Hakonechloa smukła - Hakonechloa macra

2022-03-31 13:38

Hakonechloa smukła to trawa ozdobna pochodząca z Japonii. Jej nazwa wywodzi się od góry Hakone i Chloa. W Polsce możemy ją spotkać w parkach i ogrodach przydomowych. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Spis treści

 1. Hakonechloa smukła - opis
 2. Hakonechloa smukła - warunki uprawy
 3. Hakonechloa smukła - pielęgnacja
 4. Hakonechloa smukła - zastosowanie

Hakonechloa smukła - opis

Hakonechloe smukła osiąga do 30-60 cm wysokości i taką samą szerokość. Roślina tworzy rozłożyste kępy. Ma wydłużone, lancetowate liście, w zależności od odmiany zielone lub żółte. Z czasem liście łukowato wyginają się na zewnątrz tworząc malownicze kaskady. Jesienią roślina przebarwia się na kolor pomarańczowy, żółty lub czerwony.

Hakonechloe smukła kwitnie długo - od sierpnia do października. Kłosowate kwiatostany doskonale nadają się na suche bukiety. Ciekawe odmiany:

 • 'Stripe to Rich' – odmiana niska, o liściach żółtych z białym paskiem,
 • 'Naomi' - odmiana o kremowo-zielonych liściach, podczas chłodów pojawia się na nich róż i fiolet,
 • 'All Gold'- roślina o zdecydowanie pionowym pokroju i intensywnie żółtych liściach.

  Hakonechloa smukła - warunki uprawy

  Hakonechloe smukła preferuje miejsca słoneczne, ale wtedy wymaga regularnego podlewania. Najlepsze dla tej ozdobnej trawy będzie miejsce półcieniste, gdzie słońca będzie dziennie przynajmniej 8 godzin. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, o lekko kwaśnym pH. Ponieważ roślina pochodzi z zupełnie innego klimatu, bywa że w naszych warunkach przemarza.

  Hakonechloa smukła - pielęgnacja

  Kluczowe w pielęgnacji trawy jest regularne podlewanie. Woda nie powinna być zimna. Na stanowiskach słonecznych zdecydowanie częściej powinniśmy dokonywać tego zabiegu. Roślina ma wysokie wymagania co do żyzności gleby. Lubi być regularnie zasilana nawozem mineralnym wieloskładnikowymi oraz kompostem.

  Hakonechloe smukła nadaje się do uprawy w pojemnikach. Wszelkie cięcie należy wykonywać późną wiosną. Trawę rozmnaża się przez podział kęp, można to robić dość zdecydowanie. Wystarczy mały pęczek korzeni i pączek liściowy, aby wyrosła nowa, zdrowa i piękna roślina.

  Hakonechloa smukła - zastosowanie

  Roślina bardzo dobrze pasuje do ogrodów skalnych i na podwyższone rabaty. Z racji tego, że trawę można uprawiać w pojemnikach, doskonale nadaje się do dekoracji balkonów czy tarasów. Wprowadza orientalny klimat do ogrodu. Dobrze prezentuje się w towarzystwie np. rododendronów, azalii czy funkii. Swoje zastosowanie znajduje także w suchych bukietach.

  Poznaj inne trawy ozdobne:

  Stanowisko słoneczne
  Wilgotność gleby średnio wilgotna
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Stanowisko półcieniste
  Wysokość 30 cm - 60 cm
  Kategoria Byliny
  Zimozielone Nie
  Termin kwitnienia VIII - X
  Podlewanie średnio
  Barwa liści/igieł zielona
  Barwa liści/igieł żółta
  Barwa liści/igieł czerwona
  Pokrój kępiasty
  Barwa kwiatów kremowo-żółta
  Trawy ozdobne w ogrodzie