Classic Blue – kolor roku 2020 Pantone. Inspiracje i porady wnętrzarskie

2020-01-01 11:48

Znamy już kolor roku 2020 według Instytutu Pantone! Tym razem padło na Classic Blue – przyjemne, ciemne wcielenie koloru niebieskiego, kojarzące się z barwą wieczornego nieba. Dlaczego wybrano właśnie ten kolor oraz jak wykorzystać go we wnętrzach? O tym przeczytasz niżej!

Classic Blue – co to za kolor?

PANTONE 19-4052 Classic Blue to ciemna odmiana koloru niebieskiego, wpadająca w granat. Jak pisze Instytut Pantone, to barwa prosta i elegancka, a zarazem ponadczasowo. Kojarzy się ze spokojem, stabilnością, pewnością siebie oraz swoistym umocowaniem w rzeczywistości. Dzięki Classic Blue możemy pewniej stawiać kolejne kroki, a także odważniej wchodzić w nową erę.

Classic Blue – dlaczego wybrano taki kolor roku 2020?

– Żyjemy w czasach, w których istnieje potrzeba zaufania oraz wiary. PANTONE 19-4052 Classic Blue wyraża rodzaj stałości oraz pewności, to niezawodny odcień niebieskiego, na którym zawsze możemy polegać. Nasycony, z mocnym wydźwiękiem, pozwala na dobre się zakotwiczyć. Bezkresny niebieski przywołuje nieskończoność wieczornego nieba. Classic Blue zachęca także do wychodzenia poza schematy oraz poszukiwania nowych ścieżek myślenia. Stanowi swoiste wyzwanie, motywuje do głębszych przemyśleń, poszerzania perspektyw, a także otwarcia się na komunikację – opisuje wybór Leatrice Eiseman, Executive Director Pantone Color Institute.

Ponadto Classic Blue zapewnia spokój dla ducha, pozwala się zrelaksować, wyciszyć, uspokoić, a także zebrać myśli. Często pojawia się wśród kolorów, które zapewniają lepszy wypoczynek. W rezultacie kreuje też atmosferę sprzyjającą refleksjom, poszukiwaniom duchowym.

Jak wykorzystać Classic Blue we wnętrzach?

Classic Blue świetnie sprawdza się zarówno na dużych powierzchniach, jak i w detalach. Można więc pomalować ściany (lub jedną wybraną) na odcień Classic Blue – to dobry wybór zwłaszcza do salonu czy sypialni. Odcień jest nasycony, kojący, sprzyja więc odpoczynkowi. Inna opcja to np. tapeta, okazały niebieski dywan czy wciąż modne meble wypoczynkowe obite barwnym welurem. Jeśli chodzi o dodatki, warto pamiętać o tkaninach do wnętrza, drobnych detalach dekoracyjnych (figurki, wazony, ramki na zdjęcia), a także grafikach i plakatach.

Z czym łączyć Classic Blue, kolor roku 2020?

Classic Blue dobrze odnajduje się w wielu połączeniach barwnych. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że niemal z każdym kolorem stworzy udaną kompozycję. Wiele zależy jednak od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Oto kilka propozycji:

Classic Blue plus szarości i beże – a także kremy i inne delikatne kolory. To gotowa baza kolorystyczna do stonowanego wnętrza, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.

Classic Blue plus fiolet – wyraziste połączenie, odpowiednie do wnętrz klasycznych i w stylu glamour. Warto je uzupełnić o srebrzyste szarości.

Classic Blue i złoto – duet wytworny, ponadczasowo elegancki. Świetnie wypadną zwłaszcza złote dodatki na niebieskim tle.

Classic Blue i pastelowy róż – to jedno z najciekawszych modnych zestawień kolorystycznych. Barwy tworzą delikatny kontrast, nawzajem się uzupełniają.

Classic Blue plus żółty, pomarańczowy – połączenie energetyczne, pełne życia, które odbiera ciemnemu niebieskiemu odrobinę powagi.

Warto wiedzieć: Classic Blue warto też łączyć z innymi odcieniami niebieskiego, począwszy na błękitnych pastelach, a skończywszy na głębokim granacie i kobalcie.

..  Różne odcienie niebieskiego. Z czym je łączyć? >>>

NOWY NUMER

Czerwcowe wydanie „Dobrego Wnętrza” wibruje kolorami! Prezentujemy nowości wzornicze – żółte, buraczkowe i bardziej stonowane, za to pierzaste.

Kup dostęp
Dobre wnętrze - Czerwiec 2022