Hakonechloa smukła - Hakonechloa macra

2020-07-16 15:52 Martyna Cieślińska

Hakonechloa smukła to trawa ozdobna pochodząca z Japonii. Jej nazwa wywodzi się od góry Hakone i Chloa. W Polsce możemy ją spotkać w parkach i ogrodach przydomowych. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Hakonechloa smukła - opis

Hakonechloe smukła osiąga do 30-60 cm wysokości i taką samą szerokość. Roślina tworzy rozłożyste kępy. Ma wydłużone, lancetowate liście, w zależności od odmiany zielone lub żółte. Z czasem liście łukowato wyginają się na zewnątrz tworząc malownicze kaskady. Jesienią roślina przebarwia się na kolor pomarańczowy, żółty lub czerwony.
Hakonechloe smukła kwitnie długo - od sierpnia do października. Kłosowate kwiatostany doskonale nadają się na suche bukiety.

Ciekawe odmiany:

  • 'Stripe to Rich' – odmiana niska, o liściach żółtych z białym paskiem,
  • 'Naomi' - odmiana o kremowo-zielonych liściach, podczas chłodów pojawia się na nich róż i fiolet,
  • 'All Gold'- roślina o zdecydowanie pionowym pokroju i intensywnie żółtych liściach.

>>Przeczytaj też: Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Hakonechloa smukła - warunki uprawy

Hakonechloe smukła preferuje miejsca słoneczne, ale wtedy wymaga regularnego podlewania. Najlepsze dla tej ozdobnej trawy będzie miejsce półcieniste, gdzie słońca będzie dziennie przynajmniej 8 godzin. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, o lekko kwaśnym pH. Ponieważ roślina pochodzi z zupełnie innego klimatu, bywa że w naszych warunkach przemarza.

Hakonechloa smukła - pielęgnacja

Kluczowe w pielęgnacji trawy jest regularne podlewanie. Woda nie powinna być zimna. Na stanowiskach słonecznych zdecydowanie częściej powinniśmy dokonywać tego zabiegu. Roślina ma wysokie wymagania co do żyzności gleby. Lubi być regularnie zasilana nawozem mineralnym wieloskładnikowymi oraz kompostem.

Hakonechloe smukła nadaje się do uprawy w pojemnikach. Wszelkie cięcie należy wykonywać późną wiosną. Trawę rozmnaża się przez podział kęp, można to robić dość zdecydowanie. Wystarczy mały pęczek korzeni i pączek liściowy, aby wyrosła nowa, zdrowa i piękna roślina.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Hakonechloa smukła - zastosowanie

Roślina bardzo dobrze pasuje do ogrodów skalnych i na podwyższone rabaty. Z racji tego, że trawę można uprawiać w pojemnikach, doskonale nadaje się do dekoracji balkonów czy tarasów. Wprowadza orientalny klimat do ogrodu. Dobrze prezentuje się w towarzystwie np. rododendronów, azalii czy funkii. Swoje zastosowanie znajduje także w suchych bukietach.

Poznaj inne trawy ozdobne:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów kremowo-żółta

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021