Turzyca Buchanana - Carex buchananii

2022-04-11 14:12

Turzyca Buchanana to atrakcyjna cały rok bylina, dorastająca do 40–60 cm wysokości. Jak wszystkie turzyce należy do rodziny ciborowatych (Cyperaceae).

Turzyca Buchnana
Autor: www.thinkstockphotos.com Turzyca Buchanana

Spis treści

  1. Turzyca Buchanana – warunki uprawy
  2. Turzyca Buchanana – zastosowanie

Turzyca Buchanana tworzy gęste kępy dekoracyjnych, zimozielonych, bardzo cienkich łukowato wygiętych liści o czerwonobrunatnym kolorze, które wyglądają, jakby były zaschnięte (szczególnie zimą).

Turzyca Buchanana – warunki uprawy

Turzyca Buchanana, podobnie jak inne gatunki turzyc, nie jest rośliną wymagającą. Najlepsza dla niej jest gleba wilgotna, ale dobrze zdrenowana, choć poradzi sobie nawet na glebie suchej. Stanowisko dla turzycy Buchanana powinno być słoneczne lub półcieniste, zawsze jednak osłonięte od wiatrów. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna – dobrze jest okryć ją na zimę (warstwą kory, suchych liści lub torfu).

Wiosną należy ściąć stare liście – pobudzi to roślinę do wzrostu, poprawy zdrowotności oraz poprawi jej wygląd.

Turzyca Buchanana – zastosowanie

Turzycę Buchanana można sadzić na rabatach, wrzosowiskach, skalniakach lub nad zbiornikami wodnymi (na przykład przy brzegu ogrodowego oczka wodnego). Chętnie jest wykorzystywana w założeniach naturalistycznych i rustykalnych. Doskonale prezentuje się w połączeniu z trawami ozdobnymi, ale także z kwitnącymi roślinami jednorocznymi. To dobra roślina okrywowa. Najlepiej sadzić ją w grupach. Nadaje się również do uprawy pojemnikowej – ładnie prezentuje się m.in. w kompozycjach z kwitnącymi sezonowymi roślinami balkonowymi.

Poznaj inne trawy ozdobne:

 

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł czerwonobrunatna
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE