Filodendron strzałkolistny - Philodendron sagittifolium

2022-04-13 12:37

Filodendron strzałkolistny pochodzi z Ameryki Południowej - rośnie w naturze na obszarze od Meksyku po Kolumbię. Jednak w Polsce, znany jest tylko jako roślina doniczkowa do pomieszczeń. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Spis treści

  1. Filodendron strzałkolistny - opis
  2. Filodendron strzałkolistny - warunki uprawy
  3. Filodendron strzałkolistny - pielęgnacja
  4. Filodendron strzałkolistny - zastosowanie

Filodendron strzałkolistny - opis

Filodendron strzałkolistny jest to wyjątkowo trwały i bardzo wytrzymały gatunek, jednak rośnie dość wolno. W swojej ojczyźnie dorasta nawet do 2-3 m wysokości, jednak w naszym klimacie w doniczce osiąga 1-1,5 m. Ma krzaczasty pokrój. Strzałkowate, ciemnozielone liście, osadzone na długich ogonkach, umieszczone są pod kątem 45⁰.  Unerwienie na liściach jest silnie zaznaczone. Roślina jest trująca, gdyż zawiera w pędach oraz liściach szczawiany i inne substancje, które działają uczulająco na ludzi i zwierzęta. Spożycie części rośliny może prowadzić do poważnych dolegliwości, a nawet - w skrajnych przypadkach - do śmierci.

Filodendron strzałkolistny - warunki uprawy

Filodendron strzałkolistny to idealna roślina do pomieszczeń. Nie wymaga wiele światła, preferuje stanowisko półcieniste (bezpośrednie słońce może powodować oparzenia liści). Lubi wilgotną glebę oraz wysoką wilgotność powietrza. Najlepsze dla filodendrona jest podłoże przewiewne, żyzne, przeznaczone dla roślin doniczkowych. Roślina jest wrażliwa zarówno na przesuszenie podłoża, jak i jego zalewanie. Niestosowanie się do powyższych wymagań prowadzi zazwyczaj do żółknięcia liści.

Filodendron strzałkolistny - pielęgnacja

Roślina w okresie wzrostu - od wiosny do jesieni - preferuje regularne nawożenie, najlepiej co 2 tygodnie. Natomiast zimą, kiedy filodendron jest w okresie spoczynku, ograniczamy zasilanie do częstotliwości raz na miesiąc. Zabieg zraszania liści rośliny ogromnie pomaga w utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. Filodendron bardzo dobrze znosi przesadzanie. Taki zabieg można wykonywać nawet co roku. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe, które pobiera się latem. Sadzonki dość szybko się ukorzeniają.

Filodendron strzałkolistny - zastosowanie

Filodendron strzałkolistny, jak wszystkie filodendrony, idealnie nadaje się do aranżacji biur i domów, nadając wnętrzom interesujący wygląd. Główną ozdobą całej rośliny są liście. Dzięki ich dużej powierzchni, filodendron zaliczany jest do roślin, które oczyszczają powietrze.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 1 m - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty