Filodendron czerwieniejący - Philodendron erubescens

2022-03-24 12:43

Filodendron czerwieniejący to roślina pochodząca z Kolumbii gdzie rośnie dziko. W Europie jest popularną rośliną doniczkową. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Spis treści

  1. Filodendron czerwieniejący - opis
  2. Filodendron czerwieniejący - warunki uprawy
  3. Filodendron czerwieniejący - pielęgnacja
  4. Filodendron czerwieniejący - zastosowanie

Filodendron czerwieniejący - opis

Filodendron czerwieniejący należy do pnączy. W uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 3 m wysokości. Ma grube i sztywne pędy w kolorze czerwonym - stąd nazwa rośliny. Liście są duże, strzałkowe i błyszczące, od spodu są lekko czerwone, umieszczone na długich ogonkach liściowych czerwonego koloru. W naturalnym środowisku dorastają do 30 cm długości. W odpowiednich warunkach uprawy, nawet domowe okazy mogą zakwitnąć. Kwiatostanem jest bardzo dekoracyjna kremowa lub biała kolba z czerwoną pochwą.Do ciekawych odmian filodendrona czerwieniejącego należą ‘Pink Princess’ o liściach przebarwiających się na różowo oraz ‘Burgundy’ o czerwonych liściach.

Filodendron czerwieniejący - warunki uprawy

Filodendron czerwieniejący jest to roślina, która pochodzi z tropikalnego klimatu, a co za tym idzie wymaga określonych warunków uprawy. Lubi stanowisko półcieniste z dostępem rozproszonego światła. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą bardzo szybko doprowadzić do poparzeń rośliny, a w efekcie do jej śmierci. Podstawowym wymaganiem uprawy rośliny jest wysoka wilgotność powietrza. Zalecane jest regularne zraszanie, zwłaszcza zimą, gdy roślina znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura uprawy wynosi 20 st. C, zimą może być nieco niższa. Filodendron czerwieniejący lubi żyzne, przewiewne, umiarkowanie i wilgotne podłoże, o lekko kwaśnym pH.

Filodendron czerwieniejący - pielęgnacja

Filodendron czerwieniejący bardzo szybko się rozrasta - gdy staje się to problemem, trzeba ograniczyć rozmiary rośliny przez jej regularne cięcie - roślina dobrze znosi taki zabieg. Podobnie reaguje na nawożenie - zasilanie nawozem wieloskładnikowym co około 7 dni korzystnie wpływa na dobrą kondycję rośliny. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pozyskiwane z pędów szczytowych oraz bocznych, najlepiej ten zabieg wykonać wiosną (w marcu).

Filodendron czerwieniejący - zastosowanie

Filodendron czerwieniejący należy do roślin długowiecznych. Dzięki prawidłowej uprawie przez lata może być ozdobą wnętrza. Znajduje zastosowanie zarówno jako roślina zwisająca z doniczki, jak również jako pnąca się po podporach.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 3 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE