Zabudowa przedpokoju. Jak z sukcesem zabudować przedpokój?

2019-10-08 12:40 Remigiusz Łangowski
Zabudowa przedpokoju
Autor: materiały prasowe Komandor

Zabudowa przedpokoju to najczęściej meble wykonywane na wymiar. Wynika to z konieczności zagospodarowania małej przestrzeni – w niewielkich przedpokojach liczy się każdy centymetr sześcienny. Szafy do sufitu, służące do przechowywania odzieży, mogą optymalnie i funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń. Prawidłowo zaprojektowany układ wnętrza zabudowy będzie wpływać na komfort jej użytkowania.

Rozmieszczenie drążków na odzież wierzchnią, półek na buty, koszy i szuflad na czapki, szale i dodatki powinno uwzględnić to, jak często korzystamy z danego rozwiązania. W zasięgu rąk mogą znaleźć się elementy ubioru ciągle wyjmowane z szafy; za pomocą drążka do zdejmowania ubrań sięgniemy po rzadziej wkładaną odzież, znajdującą się pod sufitem. System drzwi przesuwnych zasłoni nieporządek w szafie w przypadku wizyty niespodziewanych gości.

Zabudowa do przedpokoju – jak uniknąć błędów?

Przedpokój jest przeważnie pomieszczeniem o małej powierzchni, pozbawionym okien. Światło dzienne trafia do niego z sąsiednich pomieszczeń. W zabudowie przedpokoju warto unikać ciemnych barw, które optycznie przybliżają powierzchnię, na której się znajdują, tym samym dając złudzenie pomniejszenia. W wielu mieszkaniach, ze względu na brak garderoby, występuje konieczność przechowywania odzieży (nie tylko wierzchniej) w zabudowie przedpokoju. W jej skład wchodzą często masywne szafy o dużej pojemności. Niektóre wzory lub powtórzenia występujące na całej powierzchni (na przykład zestawienie drewnianej szafy z podobną boazerią) mogą dawać przytłaczający efekt „szkatułki”. Aby temu zapobiec, warto stosować sprawdzone zestawienia. Zabudowa przedpokoju w kolorze białym harmonijnie i nowocześnie wygląda z powierzchniami (na przykład posadzką) w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Dobrą zasadą jest stosowanie maksymalnie trzech kolorów.

..  Wybieramy szafy do przedpokoju >>>

Zabudowy do przedpokoju z lustrem

Lustra optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło, stąd ich obecność w zabudowie przedpokoju jest oczywista. Ze względu na mały metraż w przedpokoju niekiedy może zabraknąć miejsca do zawieszenia lustra. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż pionowego lustra (wysokości co najmniej 140 cm), aby umożliwić obejrzenie się od stóp do głów z pewnej odległości. Lustrzane mogą być również drzwi frontowe szafy w zabudowie (otwierane przesuwnie lub rozwieralnie) albo sam szczyt szafy – niejednokrotnie wyeksponowany w przedpokoju, a zarazem niewykorzystany. Nawet jeżeli lustrzane fronty znajdują się w zbyt małej odległości od ściany, aby umożliwić komfortowe przejrzenie się, dają iluzję głębi i złudzenie szerszego przedpokoju, niż jest w rzeczywistości. Obok lustrzanych frontów zabudowy równie popularne są te wykonane z płyt meblowych drewnopochodnych, które mogą być wykończone lakierem, okleiną czy fornirem.

..  Płytki do przedpokoju na podłogę i ścianę >>>

Zabudowa przedpokoju z siedziskiem

Ciekawym pomysłem jest połączenie mebla skrzyniowego – zabudowy przedpokoju z płyt meblowych z tapicerowanym siedziskiem. Do tego celu wykorzystywana jest najczęściej narożnikowa wnęka zabudowy przedpokoju. Jej siedzisko oraz oparcie (przeważnie do sufitu) może być tapicerowana skórą, ekoskórą lub tkaniną obiciową. W stylu glamour dodatkowym detalem jest pikowanie kryształowymi guzikami. Zamiast wnęki w zabudowie jako siedzisko może posłużyć odpowiedniej wysokości skrzynia (około 45 cm od podłogi), na której umieścimy poduszki.

Zabudowa licznika w przedpokoju

Obecność przewodów instalacji jest celowo eksponowana w nielicznych wnętrzach (loftowych czy industrialnych). W pozostałych przypadkach elementy instalacji (również licznik) maskujemy za pomocą płyty meblowej na zawiasach. Aby uzyskać harmonijną aranżację, warto pamiętać o kolorystycznej spójności wnętrza. Stosujemy jednakową albo zbliżoną barwę gatunku drewna do: zabudowy przedpokoju (szafy wnękowej z płyt drewnopodobnych), drewnianej posadzki oraz zabudowy licznika.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021