Projekt szarej kawalerki: jak dobrze się urządzić na małej przestrzeni?

2016-06-09 9:56

Projekt szarej kawalerki udowadnia, że można dobrze się urządzić nawet na małej powierzchni. W projekcie małego mieszkania przestrzeń została podzielona na strefy. Dzięki temu niewielkie wnętrze pełni jednocześnie kilka różnych funkcji. Zobacz ciekawe rozwiązania w małym, skandynawskim mieszkaniu!

Często wydaje nam się, że na małej przestrzeni mamy ograniczone możliwości aranżacyjne. Projekt szarej kawalerki udowadnia, że można się dobrze urządzić, nawet mając tylko jeden pokój w mieszkaniu.

Projekt szarej kawalerki: powiew skandynawii

W projekcie szarej kawalerki przestrzeń została podzielona na strefy. W jednym pokoju udało się wygospodarować strefę nocną, dzienną oraz jadalnianą. I tak na małym metrażu zmieściły się:

* Łożko, nad którym zawisnęły pojemne szafki do przechowywania. Przy nim stanęły schodki, pełniące dwie funkcje jednocześnie. Na co dzień służą one jako stolik nocny oraz pełnią swoją oczywistą funkcję, dzięki której bez problemu można dostać się do pawlacza, podwieszonego pod sufitem.

* W strefie dziennej główną rolę gra szara sofa, przy której stanął stolik, wykonany własnoręcznie z palet. Ściana za nią została wykorzystana do stworzenia domowej galerii zdjęć, grafik i plakatów. Dobrym pomysłem było ułożenie ramek w różnych rozmiarach tak, by całość zamykała się w kształcie kwadratu. Kawałek ściany przy sofie został zagospodarowany na przechowywanie dokumentów oraz książek. Przez duże okno, do pokoju wpada spora ilość światła dziennego. Dzięki temu pomieszczenie jest dobrze doświetlone, dodatkowe oświetlenie funkcyjne pojawiło się tylko przy poszczególnych strefach.

* Na ścianie naprzeciwko pojawił się telewizor, który stanął na szafce do przechowywania prywatnych rzeczy – zamykanej na kluczyk.

* Została tu również wygospodarowana strefa jadalniana - niewielki kwadratowy stół, postawiony pod ścianą i miejsce do siedzenia dla 3 osób. Powierzchnia ściany została wykorzystana na montaż półki, na której stoją elementy dekoracyjne. Surowej posadzce przytulności dodał wzorzysty dywan. Przestrzeń została urządzona w prawdziwie skandynawskim klimacie - wnętrze jest bardzo przytulne lecz jednocześnie można poczuć w nim skandynawski chłód.

Zobacz też: Sposoby na przechowywanie w małym mieszkaniu >>>

Projekt kawalerki: mała przestrzeń dobrze urządzona

Małe mieszkania najczęściej nie zapewniają nam odpowiedniej ilości miejsc do przechowywania. Ilość przedmiotów w domu ciągle rośnie w przeciwieństwie do naszych wnętrz. Mądre wykorzystanie cennej przestrzeni zapewni nam właściwą organizację w domu. By dobrze urządzić niewielką przestrzeń zacznij od podzielenia jej na strefy. Na uwadze należy mieć ustawienie mebli względem usytuowania okna. Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń małego mieszkania: górę i dół. W zależności od potrzeb dodaj kosze, półki i drążki, aby móc cieszyć się dodatkową przestrzenią do przechowywania. By każda rzecz miała swoje miejsce, należy zadbać o odpowiedni system organizacji. Wszelkiego rodzaju organizery, kosze czy segregatory sprawią, że bez problemu odnajdziesz rzeczy, które akurat będą Ci potrzebne. Możesz także zagrać kolorami. Małe przestrzenie lubią jasne kolory – optycznie powiększą i rozświetlą one, nawet najmniejsze mieszkanie. Nie zapominajmy również o doświetleniu wnętrza w sposób sztuczny. Światło – jest kluczem do dobrej aranżacji małego wnętrza.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022