Wprowadzanie mocnych kolorów na neutralnym, stonowanym tle wymaga zręczności i rozwagi. Jednak niebieskie detale – najczęściej błękitne, ale też turkusowe, kobaltowe czy granatowe – nie zaburzają harmonii wystroju. Warto więc trochę z nimi poeksperymentować. My zaś radzimy, jak to zrobić, by było pięknie.

Niebieskie akcenty we wnętrzu: dodatki dekoracyjne

Kolor niebieski sam w sobie należy do barw chłodnych. Uspokaja, wycisza, wprowadza jeszcze więcej harmonii dzięki skojarzeniom z morzem i niebem. I to m.in. te właściwości psychologiczne sprawiają, że świetnie się odnajduje w stonowanych nowoczesnych wnętrzach. Wyrazisty duet kolorystyczny tworzy zwłaszcza z bielą (typowe połączenie w stylu marynistycznym), łagodniejszy – z szarością i beżem. W tym roku różne odcienie niebieskiego zyskały popularność. Pastelowy błękit pasuje do jasnych wnętrz, do tych ciemniejszych – granat, kobalt, indygo. Aranżacje w stylu nowoczesnym można też ożywić rześkim turkusem. Doskonale prezentuje się nie tylko na tle bieli i szarości, lecz także w duecie z czernią.

.. Biało-niebieska sypialnia – idealna na lato >>>

A jakie dodatki dekoracyjne są godne polecenia? Przede wszystkim tekstylia: poszewki na poduszki, zasłony, rolety z tkanin, dywany. Ponadto wszelkie drobiazgi w aranżacji, np. ramki na zdjęcia, wazony, osłonki na doniczki, podkładki pod gorące naczynia. Świetne walory dekoracyjne ma też biało-niebieska ceramika i porcelana. Możemy zdecydować się na jeden odcień niebieskiego we wszystkich dodatkach albo też sprytnie grać różnymi – będzie jeszcze ciekawiej!

.. Modne szkło 2017: naczynia, wazony, lampiony >>>

Niebieskie tapety i dekoracje ścienne

Wybór tapet, fototapet, obrazów, grafik i plakatów jest ogromny. To, na jakie wzory się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszego gustu. Warto jedynie pamiętać, że duża „plama” granatu czy kobaltu może nieco przytłoczyć małe wnętrze. W dużym zaś można śmiało zarezerwować na te kolory jedną ze ścian. Jeśli chodzi o jaśniejsze tony niebieskiego, świetnie sprawdzą się obrazy i tapety z motywami „watercolors”, czyli z rozmytymi kształtami inspirowanymi akwarelą. To jeden z aranżacyjnych hitów w tym sezonie!

.. Wnętrze jak akwarela: rozmyte kolory i ombre na topie >>>

Niebieskie meble w nowoczesnych wnętrzach

Jeśli jesteśmy fanami koloru niebieskiego, granatu albo kobaltu, możemy iść o krok dalej i wybrać meble w tym kolorze. Szaro-białe tło i drewno to idealna sceneria dla pięknej niebieskiej sofy. Możemy też, dla ożywienia wystroju, zestawić jeden granatowy fotel z pozostałymi, szarymi meblami wypoczynkowymi. Podobne eksperymenty kolorystyczne mile widziane są w kuchni. Przy drewnianym stole warto ustawić krzesła w różnych kolorach, np. białe wymieszać z drewnianymi i niebieskimi.

Kolor niebieski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ