Styl ludowy: folk w nowoczesnym mieszkaniu. ZDJĘCIA

2015-04-03 17:40

Folk jest w modzie – również wnętrzarskiej. Dumni z kulturowej spuścizny własnego regionu, coraz chętniej wprowadzamy do mieszkań motywy ludowe w tradycyjnym lub nowoczesnym wydaniu, wiernie zacytowane albo twórczo przetworzone. Jak to robić, by uzyskać dobry efekt? Oto najlepsze pomysły.

Spis treści

  1. Ludowe motywy w aranżacji wnętrz
  2. Sprawdź: styl polski we wnętrzach >>>
  3. Folk w aranżacji wnętrz

Rys stylu ludowego we współczesnym mieszkaniu może sprowadzać się do charakterystycznego cytatu. Tę rolę odegrać może np. zawieszony nad łóżkiem oleodruk o tematyce religijnej – tradycyjna ozdoba małżeńskiej sypialni w wiejskiej chacie czy domu na wsi – albo wyrazisty ludowy mebel, zestawiony ze sprzętami na wskroś nowoczesnymi. To niemal gwarantowane, że całość okaże się zgrabna.

Ludowe motywy w aranżacji wnętrz

Możemy też pójść dalej i do swego mieszkania wprowadzić mniejszy czy większy zespół mebli ludowych. W naszej galerii znalazło się m.in. zdjęcie sypialni, do której wprowadzono proste wiejskie łóżko, wiszącą szafeczkę oraz prymitywizujący portret trojga dzieci.

Sprawdź: styl polski we wnętrzach >>>

Na kolejnej fotografii zobaczyć można z kolei pokój kąpielowy, któremu wiejski rys nadaje prosta umywalnia z malowanego na biało drewna sosnowego, ponad którą umieszczono ludową wyszywankę.

Za rodzaj cytatu można uznać malowanie ścian pokoju w sposób zaczerpnięty z tradycji podkrakowskiego Zalipia, gdzie w ten właśnie sposób od pokoleń zdobi się z zewnątrz chaty. Tego rodzaju nawiązaniem jest również przeniesienie słynnych łowickich wycinanek na drzwi przetartej białą farbą secesyjnej szafy albo na jedną z widocznych we wnętrzu belek konstrukcyjnych domu, gdzie białe kogutki nałożono na intensywnie różowe tło.

Charakter cytatu z kultury ludowej ma też płaskorzeźbiona dekoracja zagłówka małżeńskiego łoża, oparta na motywach snycerki góralskiej. Jak można zobaczyć na zdjęciu w galerii, zagłówek ten trafnie zestawiono z pościelą wykonaną z tkaniny drukowanej w kwiatki rodem z góralskiej chusty.

Folk w aranżacji wnętrz

Folk we wnętrzu to jednak przede wszystkim motywy ludowe w nowoczesnej stylizacji. W ten sposób można sklasyfikować panele okienne drukowane cyfrowo w motyw wielobarwnej łowickiej wycinanki albo meble malowane od szablonu w stylizowane na ludową modłę kwiaty. Widoczne w naszej galerii krzesła z naklejonymi na oparcie kogutkami wykrawanymi z filcu oraz poduszki z łowickim haftem, przeniesionym na zgrzebne poszewki wprost z aksamitnych gorsetów Łowiczanek, zapraszają do twórczej zabawy motywami ludowymi.

Zupełnie nowoczesne spojrzenie na folk reprezentują tapety i tkaniny o stylizowanym wzorze ludowego pasiaka, dekorowane w ten sposób ściany i drzwi szaf przesuwnych, a także np. dywany z charakterystycznym łowickim motywem kwiatowym. Realizacje te dowodzą, że nie mniej istotne od motywu ludowego rozumianego jako deseń jest ludowa kolorystyka.  Aby wrażenie było pełne, warto do domu wprowadzić nieco tradycyjnej ludowej ceramiki – jak ta z Bolesławca, w wyraziste, na ogół abstrakcyjne wzory. Bogaty wybór tego typu naczyń znajdziemy w sklepach Cepelii.