Podłogi z drewna. Atrakcyjne i trwałe podłogi

2008-10-07 2:00

Drewno daje uczucie ciepła i komfortu. Zrobiona z niego podłoga przez wiele lat będzie wyglądała atrakcyjnie. A do tego podłogi drewniane będą wyglądały bardzo stylowo.

Drewniane podłogi. Inwestycja na lata.

Posadzka z drewna to dość kosztowna inwestycja. Poniesiony wydatek zwróci się, ponieważ taka podłoga przetrwa kilka pokoleń. Trzeba tylko dbać o podłogi na codzień i regularnie je odnawiać (cyklinować i lakierować lub woskować) co kilka lat.

podłogi, podłoga, drewno, podłogi drewniane, z drewna,

Posadzka z drewna: modna i praktyczna

Drewno to znakomity regulator wilgotności. Podłoga pochłania nadmiar wilgoci, a potem oddaje, jeśli w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Do tego jest wciąż najbardziej popularnym rodzajem podłogi. Drewno z powodzeniem można zastosować zarówno do wnętrz rustykalnych, jak i nowoczesnych. A poza tym - drewniane podłogi od lat nie wychodzą z mody...

Drewno na podzłodze: oszczędność nie popłaca

Bardzo ważne jest, aby kładąc podłogę, dobierać właściwe kleje i masy wyrównujące podłoże. Do każdego rodzaju podłogi (w zależności od gatunku drewna oraz kształtu i budowy deski) producenci zalecają odpowiednie preparaty. Jeśli zastosujesz niewłaściwy tylko dlatego, że jest tańszy – podłoga może się odklejać, pęcznieć itd. Nie należy także przyspieszać kolejnych etapów układania – deski z niektórych gatunków drewna egzotycznego muszą leżeć przed cyklinowaniem i lakierowaniem nawet przez kilka tygodni.

Drewniane podłogi. Natura jest wymagająca

Drewniana podłoga, jako produkt całkowicie naturalny, kurczy się i rozszerza w zależności od zmian temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli podczas układania będzie zbyt zimno lub za wilgotno (tych parametrów powinien pilnować fachowiec), deski mogą pęcznieć (i wypychać jedna drugą) lub się kurczyć (powstaną szpary). Także już po ułożeniu trzeba dbać o to, aby w pomieszczeniu była właściwa wilgotność (45–60%) i temperatura (18–22°C). Jeśli w mieszkaniu będzie zbyt sucho – należy stosować nawilżacze powietrza.

Kolory i słoje

Kolorów drewna jest mnóstwo – od jasnego buku czy klonu przez ciemny dąb aż po prawie czarne, np. venge. Poszczególne gatunki mogą mieć różne odcienie – cieplejsze, np. pomarańczowe (badi), lub zimniejsze, różowofioletowe (amarante). Usłojenie drewna bywa prawie niewidoczne lub bardzo wyraziste, równomierne albo nieregularne. Zależy to od klasy drewna (nie mylić z jakością). I tak w klasie I zarówno barwa, jak i usłojenie poszczególnych deszczułek są zwykle identyczne, od klasy II w górę mogą być widoczne różnice.

Listwy, cokoły

Aby po ułożeniu podłoga wyglądała atrakcyjnie, wymaga wykończenia. Trzeba więc starannie dobrać listwy: przyścienne oraz przejściowe (między pomieszczeniami i różnymi rodzajami posadzek). Koszt listew to zaledwie 1–2 procent ceny, a ich wpływ na efekt końcowy jest znaczny. Dlatego nie polecamy montowania do naturalnego parkietu wykończeń z tworzywa sztucznego.

Konserwacja

Jeśli chcesz, aby twoja podłoga wyglądała ładnie przez długie lata, musisz o nią dbać:

  • systematycznie i starannie usuwaj piach oraz kurz, by podłoga się nie porysowała;
  • nóżki mebli, a zwłaszcza krzeseł, podklej filcowymi podkładkami;
  • nie dopuszczaj do tego, by na podłodze stała woda.