Kącik dla niemowlaka i kącik dla noworodka w sypialni lub pokoju dziecka - jak urządzić?
Pierwszy kącik dla niemowlaka zazwyczaj mieści się w sypialni rodziców. Jeśli jednak niemowlak ma swój własny pokój, możemy puścić wodze fantazji i stworzyć piękne miejsce dla dalszego rozwoju dziecka. Odpowiednia kolorystyka, motywy i proporcjonalny dobór wzorów, kolorów oraz dodatków sprawią, że pierwszy pokój niemowlaka stanie się najpiękniejszym pomieszczeniem w całym domu. Jak to osiągnąć? O tym przeczytasz w naszym poradniku.
Autor: materiały prasowe Fantastic Frank / fot. Anders Linden
Spis treści
- Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców
- Dodatki w kąciku dla niemowlaka
- Kącik dla niemowlaka w sypialni: wyposażenie
- Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym - gdzie postawić łóżeczko?
- Kącik dla niemowlaka w pokoju dziecięcym
- Tapety w kąciku niemowlaka
- Pokój dziecięcy: inspiracje
Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców
Pierwszy kącik dla niemowlaka najczęściej powstaje w sypialni rodziców. Wynika to też z kwestii praktycznych – najczęściej rodzice nie spuszczają wzroku z dziecka nawet nocą. Jak zatem urządzić praktyczny i estetyczny kącik dla noworodka?
Z uwagi na to, że łóżeczko dziecięce w sypialni rodziców to tak naprawdę rozwiązanie tymczasowe, dla jego chwilowej adaptacji nie warto inwestować w skomplikowaną oprawę dekoratorską. Zrezygnujmy więc np. z tapety na fragmencie ściany, bo po upływie dość krótkiego czasu nie będzie pasować do aranżacji sypialni.
Warto natomiast zaaranżować kącik z łóżeczkiem niemowlaka w sypialni za pomocą delikatnego oświetlenia rozproszonym światłem kinkietu bądź sznura bawełnianych kulek oświetleniowych we wciąż popularnym stylu skandynawskim. Subtelne światło padające z tak dobranego oświetlenia nie będzie razić i denerwować niemowlaka, za to umiejętnie upięte na ścianie (a ponad łóżeczkiem) lub wzdłuż naroża pokoju da ciepły, klimatyczny efekt.
Dodatki w kąciku dla niemowlaka
Dobrze jest zatroszczyć się o kilka kolorowych, acz subtelnych dekoracji. Przykładowo miękkie, ręcznie szyte literki z barwnych materiałów z imieniem dziecka, zawieszone na materiałowej wstążce na ścianie przy łóżeczku, to dekoracja piękna, prosta i urocza. Inne pomysły? Można postawić na galerię bajkowych grafik różnej wielkości umieszczonych nad łóżeczkiem. Dzięki kilku prostym dekoracjom aranżacja sypialni z łóżeczkiem dziecięcym będzie urokliwa, dyskretna i zorganizowana niskim kosztem. A gdy dziecko będzie już mogło przenieść się z sypialni rodziców do pokoju dziecięcego, bez większego wysiłku odmienimy wystrój wnętrza.
.. Jak uszyć literki z materiału? Instrukcja DIY krok po kroku >>>
Autor: materiały prasowe IKEA
Łóżeczko niemowlaka powinno stać w zacisznym miejscu, najlepiej w głębi pomieszczenia (ale nie przy oknie czy kaloryferze), a jednocześnie być ustawione tak, by było widać je z każdego miejsca w sypialni.
Kącik dla niemowlaka w sypialni: wyposażenie
By wszystkie niezbędne akcesoria były pod ręką, sypialnię z kącikiem dla dziecka należy wyposażyć w łóżeczko lub kołyskę, przewijak i przynajmniej jeden mebel przeznaczony do przechowywania pieluch, pościeli, ubranek i zabawek malucha.
Innym przydatnym meblem, w który warto zainwestować podczas urządzania pokoju niemowlaka lub sypialni z kącikiem dla malucha, jest duży, wygodny fotel z podnóżkiem, w którym można zasiąść podczas karmienia lub usypiania dziecka. Niezbędna jest także lampa (nocna, podłogowa lub kinkiet), która oświetli pomieszczenie w trakcie usypiania malucha czy nocnego karmienia. Żarówka w takiej lampie powinna dawać ciepłe i relaksujące światło o niewielkiej mocy. Najlepiej jest więc wybrać model emitujący światło o temperaturze barwowej 2500-2700 K.
.. Poduszka ciążowa i poduszka do karmienia – wygoda dla mamy >>>
Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym - gdzie postawić łóżeczko?
Łóżeczko niemowlaka powinno stać w zacisznym miejscu, najlepiej w głębi pomieszczenia (ale nie przy oknie czy kaloryferze), a jednocześnie być ustawione tak, by było widać je z każdego miejsca w sypialni. Ustawiając ten mebel tak, by jego krótszy bok stykał się ze ścianą, będziesz mieć dostęp do dziecka z trzech stron.
Jeśli w twojej sypialni znajduje się telewizor lub mieszkasz w kawalerce, oddziel kącik dla dziecka od reszty pomieszczenia, by stworzyć maluchowi cichą, kameralną przestrzeń do snu. Możesz zrobić to na przykład za pomocą niedużego mebla lub parawanu czy kotary.
Jeśli miejsce na niemowlę czeka w pokoju dziennym, warto odgrodzić łóżeczko dla dzieci czy przewijak od kanapy niską ścianką działową z półkami na książki i bibeloty. Przegroda wyznacza we wnętrzu odrębne strefy i tworzy zaciszny kącik dla niemowlęcia.
Autor: materiały prasowe
Fragment pokoju starszego dziecka przeznaczony na kącik niemowlaka.Mat.pras.: Pinio, fot.: Katarzyna Wójcik, blog Fistaszkowe Love
Kącik dla niemowlaka w pokoju dziecięcym
Jeśli niemowlak dzieli pokój z nieco starszym rodzeństwem, warto (dla komfortu obojga dzieci) subtelnie wydzielić strefy pokoju odpowiednio dla każdego z dzieci – nawet jeśli podział stref byłby podziałem wyłącznie wizualnym. Starszemu dziecku pozwoli to na szybsze oswojenie się z nową sytuacją rodzinną, jednocześnie podkreślając prawo dziecka do nienaruszalności jego własnej, wyjątkowej przestrzeni.
Na pewno warto również skonsultować z nim takie zmiany. Przecież do tej pory był jedynym lokatorem. Warto zapytać też starsze dziecko, którą część pokoju woli, jakim kolorem chciałoby wyróżnić swoją przestrzeń? Może chciałoby na ścianie motyw z ulubionej bajki?
Meble w kąciku niemowlaka powinny współgrać z meblami starszego dziecka. Przy okazji starszemu dziecku też można kupić nowy mebel, na przykład szafę na ubrania. Będzie się wtedy czuło na równi z nowym lokatorem w swoim pokoju, my zaś np. będziemy mogli wykorzystać dotychczasową komodę dla niemowlaka.
Subtelne rozróżnienie części pokoju z łóżeczkiem niemowlaka np. za pomocą delikatnej tapety w rysunkowe wzory oddzieli strefę z łóżeczkiem dla niemowlęcia od strefy zabawy i łóżeczka dziecka starszego, zachowując jednocześnie spójność aranżacji w ramach jednego pomieszczenia.
Tapety w kąciku niemowlaka
Aranżując pokój dziecięcy za pomocą tapet, pamiętajmy, że nie musimy aplikować tapety na całej szerokości ściany. Czasem wystarczy jedynie pas barwnej tapety odpowiadający szerokości łóżeczka dziecięcego. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na zastosowanie pasma tapety wyłącznie w strefie łóżeczka niemowlaka, czy też każda strefa podziału pokoju dziecięcego zyska odrębną dekorację tapetą, pamiętajmy o kluczowej zasadzie proporcji.
Gdy w strefie niemowlaka dominują gęste, roślinne, rysunkowe motywy tapety (np. żółto-brązowe drzewa), w strefie starszego dziecka tapeta powinna być bardziej stonowana, o prostszym wzorze, wyróżniającym się względem pierwszej tapety (np. brązowe paski bądź zygzaki na jednolicie żółtym tle). Ważne, aby obie tapety nawiązywały do siebie tonacją kolorystyczną i / lub stylem (np. lekki vintage).
Istotnym czynnikiem jest także bezpośrednie sąsiedztwo tapety na ścianie – gładkie, najlepiej białe ściany będą bezpiecznym i bezpretensjonalnym sąsiedztwem barwnego pasa tapety w pokoju dziecięcym. Pozwolą uspokoić energetyczną i rozedrganą za sprawą tapety część aranżacji pokoju dziecięcego i zrównoważą proporcje wnętrza. Dzięki temu wnętrze pokoju dziecięcego będzie zarówno wesołe, jak i zapewniające zdrowy oraz treściwy wypoczynek. Biel ściany urozmaicić możemy czasem zabawną, rysunkową grafiką lub ulubioną postacią z bajek dziecka oprawioną w białą, prostą ramę.
Pokój dziecięcy: inspiracje
Jeśli szukasz pomysłu na aranżację pokoju dziecięcego, zajrzyj do naszych galerii zdjęć!
Autor: Kuzmichstudio/GettyImages
Wyobraźnia dziecka powinna być stymulowana, ale nie wymaga nadmiernego realizmu. Niejednokrotnie prowizoryczne rozwiązania, jak taka kartonowa łódka, sprawdzą się doskonale. Stworzenie przestrzeni dla epickich przygód nie musi wymagać epickiego rozmachu.
Autor: Mariusz Bykowski
Wdzięczny motyw domku powtórzony w aranżacji pokoju dziecięcego w formie mebli i dodatków.
Autor: serwis prasowy Agata
"Dorosłe" meble z kolekcji Boca - do pokoju dziecięcego bądź młodzieżowego, urządzonego w stylu skandynawskim albo nowoczesnym
Autor: Norsu Interiors
Kolor szary jest uniwersalny, pasuje do każdego stylu. Tak samo dobrze będzie wyglądał z nowoczesnymi meblami i dodatkami jak i klasycznymi.