Wzory ludowe we wnętrzu. 10 pomysłów na urządzenie mieszkania w stylu folkowym

2022-07-18 14:19

Wzory ludowe we wnętrzu od lat cieszą się niegasnącą popularnością. Wykorzystywanie motywów z folkloru łowickiego, kurpiowskiego czy góralskiego i łączenie ich z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami daje jedyny w swoim rodzaju efekt. Szukasz inspiracji do wprowadzenie folkloru do swojego wnętrza? Przedstawiamy 10 pomysłów na wykorzystanie motywów ludowych we wnętrzu.

Spis treści

  1. Wzory ludowe w nowoczesnym wnętrzu
  2. Styl folkowy – najważniejsze elementy
  3. 10 pomysłów na wykorzystanie motywów ludowych we wnętrzu
  4. Wnętrze z polskim charakterem. Oto nasze propozycje

Wzory ludowe w nowoczesnym wnętrzu

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił prawdziwy skok zainteresowania ludowymi wzorami i stylem folkowym. Już nie tylko domy na wsiach i tradycyjne ludowe chaty mogą poszczycić się wyjątkowymi dekoracjami zaczerpniętymi z polskiej sztuki etnicznej. Również nowoczesne wielkomiejskie mieszkania zapełniły się dekoracjami, meblami i dodatkami inspirowanymi polskim folklorem.

Największą zaletą motywów ludowych jest ich dynamizm i barwa. Operując intensywnymi, często „gryzącymi się” kolorami jak czerwony, zielony, błękitny, żółty, w połączeniu z bielą nowoczesnych wnętrz tworzą niepowtarzalny, energetyzujący klimat.

Wzory ludowe ożywiają wnętrze, ale decydując się na użycie ich w przestrzeni mieszkalnej, powinniśmy pamiętać o jednej, kluczowej kwestii – co za dużo, to niezdrowo. Wzory ludowe najlepiej spełnią swoje przeznaczenie, gdy zostaną użyte jako dodatek lub barwna dominanta we wnętrzu. Ponieważ motywy folkowe są kolorowe, zbyt duża ich ilość może wywołać efekt przaśności i bałaganu.

Styl folkowy – najważniejsze elementy

Styl folkowy lub neofolkowy wykorzystuje motywy używane niegdyś w sztuce ludowej. Do najpopularniejszych wzorów sztuki ludowej należą kwiaty, pasy, stylizowane rośliny i wycinanki łowickie lub kurpiowskie.

Urządzając wnętrze w stylu folkowym, nie można zapomnieć o materiale, który był obecny w każdej wiejskiej chacie – drewnie. Drewniane stoły, meble, elementy wyposażenia i drewniana podłoga to nieodzowny element ludowego stylu.

Styl folkowy wykorzystuje również autentyczne ludowe przedmioty. Warto co jakiś czas przejść się na targ staroci – można natknąć się na prawdziwe, folkowe perełki. Innym sposobem jest przejrzenie strychów babć lub rodziny mieszkającej na wsi – nigdy nie wiadomo, co się tam znajdzie.

Polski styl folkowy wykorzystuje wzory ludowe pochodzące z różnych części kraju – i to stanowi o jego różnorodności i mnogości inspiracji. Koronki z Koniakowa, łowickie pasy, kurpiowskie wycinanki, góralskie rękodzieło – każdy miłośnik stylu folkowego znajdzie coś dla siebie.

10 pomysłów na wykorzystanie motywów ludowych we wnętrzu

Pomysłów na wykorzystanie wzorów ludowych w nowoczesnym wnętrzu jest naprawdę dużo. Tkaniny, zastawa stołowa, akcesoria kuchenne, tapety, meble – to tylko niektóre z nich. Co warto wybrać, by stworzyć w swoim domu prawdziwe ludowe gniazdko?

1. Tapety we wzory ludowe

Tapeta we wzory ludowe jest mocnym dodatkiem, który na pewno ożywi każde wnętrze. Tapetą w kwiaty, pasy czy ludowe wycinanki możemy pokryć tylko jedną ścianę – resztę zostawić białą lub w pastelowych barwach (dzięki temu zachowamy wrażenie ładu i porządku). Na rynku są również dostępne naklejki we wzory ludowe – świetne np. do dziecięcego pokoju.

2. Tradycyjne kilimy

Kilim to nic innego jak dwustronna tkanina dekoracyjna wykonana na osnowie wełniano-lnianej. Oryginalnie motywami kilimów były wzory geometryczne, pasy czy stylizowane ornamenty roślinne. Tradycyjne polskie kilimy były wieszane na ścianach, charakteryzowały się intensywnymi barwami, nierzadko w kontrastowych zestawieniach. Obecnie kilimy wracają do łask i stanowią efektowną dekorację ściany.

3. Etno makaty

Makaty wieszane na ścianach służyły do ocieplenia wnętrza, mogły też pełnić funkcję narzuty na łóżko czy ławę albo kotary. Duże miały przeważnie wzory tkane, niekiedy inspirowane wpływami orientalnymi. Bywały też figuratywne – tego rodzaju tkaniny (np. z popularnym motywem wiejskiego wesela) do dziś znajdziemy w ofercie Cepelii. Inne powstawały w patchworku. Najmniejsze makatki, wieszane np. w kuchni, bywały haftowane kolorowymi nićmi na białym płótnie. Wszystkie te typy tkaniny można z powodzeniem zastosować we współczesnym wnętrzu.

4. Dekoracje z drewna i słomy

Drewno i słoma to ulubione i najchętniej wykorzystywane materiały w polskiej sztuce ludowej. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych dekoracji, także tych wiszących, które mogą dodać wnętrzu ludowego charakteru. Spiralne bombki ze słomy, drewniane figurki zwierząt, aniołów, inspirowane folklorem podpórki pod książki to tylko niektóre z ciekawych propozycji na wprowadzenie ducha ludowości do wnętrza.

5. Lampy wiszące, lampy stojące

Dobrym pomysłem na urządzenie wnętrza w stylu folkowym jest umieszczenie mocnego dodatku. Abażur lampy stojącej lub wiszącej przyozdobiony motywami ludowymi, kolorowe, drewniane ozdoby zwisające z ramion żyrandola, przerobienie starej, rzeźbionej w drewnie lampie na elektryczną to tylko niektóre z pomysłów. 

6. Zabawki inspirowane dawnymi wzorami

Już przed wojną polska artystka Zofia Stryjeńska znana ze swojego zamiłowania do sztuki ludowej zajęła się projektowaniem zabawek dla dzieci. Dzisiaj zabawki dla najmłodszych czerpiące ze wzorów ludowych wracają do łask. Na pewno są ciekawą alternatywą dla plastikowych, mechanicznie tworzonych zabawek. Dużą popularnością cieszą się drewniane klocki, rzeźbione figurki, bączki czy zabawkowe wózki dla lalek wykonane z drewna i wikliny. 

7. Meble i dekoracje mebli

Meble pomalowane na jasny kolor z folkowymi motywami nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat. A oryginalna skrzynia posagowa prababci (lub, gdy takiego sprzętu w rodzinie brak, trofeum z targu staroci), odpowiednio odnowiona, może posłużyć jako schowek na pościel lub poduszki. Drewniane łóżko lub stolik nocny, koniecznie drewniany, przyozdobiony motywami ludowymi, rzeźbionymi lub malowanymi, wprowadzi niepowtarzalny klimat do sypialni.

8. Obrusy, dekoracje stołu

Wspominaliśmy o tkanych dekoracjach ściennych (jak kilimy i makaty). Pięknie tkane obrusy i serwetki w stylu ludowym już same w sobie mogą być efektowną dekoracją. Tradycyjne koronki z Koniakowa ocieplą wnętrze, a góralska chusta przerobiona na obrus lub bieżnik będzie mocnym akcentem barwnym. 

9. Zastawa stołowa i kubki

Wyobraźmy sobie, że jemy niedzielny obiad na zastawie we wzory ludowe lub pijemy poranną kawę z filiżanki czy kubka ozdobionego folkowymi dekoracjami. Talerze zdobione w stylizowane kwiaty lub łowicką wycinankę można również zawiesić na ścianie, jako dekorację. Na rynku jest wiele ciekawych akcesoriów kuchennych z motywami ludowymi. Chlebaki, garnki, drewniane łyżki, wazony, rękawice kuchenne, miski, ozdobne pojemniki na produkty suche - to tylko niektóre z przykładów.

10. Pościel, dekoracyjne poduszki

Ciekawym efektem w sypialni może być zakup pościeli lub narzuty we wzory ludowe. Podobny efekt możemy uzyskać, dekorując sofę w neutralnym kolorze barwnymi poduszkami w stylu folkowym. Jeżeli nie chcemy, by nasz dom przypominał wiejską chatę, możemy skupić się na jednym pomieszczeniu, które urządzimy w ludowym stylu - np. sypialnię. 

Wnętrze z polskim charakterem. Oto nasze propozycje