Kolor bordowy we wnętrzach: z czym łączyć bordo, do jakiego stylu pasuje? Porady i zdjęcia

2017-10-31 19:07

Bordowy jest kolorem mocnym i eleganckim. Bordo w aranżacji wnętrz wymaga dużo uwagi oraz ostrożności, ale w zamian odwdzięcza się wspaniałym efektem dekoracyjnym. Sprawdź, z czym łączyć kolor bordowy oraz w jakiej stylistyce wnętrza najlepiej się odnajdzie.

Spis treści

  1. Kolor bordowy, czyli jaki?
  2. Kolor bordowy – z czym łączyć?
  3. Bordo a styl wnętrza – dobre rady
  4. Bordowe ściany – hit czy kit?
  5. Modne kolory sezonu: GALERIE ZDJĘĆ

Bordowy kolor we wnętrzach szybko skrada uwagę. Ta barwa nieszczególnie lubi konkurencję, dlatego najlepiej czuje się w towarzystwie zbliżonych odcieni czerwieni, brązu czy fioletu. Ale – na szczęście – to niejedyne wskazówki kolorystyczne z bordo w roli głównej. Możliwości jest znacznie więcej, tym bardziej że w tym sezonie bordowy jest jednym z najmodniejszych kolorów we wnętrzach.

Kolor bordowy, czyli jaki?

Kolor bordowy najczęściej definiuje się jako czerwień z domieszką brązu. Często mylony jest np. z burgundem (kolor wina, jeden z odcieni czerwieni, ale bliżej mu do fioletu niż brązu) czy śliwkowym fioletem. To barwa wymagająca, bardzo mocna, wyrazista, przez co uważana za trudną – i w aranżacji wnętrz, i w stylizacjach modowych. Warto jednak do niej się przekonać, ponieważ umiejętnie zastosowana zapewnia wysmakowany, elegancki efekt. Co ważne, lubi towarzystwo kilku szlachetnych barw, które w tym sezonie śmiało wkroczyły na salony.

Kolor bordowy – z czym łączyć?

Bordo najlepiej się prezentuje w towarzystwie zbliżonych kolorów, zwłaszcza burgunda, śliwkowego fioletu, wiśniowej czerwieni. Czerwień dodaje mu nieco energii, a brąz – powagi. Równie dobrze wypada w duecie z różem i jego licznymi odcieniami, także pastelowymi oraz Rose Quartz. Delikatne róże równoważą też kolor bordowy, przez co nie przytłacza wnętrza.

..  Kolor czerwony we wnętrzach – z czym łączyć? Porady i ZDJĘCIA >>>

A może duet z nutką luksusu? Kolor bordowy i złoto tworzą zawsze udane połączenie. Wystarczy przypomnieć sobie pałacowe meble wypoczynkowe. Bordowe, aksamitne obicia zamknięte były w pozłacanych ramach mebli. We współczesnych wnętrzach polecamy eksponować złote drobiazgi (popularne w tym sezonie!) na bordowym tle.

Na tym nie koniec ciekawych możliwości łączenia bordo z innymi kolorami. Świetnie komponuje się także z czernią, fioletem, granatem, butelkową zielenią, szmaragdem oraz musztardowym żółcieniem.

Bordo a styl wnętrza – dobre rady

Bordowy najbardziej pasuje do wnętrz z klasyczną nutą – zarówno jako kolor ścian, jak i tkanin, mebli czy dodatków. Warto jednak pamiętać, że to barwa mocna, która może pomniejszać optycznie wnętrze. W małym mieszkaniu lepiej ograniczyć się tylko do bordowych detali, w większym zaś można już bardziej rozwinąć kolorystyczną fantazję.

..  Wnętrza w stylu klasycznym – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor bordowy sprawdzi się również w roli wyrazistego akcentu we wnętrzu nowoczesnym, zaaranżowanym w stonowanych barwach. W tym roku bordo pojawia się też w kolekcjach skandynawskich marek w ramach trendu „dark nordic”. Jak widać, choć bordowy ma klasyczne konotacje, dobrze sobie radzi z upływem czasu!

Bordowe ściany – hit czy kit?

We wnętrzach, w których dominują delikatne, uniwersalne barwy, bordowa ściana wprowadza więcej energii i dynamizmu. Ale najlepiej ograniczyć się właśnie do jednej bordowej ściany, ponieważ nadmiar koloru bordowego może przytłaczać wnętrze. Na jej tle dobrze wypadną odcienie złota, różu i beżu (np. ramki do zdjęć i obrazów oraz dekoracje ścienne). Z bielą zaś stworzy mocny, orzeźwiający duet.

Modne kolory sezonu: GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?