Połączyli dwa przeciwstawne style: hamtpon i modernizm. Co wyszło? Magiczne wnętrza!

2024-04-26 19:33

Kiedy styl hampton spotyka modernistyczny Bauhaus, od wnętrz, w którym doszło do tej nietuzinkowej fuzji, nie można oderwać wzroku. Za tę niezwykłą aranżację odpowiadają architektki z pracowni Tissu Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek. Zobacz niebanalne wnętrza 250-metrowego domu na Wilanowie!

Spis treści

  1. Fuzja stylów. Hampton spotyka Bauhaus
  2. Jak urządzić wnętrza w stylu hampton? 
  3. Strefa dzienna
  4. Kolory w salonie
  5. Kuchnia: miedź, turkus, kamień i szkło
  6. Sypialnia na trzy sposoby
  7. Łazienki: forma i światło

Fuzja stylów. Hampton spotyka Bauhaus

Styl hampton kojarzy się z wypoczynkiem, jasnymi barwami, które urozmaica kolor morza. Z kolei Bauhaus to typowy modernizm, gdzie funkcja wynoszona jest ponad wszystko. Jak połączyć style, które znajdują się na dwóch przeciwstawnych biegunach?

Architektki postanowiły skorzystać z własnego doświadczenia, jakie nabrały podczas tworzenia projektu motelu nad jeziorem Long Lake w stanie Nowy Jork. 

— Inwestorzy pragnęli, aby ich dom miał charakter wypoczynkowy, zapewniał spokój i wyciszenie. Ponieważ mieliśmy już za sobą realizację w Nowym Jorku, od razu przyszedł nam do głowy pomysł na wnętrze w stylu Hampton. To najbardziej rozpoznawalne miejsce wypoczynkowe nie tylko w USA, ale chyba na całym świecie — opowiada architekt Agnieszka Zaremba.

Magdalena Kostrzewa-Świątek zauważa jednak, że ten styl jest na tyle charakterystyczny, że idą za nim w parze pewne ograniczenia.

— Charakterystyczna kolorystyka utrzymana w palecie beży, bieli i błękitów, zdobne formy mebli i charakterystyczne detale czynią je dość sztampowymi, a tego nie chciałyśmy — wyjaśnia.

Złoto we wnętrzach WZ Studio

Właśnie wtedy przyszedł pomysł, by ze stylu hampton zostawić tylko to, co najlepsze, a to, co zostanie, połączyć z Bauhausem. 

— Bauhaus już niemalże od wieku zachwyca architektów i projektantów, ciągle kryjąc w sobie wielkie możliwości. To niewyczerpane źródło inspiracji, którego odkrywanie na nowo jest niezwykle twórcze. Tu forma wynika z funkcji, co jest nam szczególnie bliskie. Podobnie zresztą jak preferowane przez ten nurt naturalne materiały, dobre jakościowo produkty, ale też duże przeszklenia, pozwalające kreować wnętrza światłem — zdradzają architektki.

Ze stylu hamtpon architektki zaczerpnęły więc stonowaną bazę kolorystyczną. Wakacyjne wille Amerykanie urządzają w beżach, bielach i odcieniach błękitu. Dużą rolę gra tam światło, więc i Wilanowie pojawiły się spore przeszklenia doświetlające przestronne wnętrza.

Architektki nie wahały się również bawić się formą, która zgodnie z Bauhausem powinna być bardzo prosta, niedekoracyjna, wręcz kubistyczna, duża i gładka. Za nią idzie jakość, trwałość i elegancja. 

Jak urządzić wnętrza w stylu hampton? 

W tym projekcie postawiono na solidne meble. Sięgnięto po takie materiały jak skóra naturalna, drewno, szkło i gięte rury z chromowanej stali, które są znakiem rozpoznawczym Bauhasu, ale i punktem wyjścia do całego projektu. 

Strefa dzienna

W otwartej strefie dziennej granice między kuchnią, jadalnią i salonem są płynne. Ich wyposażenie wprawdzie ograniczono do minimum, jednak kolorystyka i formy sprawiły, że z minimalizmem nie mają nic wspólnego.

Drewno, jasne ściany i kamień stały się tłem dla nietuzinkowego oświetlenia i designerskich mebli, które nie potrzebują w swoim towarzystwie żadnych dekoracji, bo same nimi są. Za formą więc idzie i estetyka, i funkcja!

Kolory w salonie

Meble sprzyjające wypoczynkowi znalazły się na okrągłym dywanie, który niczym wyspa ogranicza ich przestrzeń. Biało-granatowy dywan zestawiono z białą, półokrągłą kanapą, grantowym fotelem i żółtym, giętym krzesłem. 

Naprzeciwko sofy znalazła się ściana telewizyjna, którą obłożono jasnym, użyłkowanym kamieniem. Piękno tego projektu podbiły duże kwiaty, które dzięki dużym przeszkleniom mają tu idealne warunki do rozwoju.

Dom w stylu hamptons
Autor: Projekt: Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek

Kuchnia: miedź, turkus, kamień i szkło

Kuchnię można określić jednym słowem: zjawiskowa! Do jej stworzenia wykorzystano szkło: ozdobiono nim część wyspy kuchennej, ale i zabudowy. Ważną rolę gra tu kolor: turkus pojawił się nie tylko w postaci okapu, ale też efektownego ryflowania we wgłębieniu wyspy. 

Szafki kuchenne w odcieniu miedzi z kolei urozmaicono typowymi dla sztuki Bauhausu ornamentami. Detale są tu niezwykle ważne, nie można zwrócić też uwagi na kamień, który zdominował tę przestrzeń. 

Sypialnia na trzy sposoby

Architektki miały co najmniej trzy wizje, jak urządzić sypialnię. Za każdym razem nie brakowało w nich koloru, zmieniały się tylko jego odcienie. Zaproponowały zestawienie szarości i żółci, turkusu, jasnego odcienia zieleni z bielą i czernią oraz granatu ponownie z bielą i czernią. 

Łazienki: forma i światło

W łazienkach wielką rolę odgrywa nie tylko kolor, forma, ale i światło. 

Dom w stylu hamptons
Autor: Projekt: Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek

— Dobrym na to przykładem może być postumentowa umywalka w salonie kąpielowym, która niczym rzeźba stanowi najbardziej reprezentacyjny detal w tym pomieszczeniu. Efektownie podświetlona wydobywa oryginalną formę oraz głębię koloru — podsumowują architektki.

  • Projekt: Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wnętrza inspirowane hotelem w Londynie. Chcieli, by ich podkrakowski dom był w podobnym stylu

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...