Dekoracja stołu na Boże Narodzenie - mnóstwo pomysłów!

2021-12-20 11:00

Boże Narodzenie jak żadne inne święto gromadzi wszystkich przy rodzinnym stole. Dlatego dekoracja stołu na Boże Narodzenie powinna być wyjątkowa. Postarajmy się, aby nasza zastawa stołowa ładnie współgrała w tych dniach z obrusem i innymi dodatkami oraz dekoracjami na stół.

Spis treści

  1. Rodzinne święta: wygoda, potem dekoracja stołu
  2. Świąteczna dekoracja stołu, która zaczaruje
  3. Dekoracja stołu na Boże Narodzenie: wybieramy kolory
  4. Świąteczna dekoracja stołu: w jakim stylu?
  5. Dekoracja stołu na Boże Narodzenie - trendy 2018
  6. Pomysły na ozdoby świąteczne: GALERIE ZDJĘĆ

Zapraszając gości na Wigilię czy świąteczny obiad, dostarcz im nie tylko doznań kulinarnych, ale i estetycznych. Niech stół na Boże Narodzenie będzie jak piękny obraz! Podpowiadamy, jak go nakryć. Obowiązkowym elementem są dekoracje świąteczne na stół - w tej roli sprawdzą się stroiki, świece i lampiony, kompozycje z gwiazdy betlejemskiej. Warto, aby stół na święta podkreślał charakter tych wyjątkowych dni. Dlatego zadbajmy o niebanalną i ciekawą dekorację stołu na Boże Narodzenie. Może się bowiem okazać, że właśnie przy stole spędzimy w te święta najwięcej czasu.

Rodzinne święta: wygoda, potem dekoracja stołu

Pierwsza zasada, która powinna nam przyświecać nie tylko podczas dekorowaniu stołu na Boże Narodzenie, to wygoda i komfort biesiadników. Postarajmy się, aby każdy mógł swobodnie przy stole jeść posiłki, a miejsca wystarczyło na tyle, by goście nie trącali się na przykład łokciami i wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Rozplanujmy także ustawienie potraw, aby goście mogli bez problemu po nie sięgać. Gdy już upewnimy się, że dobrze zaplanowaliśmy stołową przestrzeń, zabierzmy się do świątecznych dekoracji.

..  Choinka z szyszek – jak zrobić samodzielnie? PORADNIK >>>

..  Gwiazdki z papieru – dekoracje świąteczne zrób to sam >>>

Świąteczna dekoracja stołu, która zaczaruje

Warto świąteczną dekoracje stołu zaplanować trochę wcześniej, uda się wówczas kupić bądź wykonać dodatki w odpowiednich kolorach. Nasza dekoracja stołu na Boże Narodzenie może być tradycyjna i wówczas jej bazą będzie biel. Biały kolor nie musi być jednak czysty – możemy się zdecydować na złamaną biel albo na przykład jasny beż. Do białej bazy w dekoracji stołu na Boże Narodzenie dobierzmy jeden kolor dodatkowy – na przykład czerwony, złoty lub srebrny. W kolorze dodatkowym mogą być serwetki lub świąteczne stroiki.

Na świątecznym stole pięknie będą wyglądały dekoracje ze świeżych iglastych gałązek i świec. Stroik można przybrać bombkami lub szyszkami. Postarajcie się, by wasza dekoracja świąteczna stółu co roku był nieco inna. Nie trzeba kupować wszystkiego od nowa. Wystarczy np. zmienić kolor świec i dobrać do nich serwetki. Jeśli poprzednio były to czerwone ozdoby świąteczne, dokup do nich wstążkę w szkocką kratę (są w lepszych pasmanteriach) i zrób z niej kokardy, którymi ozdobisz serwetki, oparcie krzesła czy ministroiki przy nakryciach.

Może masz ładną kolekcję figurek czy aniołków, którą wyjmiesz z serwantki i ustawisz między talerzami? Warto też kupić do dekoracji świątecznego stołu modne figurki zwierząt czy ptaków. Te zrobione z żywicy i malowane będą niedrogie i można sobie pozwolić na większe stadko, np. jeleni. W dekoracji świątecznej stołu ładnie wyglądają wysokie stożkowe sylwetki choinek zrobione z różnych materiałów (niektóre świecą!), ustawione w szeregu albo w kępce.

..  Choinka cała w bieli – inspiracje na święta >>>

..  Renifer z filcu krok po kroku – instrukcja i szablon >>>

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie: wybieramy kolory

Ciekawym pomysłem, z którego możemy skorzystać, aranżując świąteczny stół, jest utrzymanie tylko jednego koloru na stole. Uważajmy jednak, aby nasza dekoracja nie wydała się gościom zbyt nudna. Skrzące się jak śnieg, kryształowe jak lód - ozdoby świąteczne w zimowej bieli nie wychłodzą wnętrza ani nie zdominują aranżacji stołu, lecz wniosą piękno, wręcz zjawiskowe. Srebrna i złota kolorystyka w dekoracji stołu wniesie do aranżacji elegancję. Tradycyjna czerwona lub zielona ożywi świąteczny stół. Pastelowa doda mu delikatności.

A może masz ochotę na zestawienie dekoracji świąteczny stołu w kolorze czarno-białym? Takie zestawienie gwarantuje wyrazisty i nowoczesny efekt świątecznego nakrycia stołu.

Od kilku lat nie mija moda na szare Boże Narodzenie. Trudno się dziwić, barwa ta idealnie wpisuje się w różne style, dyskretnie podkreśla atmosferę świąt. Tym, dla których szarość jest zbyt stonowana w dekoracji stołu na Boże Narodzenie, radzimy: z masą zieleni, akcentami czerwonymi oraz srebrem i złotem będzie prezentować się przepięknie.

Koniecznie postarajmy się, aby na stole na Boże Narodzenie pojawiły się żywe rośliny - na przykład gałązki zielonego świerku lub gwiazda betlejemska.

Świąteczna dekoracja stołu: w jakim stylu?

Dekoracje świąteczne na stół mogą być w stylu klasycznym czy vintage - ciekawie się  zaprezentuje na przykład obrus z ręcznie robionej koronki, biała, stara rodzinna porcelana i koniecznie stylowe świeczniki. Stół na Boże Narodzenie może być także utrzymany w nowoczesnej stylistyce. Na stole powinna się wówczas pojawić kolorowa zastawa w nietypowych kształtach – na przykład prostokątnych, i designerskie dodatki, które podkreślą styl świątecznej dekoracji stołu.

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie - trendy 2018

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie 2018 to mnóstwo ciemnych kolorów. Pojawia się elegancki granat, kobalt, butelkowa zieleń, petrol green, szmaragd, bordo, śliwkowy fiolet oraz marsala. Lista modnych kolorów jest zatem długa! Ciekawą nowością są czarne naczynia, dodatki i dekoracje – także te projektowane z myślą o Bożym Narodzeniu.

..  Choinka 2018 – poznaj trendy dekoratorskie >>>

..  Najmodniejsze dekoracje świąteczne 2018 – przegląd inspiracji >>>

Zarówno z czernią, jak i innymi ciemnymi barwami znakomicie komponuje się złoto. Często zresztą naczynia i dekoracje dekorowane są złocistymi detalami, ale równie popularne są złote sztućce. Co więcej, znajdziemy je w ofercie wielu marek wnętrzarskich, i to w wersji przyjaznej dla budżetu.

A może wolisz więcej jasnych barw? Postaw na uniwersalną biel wzbogaconą o srebrzyste i szklane elementy albo modną od wielu sezonów szarość. Do tego dodaj ozdoby świąteczne ręcznie robione (np. z papieru), jeśli chcesz podkreślić swojski klimat.

Pomysły na ozdoby świąteczne: GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja wigilijnego stołu. Jak łatwo i szybko stworzyć świąteczny klimat