Rozplenica japońska - Pennisetum alopecuroides

2020-07-16 15:42 Michał Mazik
Rozplenica japońska
Autor: www.thinkstockphotos.com

Rozplenica japońska to roślina wieloletnia należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W środowisku naturalnym rośnie we wschodniej Azji i w Australii. Ta ozdobna trawa najczęściej osiąga 60-80 cm wysokości. Liście tworzące kępy są długie, wąskie, szarozielone. Kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę aż do września. Kwiaty rozplenicy japońskiej początkowo mają żółtawą lub kremową barwę, jednak wraz z wiekiem przebarwiają się na brązowo.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Rozplenica japońska wymagania

Rozplenica japońska jest rośliną dość wymagającą. Optymalne są dla niej stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. Roślina preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Wymaga regularnego podlewania (szczególnie jeśli jest uprawiana w miejscach słonecznych) i intensywnego nawożenia. Przed nadejściem mrozów powinno się ją okryć solidną warstwą ściółki (np. ze słomy). Stare liście rozplenicy japońskiej najlepiej ściąć wiosną.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Rozplenica japońska rozmnażanie

Rozplenicę japońską można rozmnażać przez wysiew nasion (w okresie wiosennym) lub podział rośliny (latem). Ten drugi zabieg przy okazji pozwoli odmłodzić roślinę.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Rozplenica japońska nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu w trawniku lub jako dekoracja oczka wodnego. Jej kwiaty nadają się do tworzenia suchych bukietów.

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 60 cm - 80 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa kwiatów żółto-brązowa