Turzyca Morrowa - Carex morrowii

2022-04-28 14:31

Turzyca Morrowa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Została wprowadzona do sprzedaży przez Barry'ego Yingera. W Polsce można spotkać ją jako roślinę ozdobna, uprawianą w ogrodach. Należy do rodziny turzycowate (Cyperacae).

Turzyca Morrowa
Autor: www.gettyimages.com Turzyca Morrowa

Spis treści

  1. Turzyca Morrowa - opis
  2. Turzyca Morrowa - warunki uprawy
  3. Turzyca Morrowa - pielęgnacja
  4. Turzyca Morrowa - zastosowanie

Turzyca Morrowa - opis

Turzyca Morrowa to zimozielona bylina. Ma luźny, ale kępiasty pokrój. Przewieszające się liście osiągają najczęściej od 20 do 50 cm długości. Roślina szybko rozrasta się dzięki rozłogom. Liście są wąskie, mają około 1 cm szerokości, ciemnozielone z białymi paskami po bokach. Turzyca Morrowa jest zielona przez cały rok, dlatego nawet zimą stanowi dużą ozdobę w ogrodzie. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany. Owocem jest brązowy orzeszek.Ciekawe odmiany:

  • ‘Variegrata’ – o bardzo wąskich, białych paskach na liściach,
  • Ice Dance’ – o najjaśniejszych liściach ze znanych odmian turzycy Morrowa.

Turzyca Morrowa jest w miarę odporna na mróz, jednak podczas bezśnieżnych zim liście mogą przemarzać. Dlatego lepiej przed zimą okryć ją agrowłókniną lub chochołem ze słomy.

Turzyca Morrowa - warunki uprawy

Turzyca Morrowa z powodzeniem będzie rosła w miejscu półcienistym i zacienionym, ważne aby miejsce było osłonięte od wiatru i w miarę ciepłe. Nie jest wymagająca co do podłoża. Wystarczy, że będzie średnio żyzne i dobrze zdrenowane. Turzyca lubi wilgotne podłoże, ale za to jest tolerancyjna co do pH.

Turzyca Morrowa - pielęgnacja

Jedynym koniecznym zabiegiem w pielęgnacji turzycy Morrowa jest podlewanie. Nawet krótki okres suszy prowadzi do usychania liści. Nawożenie stosuje się w zależności od potrzeb, pamiętając że przenawożenie prowadzi do pokładania się kęp. Młode okazy lepiej ściółkować lub okrywać na zimę, unikniemy dzięki temu uszkodzeń mrozowych. Wiosną wskazane jest przycięcie rośliny na 5-15 cm, dodatkowo - aby roślina lepiej się prezentowała - lepiej jest ją wyczesać (do tej czynności można zakupić specjalny grzebień ogrodniczy, który ułatwia ten zabieg). Rozmnaża się przez wysiew nasion lub podział rośliny.

Turzyca Morrowa - zastosowanie

Turzyca Morrowa stosowana jest jako roślina okrywowa oraz obwódkowa. Sprawdzi się w miejscach zacienionych, pod drzewami i krzewami. Można ją sadzić również przy oczkach wodnych. Można ją również uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne trawy ozdobne:

 

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów brązowo-żółta