Kostrzewa popielata = K. sina - Festuca glauca

2020-07-16 15:49

Kostrzewa popielata (Festuca glauca), potocznie zwana niebieską trawą, to zimozielona bylina o niebieskawych lub srebrzystozielonych liściach tworzących półokrągłe kępy. Pochodzi z południa Europy, jednak zadomowiła się też u nas i dobrze znosi mróz. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Kostrzewa popielata
Autor: Mirosław Krogulec Kostrzewa popielata

Spis treści

  1. Kostrzewa popielata (Festuca glauca) - opis
  2. Kostrzewa popielata - warunki uprawy
  3. Kostrzewa popielata - pielęgnacja
  4. Kostrzewa popielata - zastosowanie

Kostrzewa popielata (Festuca glauca) - opis

Kostrzewa popielata ma zwarty, kępiasty pokrój (z daleka wygląda jak pole poduszek). Zazwyczaj dorasta do 25-30 cm wysokości. Tworzy proste, wąskie, ostro zakończone i nieduże źdźbła, w kolorze zielono-niebieskim - to zdecydowanie największa ozdoba rośliny. Trawa ta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty zebrane są w liczne, ale drobne kwiatostany w kolorze białym lub brązowo-białym.

Oznaczono wiele odmian kostrzewy popielatej. Bardzo efektowne są na przykład:

  • 'Elijah Blue' o liściach szaroniebieskich, tworząca kępy do 35-40 cm średnicy,
  • 'Bergsilber' o liściach srebrzysto-szarych,
  • 'Meerblau' – morskoniebieska.

Kostrzewa popielata - warunki uprawy

Kostrzewa popielata nie stwarza dużych problemów uprawowych. Potrzebuje do prawidłowego wzrostu miejsca słonecznego. Półcienista oraz cienista wystawa powoduje zielenienie się rośliny. Wymaga podłoża umiarkowanie żyznego, przepuszczalnego, piaszczystego (na wilgotnym gnije), o obojętnym pH. Najpiękniej wybarwia się w miejscach ciepłych i zacisznych. Dobrze znosi suszę oraz mrozy w naszym klimacie. Kostrzewa popielata jest krótkowieczna, ale łatwo się rozsiewa (jeśli chcemy tego uniknąć, należy ścinać kwiatostany).

Kostrzewa popielata - pielęgnacja

Roślina nie lubi przesadzania, dlatego sadźmy ją w dobrze zaplanowanym miejscu. Co jakiś czas karpy należy odnawiać, przycinając całość wiosną na około 10 cm. Starajmy się nie zalewać rabat z kostrzewą, ponieważ zdecydowanie lepiej znosi ona suszę niż dużą wilgotność. Wiosną usuwajmy zeschłe liście z kęp. Trwa nie wymaga nawożenia, jednak jeśli widzimy że marnieje, wtedy warto zastosować nawożenie mineralne wieloskładnikowe, najlepiej wiosną. Kostrzewa rozmnaża się podobnie jak większość traw, czyli w sposób wegetatywny przez podział karp, ale także przez wysiew nasion. Jednak ten drugi proces w warunkach amatorskich jest dość skomplikowany.

Kostrzewa popielata - zastosowanie

Ze względu na bardzo ciekawy kolor liści, kostrzewa popielata chętnie jest sadzona w ogrodach. Roślina idealnie sprawdza się na rabatach, pośród innych niskich roślin jednorocznych czy wieloletnich. Jeśli decydujemy się na sadzenie jej w grupach, po czasie tworzy kobierce. Dobrze prezentuje się na obwódkach wzdłuż ścieżek czy chodników. Można ją wykorzystać także jako trawę okrywającą. Nie powinno jej zabraknąć w ogrodach skalnych. Może być też sadzona na wrzosowiskach i na zielonych dachach. Jest ozdobą ogrodu nawet zimą. Nadaje ogrodom lekki, naturalistyczny charakter. Można uprawiać ją w pojemnikach.

    Nazwa łacińska Festuca glauca
    Stanowisko słoneczne
    Roślina ozdobna z liści/igieł
    Wilgotność gleby sucha
    Wysokość 25 cm - 30 cm
    Termin kwitnienia V - VI
    Kategoria Byliny
    Zimozielone Tak
    Barwa kwiatów biała
    Podlewanie średnio
    Pokrój kępiasty
    Pokrój zwarty
    Barwa liści/igieł niebieskozielona
    Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
    Nasi Partnerzy polecają