Tapety szare krok po kroku. Z czym łączyć szarą tapetę? Porady i ZDJĘCIA

2017-09-11 19:04

Kolor szary święci triumfy we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych, a wraz z nim – tapety szare. Delikatny lub wyrazisty wzór na tapecie dodaje wnętrzu uroku, przełamuje monotonię, jednocześnie zaś nie zaburza ogólnej harmonii. Sprawdź, dlaczego szara tapeta jest świetnym wyborem dla każdego!

Tapeta szara ciemna czy jasna? Gładka, a może z wzorem? Wiele zależy od gabarytów pomieszczenia, a także stylistyki, która rządzi w wystroju.

Tapety szare, czyli modne dekoracje ścian

Szarą tapetę warto położyć tylko na jedną ścianę w mieszkaniu – tę, którą chcemy wyróżnić lub za pomocą „przestrzennej” grafiki dodać wnętrzu głębi. Istotną sprawą jest odcień szarości. Tapety szare w ciemnym odcieniu, zastosowane w małych wnętrzach i o słabym doświetleniu światłem dziennym, nie są najlepszym rozwiązaniem. Może być zwyczajnie zbyt ponuro. Za to w większym pokoju dziennym albo w przestronnej sypialni szara tapeta na ścianie ma znakomite walory dekoracyjne. Na jej tle znakomicie prezentują się zwłaszcza białe meble i dodatki. W tym sezonie ogromną popularnością cieszy się bardzo ciemny odcień szarości – antracyt.

Zobacz też:

Skandynawska aranżacja domu: wnętrze w odcieniach szarości

Projekt szarej kawalerki: jak dobrze się urządzić na małej przestrzeni?

Aranżacja szarej sypialni: jedna ciemna ściana we wnętrzu

Uwaga! Częstym błędem jest dobranie zbyt ciemnego odcienia szarości na ściany do pomieszczenia. Dlatego szarą tapetę na jednej ścianie warto połączyć z jasnym kolorem na pozostałych. Szarość ładnie będzie się komponować z jasnymi odcieniami beżu, kości słoniowej, kolorem morelowym, jasnozielonym, a przede wszystkim białym.

Z czym łączyć szare tapety?

Szara tapeta połączona z dużą sofą i meblami w podobnym odcieniu wprowadzi do wnętrza spokój i harmonię. Aby pomieszczenie nie było zbyt monotonne, warto postawić na dekoracje – najlepiej barwne dodatki. Świetnie sprawdzą się intensywne, soczyste kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty. Wybierzmy jednak tylko jeden kolor wiodący dodatków, bo inaczej wprowadzimy do wnętrza kolorystyczny nieład.

Tapety szare znakomicie komponują się z kolorem niebieskim. Obie barwy są chłodne, więc tworzą spójny duet. Pozwalają się wyciszyć, zrelaksować i ze spokojem zebrać myśli. Dużo jednak zależy od naszego temperamentu. Niektóre osoby uwielbiają chłodne kolory we wnętrzach i wśród nich czują się najlepiej. Ale ogniste charaktery bardziej cenią żywsze barwy, motywujące do działania.

Zobacz też: Szary salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor szary doskonale łączy się także z odcieniami naturalnego drewno. Szarość plus drewno to zresztą jeden z najpopularniejszych duetów we wnętrzach nowoczesnych. Ponadto ciepły kolor drewna przełamie chłód szarości. A gdzie zastosować drewno? Najlepiej na posadzce, w meblach, ale też ciekawiej – jako materiał wykończeniowy na jednej ze ścian.

Tapety szare: triki optyczne

Jeśli decydujemy się na szarą tapetę na ścianie z geometrycznymi wzorami, warto, by pojawiły się one gdzieś jeszcze. Mogą to być np. wzorzyste dodatki. Jeśli na tapecie są kwadraty, dodajmy do wystroju inne kubiki – stolik kawowy, puf, nowoczesny kinkiet. A jeżeli romby, koła albo kratka, podążajmy tym samym tropem.

Na ścianie ciekawie zaprezentuje się też tapeta szara z motywem natury, np. ciekawie potraktowanym wyobrażeniem drzew czy lasu. Pionowe bądź poziome pasy pozwolą zresztą skrócić lub wydłużyć pomieszczenie.

Kolor szary we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ