Czego nie lubi monstera? Kiedy monstera płacze? Poznaj odmiany monstery

2023-09-13 13:56

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to odmiana, którą najczęściej spotykamy w naszych domach. Nic dziwnego - monstera deliciosa nie tylko pięknie wygląda, ale jest stosunkowo prosta w uprawie i niewymagająca. Podpowiadamy, jakie stanowisko lubi monstera dziurawa, czego nie lubi oraz jakie choroby jej grożą. Oto garść przydatnych informacji dotyczących uprawy monstery dziurawej w domu!

Spis treści

  1. Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – charakterystyka
  2. Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – pielęgnacja i wymagania
  3. Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – przesadzanie
  4. Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – rozmnażanie
  5. Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – choroby i szkodniki
  6. Monstera – inne odmiany

Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – charakterystyka

Monstera dziurawa (monstera deliciosa) ma duże, sercokształtne, głęboko powcinane (im starsze, tym bardziej), skórzaste liście (starsze liście mają dodatkowo otwory w blaszce). Starsze egzemplarze charakteryzują się długimi, zwisającymi korzeniami powietrznymi. Uwaga! Korzeni tych nie należy odcinać.

Kwiatostan w kształcie kolby otoczonej dużą białą pochwą pojawia się u starszych egzemplarzy (ale rzadko). Później tworzą się pachnące, stożkowate owoce, które po dojrzeniu są jadalne, mają smak ananasa, ale mogą powodować podrażnienia błony śluzowej, dlatego radzi się ich nie spożywać.

Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – pielęgnacja i wymagania

Monstera dziurawa jest łatwa w uprawie, nie ma wysokich wymagań i bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. Mimo to, warto zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju – zbliżone do tych, panujących w tropikalnych lasach równikowych.

1. TEMPERATURA – monstera deliciosa najlepiej czuje się w temperaturze 18-22 stopnie. Minimalna temperatura, w której roślina będzie się rozwijać to 15 stopni – choć wtedy jej wzrost będzie wolniejszy.

2. STANOWISKO – jak każda roślina, monstera dziurawa lubi słońce, ale w jej przypadku najlepiej sprawdza się światło rozproszone. Zbyt mocne i intensywnie padające na roślinę promienie mogą poparzyć liście. Monstera deliciosa dobrze radzi sobie także w półcieniu, chociaż wtedy jej liście nie są aż tak „dziurawe”. Idealnym miejscem dla monstery będą więc parapety zachodnie i wschodnie.

3. PODŁOŻE – monstera dziurawa dobrze rośnie w przepuszczalnym podłożu z dodatkiem torfu, kompostu czy perlitu. Ziemia do monstery dziurawej musi być na tyle przepuszczalna, by nie zatrzymywała nadmiaru wody, i jednocześnie musi zapewnić roślinie umiarkowaną wilgotność.

4. PODLEWANIE – jednej rzeczy, której monstera deliciosa nie znosi jest przelanie. Roślina może wytrzymać okazjonalne przesuszenie, ale przelanie jest dla niej wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do gnicia korzeni. Objawem przelania są m.in. żółknące i brunatniejące liście. Monsterę dziurawą podlewamy raz w tygodniu, natomiast w okresie zimowym raz na 2 tygodnie. Zanim podlejemy roślinę, warto sprawdzić, czy podłoże zdążyło już przeschnąć. Warto również zapewnić monsterze odpowiednią wilgotność powietrza i zraszać jej liście dwa razy w tygodniu, a zimą odsunąć doniczkę od kaloryferów.

Trzeba pamiętać także o zjawisku tzw. "płaczu" monstery. Gutacja, czyli zachodzi wtedy, gdy nasza roślinka nie ma możliwości swobodnego odparowywania wody. By poradzić sobie z nietypową sytuacją, roślina korzysta z pomocy hydatodów, nazywanych również wypotnikami (niewielkich struktur umieszczonych na brzegach liści), które pomagają roślinom w pozbyciu się nadmiarów wody. To właśnie dzięki nim na powierzchni liści powstają charakterystyczne krople.

ZOBACZ TEŻ: Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Przyczyny i zapobieganie

Jak podeprzeć monsterę?

Monstera deliciosa to roślina płożąca, dlatego jeśli chcemy, aby w mieszkaniu pięła się ku górze, musimy zapewnić jej mocną podporę. Co więcej, ze względu na osiągane rozmiary, konieczne jest zapewnienie jej wystarczającej przestrzeni.

Czym podeprzeć monsterę? Należy wybrać mocne i stabilne podpory, np. drabinki i paliki wykonane z drewna lub bambusa. Można również wykorzystać sznurek lub drut florystyczny, by ujarzmić rozrastające się łodygi monstery.

Jaka doniczka do monstery?

Doniczka do monstery dziurawej musi być dostosowana do jej rozmiarów – nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Najważniejsze, by zapewnić wystarczająco miejsca korzeniom. Ponadto, kupując doniczkę do monstery, pamiętajmy, by wybierać modele, które mają otwór od spodu – w ten sposób nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać na podstawkę i nie spowoduje gnicia korzeni.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – przesadzanie

Młoda monstera deliciosa powinna być przesadzana co rok na wiosnę (marzec-kwiecień) do większej doniczki.

Starsze okazy wystarczy przesadzać co 2-3 lata (można co rok wymieniać górną warstwę ziemi).

Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – rozmnażanie

Rozmnażanie monstery dziurawej jest dość proste. Najskuteczniejszą metodą jest ukorzenianie w wodzie sadzonek wierzchołkowych z kilkoma liśćmi. Monsterę deliciosę ukorzeniamy przy dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze podłoża (25–30 st. C).

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

Monstera dziurawa (monstera deliciosa) – choroby i szkodniki

Wiele z chorób fizjologicznych monstery możemy uniknąć, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki: będziemy pamiętać o nieprzelewaniu rośliny, zapewnieniu jej optymalnej wilgotności powietrza i temperatury.

Mimo to, może się zdarzyć, że monsterę dziurawą zaatakują szkodniki – przede wszystkim wełnowce i przędziorki. Co wtedy zrobić?

Wełnowce to malutkie robaki o białych łuskowatych pancerzach, które żerują głównie na spodniej stronie liści. Te szkodniki wgryzają się w liście, wysysając z nich soki, zostawiając nieestetyczne uszkodzenia na blaszce liścia. Opryski i środki na bazie oleju parafinowego powinny sobie z nimi poradzić.

Jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywa monstera deliciosa jest zbyt sucho, roślina może zostać zaatakowana przez przędziorki. Obecność przędziorków łatwo rozpoznać – liście bledną, a od spodu pokrywa je biała pajęczyna. By pozbyć się przędziorków z monstery, warto roślinę regularnie przecierać wilgotną gąbką z delikatnym płynem do naczyń.

Dobrą metodą zapobiegawczą pojawieniu się przędziorków są specjalne saszetki z żywymi roztoczami, które zwalczają przędziorki – dobroczynkami kalifornijskimi. Saszetki możemy kupić w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach lub w internecie.

ZOBACZ TEŻ: Domowe sposoby na pasożyty i choroby roślin doniczkowych. Jak leczyć rośliny bez chemii?

Monstera – inne odmiany

Monstera deliciosa to nie jedyna odmiana, którą warto mieć w domu. Do innych, oryginalnych odmian monstery należą m.in.:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 40 cm - 3 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój nieregularny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE