Kosmatka owłosiona - Luzula pilosa

2020-07-16 15:49
Kosmatka owłosiona 'Igel'
Autor: www.gettyimages.com Kosmatka owłosiona 'Igel'

Kosmatka owłosiona jest rozpowszechniona w Azji północnej, w Europie i na Kaukazie. W Polsce jest bardzo popularna - można ją spotkać w górach i na terenie całego niżu, a także jako roślinę uprawną ozdobną. Należy do rodziny sitowatych (Juncaceae).

Spis treści

  1. Kosmatka owłosiona - opis
  2. Kosmatka owłosiona - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Kosmatka owłosiona - zastosowanie

Kosmatka owłosiona - opis

Kosmatka owłosiona to bylina o kępiastym, zwartym i dość gęstym pokroju. Liście delikatnie przewieszają się ku dołowi. Zazwyczaj osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Jest to roślina zimozielona. Liście odziomkowe są długie i ostro zakończone, liście łodygowe małe. Nazwa rośliny wzięła się o tego, że wszystkie liście mają wełniste i długie owłosienie. Przy chłodnej pogodzie końcówki liści stają się delikatnie brązowe, co dodatkowo zdobi roślinę. Okres kwitnienia kosmatki owłosionej przypada od marca do maja. Biało-zielono-brązowe kwiaty zebrane są na szczycie łodygi. Owocem jest brązowa torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa

Kosmatka owłosiona - warunki uprawy i pielęgnacja

Kosmatka owłosiona najlepiej rośnie w miejscu półcienistym lub całkowicie zacienionym. Gleba powinna być żyzna i dość wilgotna, przewiewna. Jeśli wilgotność podłoża będzie duża, kosmatka będzie rosła również na stanowisku słonecznym. Roślina jest odporna na mróz, a także na choroby oraz szkodniki.Wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji (aż do pierwszych przymrozków). Nie potrzebuje nawożenia, jednak przed posadzeniem rośliny podłoże lepiej wzbogacić o kompost. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział. Szybko się korzeni, ale dość wolno rośnie.

Kosmatka owłosiona - zastosowanie

Kosmatka owłosiona idealnie nadaje się na skalniaki i małe rabaty. Można ją sadzić w cieniu - pod drzewami i krzewami. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Aby uzyskać ładny efekt dobrze jest sadzić kilka, a nawet kilkanaście roślin obok siebie.

Poznaj inne trawy ozdobne:

 

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 10 cm - 30 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów biało-zielono-brązowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021