Juka domowa (juka gwatemalska): wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby i szkodniki

2022-02-21 11:05

Juka domowa znana również jako juka gwatemalska oraz yucca elephantipes - zdobi nie jedno polskie mieszkanie. Wyróżnia się egzotycznym wyglądem, bo jej sztywna łodyga z rozetą liści przypomina palmę. Juka domowa jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale warto wiedzieć, jak ją pielęgnować i czy zagrażają jej jakieś choroby. W poniższym poradniku znajdziecie najbardziej przydatne informacje na ten temat.

Juka domowa czyli juka gwatemalska
Autor: getty images Juka gwatemalska, nazywana też juką domową, to roslina, która wyglądem przypomina niewielką palmę.

Spis treści

  1. Juka domowa (juka gwatemalska) - pielęgnacja rośliny w doniczce
  2. Juka gwatemalska (juka domowa) - rozmnażanie
  3. Juka domowa (juka gwatemalska) - choroby i szkodniki

Juka ma aż pięćdziesiąt odmian, a w Polsce największą popularnością cieszą się trzy:

  • juka gwatemalska, nazywana również juką domową i słoniostopą (łac. Yucca guatemalensis, Yucca elephantipes),
  • juka aloesowa (Yucca aloifolia),
  • juka wyniosła (Yucca elata).

Choć juka cieszy się tak dużą popularnością, do polskich domów zawitała dopiero w latach 70. - i od razu podpiła serce miłośników domowych ogrodów i doniczkowych kompozycji.

Juka domowa (juka gwatemalska) - pielęgnacja rośliny w doniczce

Juka gwatemalska bardzo lubi światło, dlatego trzeba postawić ją w słonecznym miejscu, choć nie tuż przy samej szybie, bo liście mogą się poparzyć. Roślina postawiona w cieniu będzie marnieć.

Jeżeli chodzi o wilgotność, należy pamiętać, że juka przywędrowała do nas z ciepłych krajów o wilgotnym powietrzu, dlatego roślina nie lubi nadmiernego podlewania. O wiele lepiej zniesie przesuszenie niż zalewanie wodą! W swojej grubiej łodydze juka domowa magazynuje wilgoć, dlatego można o niej niemalże „zapomnieć“, podlewając ją co dziesięć dni (w zależności od pory roku). Najlepiej sprawdzać co jakiś czas podłoże - jeżeli jest przeschnięte, można podlać.

Juka gwatemalska lubi lekkie i przepuszczalne podłoże, dlatego w przypadku przesadzania rośliny (najlepiej robić to w lutym), trzeba kupić specjalną ziemię do palm lub sukulentów oraz doniczkę z odpływem. Ponieważ juka pochodzi z ciepłego klimatu, najlepiej będzie czuła się w temperaturze pokojowej (22-24 stopnie).

Zimą juka domowa świetnie poradzi sobie w nieco niższych temperaturach, ale nie schodźmy poniżej 15 stopni. Warto również pamiętać, że roślina lubi świeże powietrze, dlatego pomieszczenia należy często wietrzyć.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? Praktyczne wskazówki

Juka gwatemalska (juka domowa) - rozmnażanie

Jukę gwatemalską nie jest trudno zakorzenić, choć nie będzie ona miała tak szerokiego i okazałego pieńka, jak ta kupiona w sklepie. Pędy najlepiej pobrać wiosną (odciąć od pnia młodą rozetę liściową), a następnie włożyć do ukorzeniacza. Później sadzonkę wkładamy w podłoże do sadzonkowania, które powinno zostać przygotowane z torfu i piasku w proporcjach 2:1.

Świeżo posadzoną roślinę ustawiamy w umiarkowanie oświetlonym miejscu. Trzeba ją stale zraszać, aby dać jej odpowiedni poziom wilgoci. Mniej więcej po miesiącu sadzonka będzie gotowa do przesadzenia. To nie jedyny sposób na ukorzenienie juki domowej. Sadzonkę można włożyć do naczynia z wodą i poczekać, aż wypuści korzenie.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

Juka domowa (juka gwatemalska) - choroby i szkodniki

Już na etapie kupna juki gwatemalskiej przyjrzyjmy się, czy liście są zdrowe, nie mają przebarwień i ładnie się rozwijają. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zmiany są objawami choroby - na przykład żółknięcie liści u podstawy i ich opadanie świadczy o powstawaniu pnia. Jeżeli jednak dzieje się to bardzo intensywnie, być może roślina jest nadmiernie podlewana i ma za mało światła.

Zresztą, zbyt mocne podlewanie może również prowadzić do rozwoju chorób związanych z grzybami - na przykład antraknozy lub zgnilizny kłodziny juki. W takim wypadku trzeba zakupić odpowiedni preparat, na przykład Polyversum WP lub Topsin M 500 SC. Ponadtom jeżeli w pomieszczeniu jest duszno i panuje zbyt mała wilgotność powietrza, liście mogą zacząć brązowieć i usychać.

Jukom uprawianym w nieodpowiednich warunkach (zbyt dużo wody, brak dostępu do świeżego powietrza), zagrażają również szkodniki – najczęściej przędziorek, tarcznik i wełnowiec, które zwalczymy preparatami, dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Całe szczęście, juka gwatemalska, podobnie jak inne jej odmiany jest odporna na choroby, dlatego wystarczy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, by roślina mogła zdrowo rosnąć przez długie lata.

ZOBACZ TEŻ: Domowe sposoby na pasożyty i choroby roślin doniczkowych. Jak leczyć rośliny bez chemii?

Jak widać, juka domowa to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, idealna dla tych zapominalskich, którzy nieregularnie podlewają kwiaty doniczkowe. Nadaje każdemu wnętrzu egzotyczny klimat, wystarczy ją zraszać i zapewnić jej dostęp do światła.

Juka gwatemalska - najważniejsze informacje:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 50 cm - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają