Tartan, czyli szkocka krata – wzór nie tylko na jesień i zimę

2017-10-05 15:31

Szkocka krata, znana także pod nazwą tartan, nie jest chwilowym trendem, ale ponadczasowym motywem z długą i ciekawą tradycją. W aranżacji wnętrz najczęściej motyw ten zobaczymy na wełnianych pledach, obiciach sof, poduszkach, czasem na tapetach.  Zobaczcie jak ciekawie wykorzystać szkocka kratę – ulubiony motyw królowej Wiktorii.

Spis treści

  1. Szkocka krata trafiła do aranżacji wnętrz dzięki królowej Wiktorii
  2. Z czym łączyć szkocka kratę? W jakim stylu, poza szkockim, się odnajdzie?

Szkocka krata, to wzór nierozerwalnie kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i tradycyjnym ale  niecodziennym męskim strojem – kiltem. Tartan jest klasycznym wzorem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Początkowo pojawiał się jedynie na kiltach i pledach Szkotów, teraz można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach. Dawniej konkretny kolor tartanu wyrażał  przynależność noszącej go osoby do konkretnego klanu. Po latach symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów!

Szkocka krata trafiła do aranżacji wnętrz dzięki królowej Wiktorii

Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wystroju wnętrz. Zawdzięczamy to angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty zdominował wszystko – znajdował się na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach i ścianach. Współcześnie lepiej nie kopiować tej wizji. Tartan, zwłaszcza z czerwoną, niebieską i zieloną bazą jest wyrazistym wzorem. Stosujemy go jedynie w dodatkach – pledach, poduszkach. Jasne, beżowe i kremowe wersje szkockiej kraty od czasu do czasu pojawiają się w naszych mieszkaniach na tapetach. Szykownie tartan prezentuje się również na obiciu sof i foteli.

Czytaj też: Pepitka, psi ząb czy kurza stopka? Kratka w wystroju wnętrz

Szkocka krata
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl
Szkocka krata

Autor: Thinkstockphotos.com

Czy wiesz, że… 

•    Istnieje oficjalny szkocki rejestr tartanów (Scottish Register of Tartans), w którym można znaleźć wszystkie rodzaje charakterystycznych krat wraz z opisami•    Polska ma własny wzór szkockiej kraty. Nasz tartan jest w kolorach: czerwonym, niebieskim i białym (kolory pochodzą z połączenia flagi Polski i Szkocji).•    Maria Skłodowska-Curie, a konkretnie fundacja jej imienia ma swój własny tartan. Specjalna krata powstała 1995 roku.•    Oryginalnie tartany były wykonywane ręcznie z najwyższej jakości wełny owczej oraz barwione przy użyciu naturalnych składników.

Szkocka krata
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Z czym łączyć szkocka kratę? W jakim stylu, poza szkockim, się odnajdzie?

Krata sprawia, że wnętrza stają się przytulne, ociepla je i dodaje im elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in. w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy. W wersji dla odważnych tartan, w najbardziej znanych wersjach czerwonej i zielonej, świetnie wygląda w towarzystwie  futer i niektórych printów zwierzęcych.

Czytaj też: Kratka Vichy. Klasyczny wzór, który nie wychodzi z mody