Zabudowa przedpokoju. Jak urządzić mały przedpokój

2023-03-22 11:21

Zabudowa przedpokoju to najczęściej meble wykonywane na wymiar. Wynika to z konieczności zagospodarowania małej przestrzeni – w niewielkich przedpokojach liczy się każdy centymetr sześcienny. Szafy do sufitu, służące do przechowywania odzieży, mogą optymalnie i funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń. Prawidłowo zaprojektowany układ wnętrza zabudowy będzie wpływać na komfort jej użytkowania.

Zabudowa meblowa przedpokoju
Autor: serwis prasowy marki Nowodvorski

Spis treści

  1. Zabudowa do przedpokoju – jak uniknąć błędów?
  2. Zabudowy do przedpokoju z lustrem
  3. Zabudowa przedpokoju z siedziskiem
  4. Zabudowa licznika w przedpokoju

Rozmieszczenie drążków na odzież wierzchnią, półek na buty, koszy i szuflad na czapki, szale i dodatki powinno uwzględnić to, jak często korzystamy z danego rozwiązania. W zasięgu rąk mogą znaleźć się elementy ubioru ciągle wyjmowane z szafy; za pomocą drążka do zdejmowania ubrań sięgniemy po rzadziej wkładaną odzież, znajdującą się pod sufitem. System drzwi przesuwnych zasłoni nieporządek w szafie w przypadku wizyty niespodziewanych gości.

Zabudowa do przedpokoju – jak uniknąć błędów?

Przedpokój jest przeważnie pomieszczeniem o małej powierzchni, pozbawionym okien. Światło dzienne trafia do niego z sąsiednich pomieszczeń. W zabudowie przedpokoju warto unikać ciemnych barw, które optycznie przybliżają powierzchnię, na której się znajdują, tym samym dając złudzenie pomniejszenia. W wielu mieszkaniach, ze względu na brak garderoby, występuje konieczność przechowywania odzieży (nie tylko wierzchniej) w zabudowie przedpokoju. W jej skład wchodzą często masywne szafy o dużej pojemności. Niektóre wzory lub powtórzenia występujące na całej powierzchni (na przykład zestawienie drewnianej szafy z podobną boazerią) mogą dawać przytłaczający efekt „szkatułki”. Aby temu zapobiec, warto stosować sprawdzone zestawienia. Zabudowa przedpokoju w kolorze białym harmonijnie i nowocześnie wygląda z powierzchniami (na przykład posadzką) w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Dobrą zasadą jest stosowanie maksymalnie trzech kolorów.

..  Wybieramy szafy do przedpokoju >>>

Zabudowy do przedpokoju z lustrem

Lustra optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło, stąd ich obecność w zabudowie przedpokoju jest oczywista. Ze względu na mały metraż w przedpokoju niekiedy może zabraknąć miejsca do zawieszenia lustra. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż pionowego lustra (wysokości co najmniej 140 cm), aby umożliwić obejrzenie się od stóp do głów z pewnej odległości. Lustrzane mogą być również drzwi frontowe szafy w zabudowie (otwierane przesuwnie lub rozwieralnie) albo sam szczyt szafy – niejednokrotnie wyeksponowany w przedpokoju, a zarazem niewykorzystany. Nawet jeżeli lustrzane fronty znajdują się w zbyt małej odległości od ściany, aby umożliwić komfortowe przejrzenie się, dają iluzję głębi i złudzenie szerszego przedpokoju, niż jest w rzeczywistości. Obok lustrzanych frontów zabudowy równie popularne są te wykonane z płyt meblowych drewnopochodnych, które mogą być wykończone lakierem, okleiną czy fornirem.

..  Płytki do przedpokoju na podłogę i ścianę >>>

Zabudowa przedpokoju z siedziskiem

Ciekawym pomysłem jest połączenie mebla skrzyniowego – zabudowy przedpokoju z płyt meblowych z tapicerowanym siedziskiem. Do tego celu wykorzystywana jest najczęściej narożnikowa wnęka zabudowy przedpokoju. Jej siedzisko oraz oparcie (przeważnie do sufitu) może być tapicerowana skórą, ekoskórą lub tkaniną obiciową. W stylu glamour dodatkowym detalem jest pikowanie kryształowymi guzikami. Zamiast wnęki w zabudowie jako siedzisko może posłużyć odpowiedniej wysokości skrzynia (około 45 cm od podłogi), na której umieścimy poduszki.

Zabudowa licznika w przedpokoju

Obecność przewodów instalacji jest celowo eksponowana w nielicznych wnętrzach (loftowych czy industrialnych). W pozostałych przypadkach elementy instalacji (również licznik) maskujemy za pomocą płyty meblowej na zawiasach. Aby uzyskać harmonijną aranżację, warto pamiętać o kolorystycznej spójności wnętrza. Stosujemy jednakową albo zbliżoną barwę gatunku drewna do: zabudowy przedpokoju (szafy wnękowej z płyt drewnopodobnych), drewnianej posadzki oraz zabudowy licznika.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE