Klon pospolity 'Frisine' - Acer platanoides 'Frisine'

2020-07-16 15:49 Agnieszka Mike-Jeziorska

Klon pospolity 'Frisine' to odmiana klonu, którego roślina mateczna została znaleziona w 2006 roku,  na poboczu szosy w Czechach, przez Nico Reynvoet'a. Do handlu wprowadzona w 2009 roku przez  belgijską szkółkę De Martelaer, z Zelate.

Klon pospolity 'Frisine' to dość silnie rosnące drzewo liściaste, o kolumnowym pokroju korony i wielobarwnych - zielonych lub żółtoobrzeżonych, głęboko klapowanych liściach sezonowych, opadających na zimę. Osiąga 10-15 m wysokości. Szczególnie interesujący efekt z bliska. Z większej odległości, drzewo o jasnym „wiosennym” zabarwieniu.

Klon pospolity 'Frisine' nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Urośnie na każdej, przeciętnej glebie, o średniej wilgotności, zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Jest również bardzo odporny na mróz, więc bez problemu powinien wytrzymywać nasze, nawet najsurowsze zimy. Strefa mrozoodporności 4.

Ze względu na brak większych wymagań, roślina ta doskonale nadaje się do zieleni publicznej, parków i dużych ogrodów. Szczególnie interesująco wygląda w zestawieniach z roślinami o ciemniejszych liściach, jako element rozjaśniający.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 15 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kolumnowy
Barwa liści/igieł zielono-żółta