Filodendron czerwieniejący - Philodendron erubescens

2022-03-24 12:43

Filodendron czerwieniejący to roślina pochodząca z Kolumbii gdzie rośnie dziko. W Europie jest popularną rośliną doniczkową. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Filodendron czerwieniejący - opis

Filodendron czerwieniejący należy do pnączy. W uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 3 m wysokości. Ma grube i sztywne pędy w kolorze czerwonym - stąd nazwa rośliny. Liście są duże, strzałkowe i błyszczące, od spodu są lekko czerwone, umieszczone na długich ogonkach liściowych czerwonego koloru. W naturalnym środowisku dorastają do 30 cm długości. W odpowiednich warunkach uprawy, nawet domowe okazy mogą zakwitnąć. Kwiatostanem jest bardzo dekoracyjna kremowa lub biała kolba z czerwoną pochwą.Do ciekawych odmian filodendrona czerwieniejącego należą ‘Pink Princess’ o liściach przebarwiających się na różowo oraz ‘Burgundy’ o czerwonych liściach.

Filodendron czerwieniejący - warunki uprawy

Filodendron czerwieniejący jest to roślina, która pochodzi z tropikalnego klimatu, a co za tym idzie wymaga określonych warunków uprawy. Lubi stanowisko półcieniste z dostępem rozproszonego światła. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą bardzo szybko doprowadzić do poparzeń rośliny, a w efekcie do jej śmierci. Podstawowym wymaganiem uprawy rośliny jest wysoka wilgotność powietrza. Zalecane jest regularne zraszanie, zwłaszcza zimą, gdy roślina znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura uprawy wynosi 20 st. C, zimą może być nieco niższa. Filodendron czerwieniejący lubi żyzne, przewiewne, umiarkowanie i wilgotne podłoże, o lekko kwaśnym pH.

Filodendron czerwieniejący - pielęgnacja

Filodendron czerwieniejący bardzo szybko się rozrasta - gdy staje się to problemem, trzeba ograniczyć rozmiary rośliny przez jej regularne cięcie - roślina dobrze znosi taki zabieg. Podobnie reaguje na nawożenie - zasilanie nawozem wieloskładnikowym co około 7 dni korzystnie wpływa na dobrą kondycję rośliny. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pozyskiwane z pędów szczytowych oraz bocznych, najlepiej ten zabieg wykonać wiosną (w marcu).

Filodendron czerwieniejący - zastosowanie

Filodendron czerwieniejący należy do roślin długowiecznych. Dzięki prawidłowej uprawie przez lata może być ozdobą wnętrza. Znajduje zastosowanie zarówno jako roślina zwisająca z doniczki, jak również jako pnąca się po podporach.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 3 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE