Kosmatka śnieżna - Luzula nivea

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska
Kosmatka śnieżna
Autor: www.gettyimages.com

Kosmatka śnieżna pochodzi z Południowej Europy. W Polsce można spotkać ją w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej jako uprawianą roślinę ozdobną. Należy do rodziny sitowatych (Junaceae).

Kosmatka śnieżna - opis

Kosmatka śnieżna zaliczana jest do bylin. Wyglądem przypomina trawę, ma luźny, kępiasty, lekko przewieszający się pokrój. Przeważnie osiąga od 20 do maksymalnie 40 cm wysokości. Liście są jasnozielone, odziomkowe, wydłużone. Blaszki liściowe pokryte są małymi włoskami - z daleka wygląda jak pokryta szronem (stąd wziął się drugi człon nazwy gatunkowej). Okres kwitnienia kosmatki śnieżnej trwa od czerwca do sierpnia. Wtedy na roślinie pojawiają się białe, drobne kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany, które wznoszą się ponad liście.
Popularna odmiana to ‘Schneeshaschen’ charakteryzująca się srebrzystymi liśćmi i białymi kwiatami.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa

Kosmatka śnieżna - warunki uprawy

Kosmatka śnieżna lubi zarówno słońce, jak i półcień. Jedynie w całkowitym zacienieniu słabiej kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne, najlepiej o lekko kwaśnym pH. Roślina źle znosi suszę, dlatego należy monitorować jej potrzeby wodne. Jest w miarę odporna na mróz.

Kosmatka śnieżna - pielęgnacja

Na zimę kłosy kosmatki dobrze jest zebrać i związać na górze, aby chroniły całą roślinę przez zimę. Wczesną wiosną liście warto ściąć - roślina szybko wypuści młode pędy. Należy regularnie podlewać rabatę z kosmatką śnieżną. Roślina nie wymaga nawożenia. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział rośliny, wczesną wiosną.

Kosmatka śnieżna - zastosowanie

Kosmatka śnieżna bardzo dobrze prezentuje się w cieniu drzew, a także stanowi dobre tło dla niższych roślin. Z racji tego, że lubi wilgotne podłoże, można ją sadzić przy oczkach wodnych. Poleca się sadzić ją w grupie, gdyż wtedy wygląda najatrakcyjniej. Sprawdzi się także jako roślina okrywowa. Kwiatostany kosmatki śnieżnej można suszyć i wykorzystywać na suche bukiety.

Poznaj trawy ozdobne:


Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 20 cm - 40 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój przewieszający się