Modne szklane naczynia, wazony, lampiony: trendy 2017

2017-07-20 15:17

Szkło użytkowe w tym sezonie przyjmuje lekkie optycznie, proste, ale ciekawe formy. Do wyboru naczynia w pełni transparentne lub w pastelowych kolorach. A dla odważniejszych – turkus i kobalt! Sprawdź, co słychać w szklanych trendach wnętrzarskich.

Z jednej strony nowoczesny minimalizm i lekkość optyczna, z drugiej – powrót klasyków polskiego wzornictwa sprzed dziesięcioleci. Szkłem użytkowym można pięknie dekorować wnętrze, bawić się formami i kolorami.

Lekkie optycznie szkło: hit tego roku

Okazałe wazony z cieniutkiego, w pełni transparentnego szkła podbijają zwłaszcza wnętrza minimalistyczne i skandynawskie. Stanowią znakomitą oprawę dla żywej zieleni. Z jednej strony nie konkurują z jej urokiem, z drugiej – subtelnie i dyskretnie dekorują pomieszczenie, w którym się znajdą. Najlepiej zestawiać ze sobą kilka wazonów. Jeden może mieć formę cieniutkiego słoja, drugi – pękatej butelki z wąską szyjką, a trzeci – menzurki jak z laboratorium. A co z roślinami? Widać wyraźny trend, że umieszcza się tylko jedną w środku, za to dużą, a nie bukiet kwiatów. Może to być wielki liść egzotycznej monstery z długą łodyżką albo jeden kwiat z drobniutkimi kielichami zerwany na pobliskiej łące. Nie bójmy się eksperymentować z formami i wazonów, i roślin!

.. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Szkło pastelowe: idealne na lato

Blady róż, łagodna mięta, rześka pistacja, a może szarość? Takie kolory szkła królują w ofertach sklepów wnętrzarskich. Pod względem formy naczynia często są zbliżone do tych opisanych wyżej. Zdarza się, że łączy się je z innymi materiałami (w podstawie) albo nadaje bardziej abstrakcyjne, rzeźbiarskie kształty. Pastelowe szkło doskonale sprawdza się zwłaszcza w jasnych wnętrzach w stylu skandynawskim.

.. Letnia metamorfoza wnętrza w kolorach pastelowych >>>

Kobalt i turkus: inspiracje marynistyczne

Osobną grupę produktów stanowią naczynia, wazony i inne szklane dekoracje w kolorze kobaltowym oraz turkusowym. To drobiazgi, które przyciągają wzrok, a wnętrzom dodają świeżości i rześkości. Taka kolorystyka, czyli różne odcienie niebieskiego, stanowi domenę stylu marynistycznego. Często niebieskie akcenty dodawane są do stonowanych wnętrz skandynawskich i nowoczesnych. Warto jednak nieco się zdyscyplinować. Jeśli wybieramy niebieskie szkło, także w innych dodatkach powinien się pojawić podobny kolor. Kobalt i turkus znakomicie prezentują się na białym tle.

Moda na PRL: polskie szkło sprzed dziesięcioleci

Zainteresowanie polskim designem (zwłaszcza z lat 50. i 60.) trwa w najlepsze. Poza odkrywaniem porcelany i ceramiki dotyczy ono także szkła, tym bardziej że powojenne projekty to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Dużą rolę odegrała w tym Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Profesor Stanisław Dawski, kierujący nowo powstałym Wydziałem Szkła, wykształcił takich znakomitych designerów, jak Barbara Urbańska-Miszczak, Henryk Wilkowski czy Zbigniew Horbowy (jego projekty cieszyły się ogromną popularnością). Ponadto warto wspomnieć innych ważnych projektantów: Jerzego Słuczana-Orkusza i Jana Sylwestra Drosta.

Modne szkło
Autor: Weronika Sołtysiak, z kolekcji prywatnej Zbiór szkła z kolekcji Weroniki Sołtysiak, design Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost, Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Trendy wnętrzarskie 2017: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE