Wnętrza jak akwarele: rozmyte kolory i ombre dekoracyjnym hitem!

2017-08-21 16:22 DD

Akwarela to nazwa zarówno techniki malowania, jak i obrazów nią wykonanych. A zwiewne formy i pastelowe odcienie prosto z akwareli trafiły do wnętrz. Co więcej, chodzi nie tylko o obrazy czy grafiki, lecz także modne tapety. Sprawdź, jak wykorzystać ich walory dekoracyjne.

Pastelowe kolory i zwiewne formy to świetny sposób na uchwycenie rześkiego, letniego klimatu we wnętrzach. Rozmyte plamy barwne najlepiej prezentują się w strefie wypoczynkowej w salonie oraz w sypialni. W parze z inspiracją akwarelami idą charakterystyczne cieniowania (ombre), tak więc inspiracji barwnych dla domu nie brakuje w tym sezonie.

Dekoracje ścienne: akwarele, grafiki i plakaty

A jak wykorzystać walory dekoracyjne zwiewnych kolorów i form? Najprostszy sposób – prawdziwe akwarele! W tym roku największym uznaniem cieszą się te abstrakcyjne, w których artyści umiejętnie grają kolorem. Jedną okazałą akwarelę można powiesić nad sofą czy łóżkiem w sypialni – nie potrzeba do niej dobierać innych dekoracji ściennych. Zadbajmy jednak o spójność kolorystyczną wystroju. Te same odcienie co na akwareli niech pojawią się w dodatkach: wazonach, ramkach na zdjęcia, poduszkach, narzutach, dywanach.

.. Letnie pastele: metamorfoza wnętrza w kolorach pastelowych >>>

Alternatywę dla ręcznie malowanej akwareli stanowią wysokiej jakości wydruki – na papierze, ale też na drewnie, blasze czy szkle. Wystarczy oprawić je w lekkie optycznie ramki i możemy cieszyć się rześkim, artystycznym klimatem w mieszkaniu.

Modne tapety jak akwarele

Obrazy i grafiki to dobry wybór dla osób, które poszukują subtelnych dekoracji domowych. Warto jednak iść o krok dalej – dlaczego by rozmyte barwy czy ombre nie miały zdobić całej ściany? Producenci tapet błyskawicznie podchwycili zainteresowanie pastelową kolorystyką znaną z akwareli. Niekiedy też sięgają po ciemniejsze, wyrazistsze kolory, takie jak granat, szmaragd czy antracyt.

.. Egzotyka na salonach – modne motywy dekoracyjne >>>

Nieregularne formy, efekt zwiewności kolorów oraz abstrakcyjne kształty budowane za pomocą barw są jak łagodny powiew morskiej bryzy – tym bardziej że wśród popularnych odcieni ważne miejsce zajmuje błękit. Na modnych tapetach ombre pojawia się również róż – od pudrowego odcienia aż po magentę, stopniowo przechodząc w czerwień i burgund. Co więcej, operowanie gradientami w konwencji ombre inspiruje także producentów fototapet. Popularne motywy to zamglony las czy lekko zachmurzone niebo nad morzem.

Gorące trendy dekoratorskie: GALERIE ZDJĘĆ