Klon pospolity 'Frisine' nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Urośnie na każdej, przeciętnej glebie, o średniej wilgotności, zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Jest również bardzo odporny na mróz, więc bez problemu powinien wytrzymywać nasze, nawet najsurowsze zimy..

Ze względu na brak większych wymagań, roślina ta doskonale nadaje się do zieleni publicznej, parków i dużych ogrodów. Szczególnie interesująco wygląda w zestawieniach z roślinami o ciemniejszych liściach, jako element rozjaśniający.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 15 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kolumnowy
Barwa liści/igieł zielono-żółta

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021