Zabudowa przedpokoju w bloku - inspiracje. Jak urządzić mały przedpokój?

2024-03-28 11:16

Nowoczesna zabudowa przedpokoju to najczęściej meble wykonywane na wymiar. Wynika to z małej przestrzeni – w niewielkich przedpokojach liczy się każdy centymetr. Zabudowa do sufitu pomaga optymalnie i funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń. A prawidłowo zaprojektowane wnętrze zabudowy będzie wpływać na komfort jej użytkowania.

Spis treści

 1. Nowoczesna zabudowa do przedpokoju – jak uniknąć błędów?
 2. Zabudowa przedpokoju na wymiar
 3. Zabudowa przedpokoju w bloku
 4. Zabudowa przedpokoju z siedziskiem
 5. Garderoba do przedpokoju
 6. Zabudowa licznika w przedpokoju
 7. Zabudowa przedpokoju. Inspiracje
 8. Przedpokój w stylu skandynawskim. Inspiracje

Nowoczesna zabudowa do przedpokoju – jak uniknąć błędów?

Przedpokój jest przeważnie pomieszczeniem o małej powierzchni, pozbawionym okien. Światło dzienne trafia do niego z sąsiednich pomieszczeń. W zabudowie przedpokoju warto unikać ciemnych barw, które optycznie przybliżają powierzchnię, na której się znajdują, tym samym dając złudzenie pomniejszenia.

W wielu mieszkaniach, ze względu na brak garderoby, występuje konieczność przechowywania ubrań w zabudowie przedpokoju. W jej skład wchodzą często masywne szafy o dużej pojemności. Niektóre wzory lub powtórzenia występujące na całej powierzchni (na przykład zestawienie drewnianej szafy z podobną boazerią) mogą dawać przytłaczający efekt „szkatułki”. Aby temu zapobiec, warto stosować sprawdzone zestawienia.

Zabudowa przedpokoju w kolorze białym harmonijnie i nowocześnie wygląda z powierzchniami (na przykład posadzką) w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Dobrą zasadą jest stosowanie maksymalnie trzech kolorów.

Zabudowa przedpokoju na wymiar

Funkcjonalne zaprojektowanie zabudowy przedpokoju, czyli rozmieszczenia drążków na ubrania, półek na buty, koszy i szuflad na czapki, szaliki i dodatki to nie lada wyzwanie i najlepsze efekty osiągniemy, zamawiając zabudowę przedpokoju na wymiar. To doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz dostosowanie mebli do naszych potrzeb. O tym musisz pomyśleć, przed zamówieniem projektu:

 • Pomiar przestrzeni: dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni w przedpokoju jest kluczowe. To pozwoli na stworzenie mebli, które idealnie wpasują się w dostępną przestrzeń, bez marnowania miejsca.
 • Określenie funkcji: zastanów się, jakie funkcje mają pełnić meble w przedpokoju. Czy potrzebujesz miejsca na przechowywanie butów, płaszczy, torebek, czy może dodatkowych półek na ozdoby, czy na przykład książki?
 • Rodzaj zabudowy: zdecyduj, czy chcesz otwartą zabudowę, gdzie wszystko będzie widoczne, czy też zamkniętą, z drzwiczkami lub szafkami.
 • Materiały i kolorystyka: wybierz materiały i kolory, które pasują do wystroju i stylu mieszkania. Drewno, laminat, lakierowane panele czy lustro to tylko kilka z wielu opcji.
 • Oświetlenie: dodaj oświetlenie do zabudowy, aby podkreślić pewne elementy lub stworzyć przyjemną atmosferę. Oświetlenie LED, halogeny lub nawet zamontowane lampki są popularnymi opcjami.
 • Praktyczne rozwiązania: zastanów się nad praktycznymi rozwiązaniami, takimi jak wysuwane szuflady, wieszaki na klucze, haczyki na kurtki czy półki na buty. Praktyczne funkcje zwiększą użyteczność zabudowy.
 • Projekt wielofunkcyjny: jeśli masz ograniczoną przestrzeń, zastanów się nad meblami wielofunkcyjnymi, które pełnią więcej niż jedną funkcję. Na przykład ławka z miejscem na przechowywanie czy drabinka z wieszakami.
 • Konsultacja z projektantem wnętrz: w przypadku bardziej skomplikowanych projektów warto skonsultować się z projektantem wnętrz, który pomoże dostosować meble do Twoich potrzeb oraz zaoferuje profesjonalne rady.

Zabudowa przedpokoju w bloku

Lustra optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło, stąd ich obecność w zabudowie przedpokoju w bloku jest oczywista. Ze względu na mały metraż w przedpokoju niekiedy może zabraknąć miejsca do zawieszenia lustra. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż pionowego lustra (wysokości co najmniej 140 cm), aby umożliwić obejrzenie się od stóp do głów z pewnej odległości.

Lustrzane mogą być również drzwi frontowe szafy w zabudowie (otwierane przesuwnie lub rozwieralnie) albo sam szczyt szafy – niejednokrotnie wyeksponowany w przedpokoju, a zarazem niewykorzystany. Nawet jeżeli lustrzane fronty znajdują się w zbyt małej odległości od ściany, aby umożliwić komfortowe przejrzenie się, dają iluzję głębi i złudzenie szerszego przedpokoju, niż jest w rzeczywistości.

Obok lustrzanych frontów zabudowy, równie popularne są te wykonane z płyt meblowych drewnopochodnych, które mogą być wykończone lakierem, okleiną czy modnym ostatnio fornirem.

Zabudowa przedpokoju z siedziskiem

Ciekawym pomysłem jest połączenie mebla skrzyniowego – zabudowy przedpokoju z płyt meblowych z tapicerowanym siedziskiem. Do tego celu wykorzystywana jest najczęściej narożnikowa wnęka zabudowy przedpokoju. Jej siedzisko oraz oparcie (przeważnie do sufitu) może być tapicerowana skórą, ekoskórą lub tkaniną obiciową.

W stylu glamour dodatkowym detalem jest pikowanie kryształowymi guzikami. Zamiast wnęki w zabudowie jako siedzisko może posłużyć odpowiedniej wysokości skrzynia (około 45 cm od podłogi), na której umieścimy poduszki.

Garderoba do przedpokoju

Wolnostojąca garderoba do przedpokoju to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku, gdy nie masz możliwości zabudowy na wymiar lub chcesz zachować elastyczność w organizacji przestrzeni. Może to być modne ostatnio rozwiązanie - duży stojący wieszak na ubrania z półkami, miejscem na buty i siedziskiem. Taki wieszak może być przenoszony w razie potrzeby.

Zabudowa licznika w przedpokoju

Obecność przewodów instalacji jest celowo eksponowana we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym. W pozostałych przypadkach elementy instalacji (również licznik) maskujemy za pomocą płyty meblowej na zawiasach.

Aby uzyskać harmonijną aranżację, warto pamiętać o kolorystycznej spójności wnętrza. Stosujemy jednakową albo zbliżoną barwę gatunku drewna do: zabudowy przedpokoju (szafy wnękowej z płyt drewnopodobnych), drewnianej posadzki oraz zabudowy licznika.

Zabudowa przedpokoju. Inspiracje

Przedpokój w stylu skandynawskim. Inspiracje

Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe?
Materiał sponsorowany