Niebieski kolor ścian: aranżacja wnętrz ze ścianami w odcieniach koloru niebieskiego nie musi być trudna!

Niebieski kolor ścian? Czemu nie! Kolor ścian to sprawa podstawowa w aranżacji wnętrz. Kolor ścian ma bowiem wpływ na klimat wnętrza. Kolor ścian w jednym z wielu odcieni koloru niebieskiego może wpływać i uspakajająco w sypialni kojąco – delikatny błękit, może kojarzyć się z czystością morskiej wody w łazience, lub może wyróżnić pokój nastolatka spośród wielu podobnych – głębokie indygo.

Błękitny kolor ścian w aranżacji sypialni
Tapeta z niebieskim wzorem kwiatowym jao kolor ściany
Kobaltowy kolor ścian w aranżacji białej kuchni
Kolor ścian w ciepłym odcieniu niebieski za sprawą metalicznej tapety
Niebieski kolor ścian  z tapetą w kwiaty

Kolor niebieski jest jednym z trzech kolorów podstawowych. Dopełnia się wzajemnie z kolorem żółtym. Nazwa „niebieski” ma związek z kolorem bezchmurnego nieba. Jest barwą zimną, oprócz nieba kojarzy się z wodą. Barwnik niebieski początkowo pozyskiwano z kamienia lapis lazuli, w związku z czym był bardzo drogi i przeznaczony przede wszystkim do barwienia szat królewskich. Kolor niebieski kojarzy się ze spokojem, czystością, spokojem i uduchowieniem. I właśnie dlatego niebieski kolor ścian jest lubiany w sypialniach i łazienkach.

Sprawdź: niebieska sypialnia zdjęcia z prawdziwego mieszkania >>>

Najbardziej znane odcienie koloru niebieskiego to: lapis lazuli, błękit królewski, błękit paryski, szafirowy, chabrowy, granatowy, akwamaryna, indygo, kobaltowy, lazurowy i ultramaryna.

Kolor ścian w odcieniu delikatnego błękitu

Delikatny odcień błękitu do niedawna kojarzył nam się tylko z pokojami dziecięcymi, zwłaszcza dla chłopców. Delikatny odcień błękitu pojawiał się także w sypialniach, ale też niezbyt często, bo tu  wydawał się zbyt kobiecy. Teraz jednak kolor niebieski, szczególnie w wersji błękitnej, coraz częściej gości  w aranżacjach sypialni, chyba od momentu zapanowania mody na kolor szary. Prawda, że stylowo wygląda szare, tapicerowane łóżko na tle błękitnej ściany?  Kolor ścian w odcieniu delikatnego błękitu także jest doskonałym tłem  dla białych elementów wykończeniowych, dodatków do domu i mebli. Kolor niebieski to również kolor podstawowy w stylu marynistycznym. Występuje tam w rożnych odcieniach w towarzystwie bieli, beżu, koloru czerwonego, mosiądzu i srebra. Delikatny błękit to też dobry pomysł do stylowej łazienki z białą wanną wolnostojącą. Jeśli jednak chcemy trochę przełamać delikatność błękitu w dodatkach może pojawić się kolor czarny lub czerwony.

Kolor ścian w nasyconym i wyrazistym  odcieniu koloru niebieskiego

Kolor ścian w odcieniu indygo lub kobaltowym najłatwiej spotkać w pokoju nastolatka. Lub kogoś kto chce by jego pokój zdecydowanie wyróżniał się w tłumie. Indygo znakomicie sprawdzi się też w sypialni, wykończonej detalami z jasnego drewna lub białymi. Taki kolor ścian wymaga jednak wnętrza wyższego niż przeciętne. Dobrze jest też wtedy wybrać białe listwy przypodłogowe i sztukaterie pod sufitem. Dobrym pomysłem na ciemny kolor ścian jakim jest niewątpliwie indygo, kobalt czy granatowy jest położenie wzorzystej tapety z takim właśnie tłem. Wnętrze będzie klimatyczne, nie będzie jednak przytłaczało. Innym pomysłem na eksperymentowanie z mocnym kolorem niebieskim jest wybór pomieszczenia w który przebywamy krótko, czyli przedpokój lub łazienka dla gości. Pomieszczenie to na pewno będzie efektowne, ale nie przytłoczy, pamiętajmy tylko o dobrze przemyślanym oświetleniu, które w razie potrzeby rozjaśni mrok… W aranżacji salonu ze ścianami w kolorze niebieskim najczęściej spotkamy odcienie pośrednie: ultramarynę, modry, lazurowy lub cyjan. Ostatnio wraca też do łask akwamaryna.

Niebieski kolor ścian: gładka farba czy wzorzysta tapeta?

Wybierając niekonwencjonalny kolor ścian, którym jest kolor niebieski lepiej wybrać wzorzystą tapetę czy ścianę pomalowaną na gładko farbą?  Tak naprawdę zależy to tylko od nas, na ile jesteśmy pewni naszego wyboru. Wybierając wzorzystą tapetę z granatowym lub niebieskim  tłem mamy gwarancję rozjaśnienia ciemnej barwy. Wszystko jedno czy będzie to jednokolorowy wzór geometryczny czy malowana na tle nieba łąka.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Materiały prasowe Designers Guild, materiały prasowe Benjamin Moore, Materiały prasowe Gubi, Materiały prasowe Eijffinger, Thinkstockphotos.com, Materiały prasowe Pip, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe Atlantic, Konrad Kalbarczyk, Materiały prasowe Villa Nova, Yassen Hristov, Bernard Białorucki

POLECANE ARTYKUŁY