Turzyca ptasie łapki - Carex ornithopoda

2020-07-16 15:38 Martyna Cieślińska
Turzyca ptasie łapki 'Variegata'
Autor: www.gettyimages.com

Turzyca ptasie łapki – to trawa ozdobna występująca w Europie. W Polsce można ją spotkać w południowo-zachodniej Małopolsce oraz w województwie lubuskim. Należy do rodziny turzycowate (Cyperaceae).

Turzyca ptasie łapki - opis

Turzyca ptasie łapki to częściowo zimozielona bylina (może pozostać zielona zimą, jednak zdarzają się odmiany, które całkowicie tracą liście i odradzają się na nowo wiosną). Tworzy krzaczasty, zwarty pokrój w postaci darni, która rozrasta się na boki. Zazwyczaj osiąga od 10 do 25 cm wysokości.
Turzyca ptasie łapki ma jasnozielone, wąskie, wydłużone i płaskie, szorstkie w dotyku liście. Pochwy liściowe są brązowe. Roślina kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty zebrane są w palczaste kłosy. Plewy w kolorze brązowobiałym, obrzeżone, z zielonym grzbietem. Latem lub wczesną jesienią na roślinie pojawiają się owoce: trójkanciaste, brązowe orzeszki.
Ciekawą, chętnie wybieraną do ogrodów odmianą jest 'Variegrata' o liściach zielonych z białym paskiem.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Turzyca ptasie łapki - warunki uprawy

Turzyca ptasie łapki lubi miejsca słoneczne lub półcieniste (w dużym słońcu liście mogą zmniejszać intensywność koloru, a także brązowieć). Najlepsze dla niej jest podłoże średnio żyzne, dość wilgotne i przepuszczalne. Bezwzględnie należy pamiętać o drenażu (warstwa żwiru). Roślina nie lubi gleb ciężkich i gliniastych, zalegająca woda może powodować przemarzanie rośliny.
Młode okazy lepiej okrywać na zimę, choć jeśli zima jest śnieżna, turzyca powinna przezimować bez uszczerbku.

Turzyca ptasie łapki - pielęgnacja

Warto podlewać turzycę w okresie długotrwałej suszy. Wiosną uschnięte liście dobrze jest usunąć - wyczesując lub wycinając je. Jednak nie jest wskazane całkowite usuwanie nadziemnej części rośliny. Turzyca nie wymaga nawożenia, jednak jeśli raz na jakiś czas wzmocnimy ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym, roślina lepiej będzie się wybarwiać.

>>Przeczytaj też: Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki traw wybrać

Turzyca ptasie łapki - zastosowanie

Turzyca ptasie łapki bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie liściastych roślin zimozielonych, takich jak rododendrony czy bukszpany. Trawa ta doskonale prezentuje się na rabatach podwyższonych, skalniakach czy na brzegach oczek wodnych. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach - będzie ciekawą propozycją na balkon lub taras.

Poznaj inne trawy ozdobne:


Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Wysokość 10 cm - 25 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Barwa kwiatów brązowo-biała