Jak urządzić długi i wąski przedpokój? Porady architekta wnętrz

2023-04-17 15:45

Długi i wąski przedpokój może wydawać się problematyczną przestrzenią do aranżacji. Ale wystarczy wykorzystać kilka trików optycznych i kolorystycznych, by poprawić jego proporcje. O to, jak urządzić wąski przedpokój zapytaliśmy arch. Karolinę Pajączkowską z KP Studio.

Wąski przedpokój
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio.

Spis treści

  1. Długi i wąski przedpokój: wykorzystaj każdy centymetr
  2. Długi i wąski przedpokój: triki optyczne
  3. Wąski przedpokój: jakie kolory wybrać?
  4. Jak urządzić przedpokój? Inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ:

Czy wiesz, że długi i wąski przedpokój możesz poszerzyć? I nie chodzi tu o wyburzanie ścian, ale użycie takich materiałów i zastosowanie takich rozwiązań, które pozwolą osiągnąć zamierzony efekt. Przede wszystkim, jeśli masz wąski przedpokój, nie zagracaj go!

Długi i wąski przedpokój: wykorzystaj każdy centymetr

Długi i wąski przedpokój wymaga od nas niezwykle przemyślanego zagospodarowania przestrzeni. Idealne meble do przedpokoju tego typu powinny być długie (wzdłuż albo wszerz) i płytkie, tak by bez problemu pomieścić w sobie wszystkie elementy naszego obuwia i odzieży zewnętrznej oraz akcesoria, a jednocześnie nie zacieśniać dodatkowo i tak wąskiej przestrzeni.

Doskonałym rozwiązaniem jest więc zabudowa sięgająca sufitu lub piętrowe zagospodarowanie przestrzeni – na przykład ławka, pod którą znajdują się pojemniki na buty, a nad nią rozmieszczone na całej wysokości ściany półki i wieszaki.

Jeśli decydujesz się na wysoką, jednolitą zabudowę, zwróć uwagę na to, by była ona utrzymana w jasnej kolorystyce i miała przynajmniej kilka otwartych półek. Dzięki temu nie przytłoczy ona wąskiego pomieszczenia swoimi gabarytami. W takim przypadku warto również zastanowić się nad zainwestowaniem w zabudowę na zamówienie – idealnie dopasowaną do twoich potrzeb, a także wymiarów i architektury przedpokoju.

Meblując długi i wąski przedpokój, najlepiej jest wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki. Sprawi to, że ustawiając w tym wnętrzu meble, nie zabierzesz z jego szerokości zbyt dużo tak cennych przecież centymetrów.

Jeśli chcemy powiększyć optycznie przedpokój, można zamówić drzwi szafy wykończone lustrem. Dzięki nim unikniemy wrażenia ciasnego przedpokoju. Jeśli masz wolne ściany w przedpokoju, możesz w nim urządzić galerię fotografii. To dobry sposób na zmianę wystroju wąskiego przedpokoju, zwłaszcza jeśli ci się nie podobał. Taka galeria obniży ona optycznie sufit, odwracając uwagę patrzącego od zaburzonych proporcji pomieszczenia.

ARCHITEKT WNĘTRZ RADZI
Karolina Pajączkowska

Autor: Karolina Pajączkowska

- W przedpokoju często potrzebujemy miejsca do odwieszenia kurtek, czy odstawienia butów. Ważnym jest, aby meble do tego przeznaczone zajmowały jak najmniej miejsca. Sprawdzają się tutaj sprytne rozwiązania, jak np. półki z haczykami, czy płytkie szafki na buty, na których można jednocześnie odłożyć klucze. - radzi arch. Karolina Pajączkowska z KP Studio.

Długi i wąski przedpokój: triki optyczne

W optycznym powiększaniu każdego pomieszczenia nieocenione są lustra. Aby poszerzyć długi i wąski przedpokój, powieś lustro na jednej z dłuższych ścian. Im większa tafla, tym lepiej. Tego typu wnętrze możesz również skorygować optycznie przy pomocy różnego rodzaju wzorów na podłodze, chociażby poprzecznych pasów czy szachownicy.

Należy też pamiętać o odpowiednim oświetleniu – źródła światła powinny znajdować się w różnych miejscach: na ścianach (po obu stronach), przy podłodze i na suficie. Wąskiemu, długiemu korytarzowi dobrze jest nadać rytm, dzieląc go na odcinki przy pomocy światła – wystarczy rozmieścić lampy w powtarzalnych odległościach.

Zobacz też: Chodnik do przedpokoju. Wybieramy praktyczne i ładne chodniki

Aranżując wąski przedpokój bardzo ważnym jest również zadbanie o właściwe ułożenie podłogi. Płytki małych wymiarów, ułożone w asymetryczne wzory, wprowadzą rozproszenie na podłodze, tym samym zmieniając proporcje wąskiego korytarza. - radzi Karolina Pajączkowska

Wąski przedpokój: jakie kolory wybrać?

Urządzając długi i wąski przedpokój, zadbaj o odpowiednio dobrane kolory. Jeśli chcesz optycznie poszerzyć przedpokój, pomaluj ściany na jasny kolor. Możesz wybrać odcienie: złamanej bieli, jasnoszary, beżowy. Do tego białe meble i dodatki sprawią, że wąski przedpokój nabierze lekkości i doskonale go rozjaśnią. A jeśli przedpokój jest ciemny, dzięki takim kolorom zniknie przygnębiający nastrój. Pamiętaj, że jasne kolory na ścianie i podłodze zawsze warto zastosować do urządzania wnętrz, w których brakuje światła dziennego.

W wąskim i długim przedpokoju świetnie sprawdzą się też barwy chłodniejsze zastosowane na dłuższych ścianach. We wnętrzach mają one ten walor, że ściany w takich tonacjach wydają się odleglejsze, a to pozwala optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Polecamy zwłaszcza rozbielony błękit, gołębią szarość czy modny, pastelowy odcień mięty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak urządzić przedpokój? Inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ:

Zastanawiasz się, jak urządzić długi i wąski przedpokój? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.

Remont przedpokoju - malowanie płytek ściennych