Aranżacja łazienki: angielska łazienka czyli romantyczny relaks. Inspiracje!

2015-06-03 19:22 Monika Czerwińska-Konarska

Angielska łazienka to romantyzm, dbałość o najmniejsze szczegóły. Aranżacja łazienki w stylu angielskim to koniecznie wolnostojąca wanna, charakterystyczne baterie z dwoma kurkami i detale sprawiające, że angielska łazienka jest wyjątkowym miejscem relaksu.

Angielska łazienka to tak naprawdę stylowy salon lub raczej salonik kąpielowy. Domy wiktoriańskie nie były przecież duże, a wnętrza wysokie. Jednak łazienka zawsze posiadała okno, była wyposażona w wolnostojącą wannę na nóżkach i umywalkę na nodze. Charakterystycznym elementem dla łazienki w stylu angielskim jest panelowa boazeria na ścianach, zaczerpnięta z innych pomieszczeń. Okno zdobią drapowane zasłony. Czasem możemy spotkać w angielskiej łazience tapety na ścianach i …kominek. Kominek w sumie nie powinien dziwić, w końcu wiemy jaki mglisty klimat panuje na wyspach… Tu gdzie nie ma na ścianie paneli boazeryjnych miejsce łączenia ściany z podłogą, tak jak w salonie, powinny łączyć wysokie, białe listwy przypodłogowe. W angielskiej łazience nie może także zabraknąć stylowych elementów i dodatków dekoracyjnych wykonanych z metalu lub z drewna.

Aranżacja łazienki: detale charakterystyczne dla angielskiej łazienki

Armatura łazienkowa w angielskiej łazience zazwyczaj wyposażona jest w dwa kurki – raczej nie spotykamy tu tak wygodnych mieszaczy. Wylewki są niskie, tuż nad rantem wanny i umywalki. Zawory często są porcelanowe. Stylowo wygląda też biegnąca po ścianie instalacja prysznica. Toalety to często kompakty. Angielska łazienka musi być oczywiście romantyczna – przez co nie wszyscy akceptują ten styl. A romantyzmu dodają poukładane miękkie ręczniki, czasem nawet przewiązane wstążeczkami, taftowe, starannie udrapowane zasłony i puszyste dywaniki. Nie możemy też zapomnieć o ładnym zapachu unoszącym się cały czas w łazience. Na ścianach angielskiej łazienki powinny pojawić się obrazki z motywami roślinnymi lub hippicznymi. Tak zaaranżowana łazienka z wolnostojącą wanną na pewno będzie miejscem relaksu i odprężenia po długim dniu.