Juka domowa: wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby i szkodniki juki

2020-11-13 13:42 Danuta Awolusi
Juka domowa
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Juka należy do najpopularniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy nasze wnętrza

Juka domowa - zdobi nie jedno polskie mieszkanie. Wyróżnia się egzotycznym wyglądem, bo jej sztywna łodyga z rozetą liści przypomina palmę. Juka jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale warto wiedzieć, jak ją pielęgnować i czy zagrażają jej jakieś choroby. W poniższym poradniku znajdziecie najbardziej przydatne informacje na ten temat.

Juka ma aż pięćdziesiąt odmian, a w Polsce największą popularnością cieszą się trzy: juka gwatemalska, nazywana również juką słoniostopą (łac. Yucca guatemalensis, Yucca elephantipes), juka aloesowa (Yucca aloifolia) oraz juka wyniosła (Yucca elata). Choć juka cieszy się tak dużą popularnością, do polskich domów zawitała dopiero w latach 70. - i od razu podpiła serce miłośników domowych ogrodów i doniczkowych kompozycji.

Juka domowa - pielęgnacja rośliny w doniczce

Juka bardzo lubi światło, dlatego trzeba postawić ją w słonecznym miejscu, choć nie tuż przy samej szybie, bo liście mogą się poparzyć. Roślina postawiona w cieniu będzie marnieć.

Jeżeli chodzi o wilgotność, należy pamiętać, że juka przywędrowała do nas z ciepłych krajów o wilgotnym powietrzu, dlatego roślina nie lubi nadmiernego podlewania. O wiele lepiej zniesie przesuszenie niż zalewanie wodą! W swojej grubiej łodydze magazynuje wilgoć, dlatego można o niej niemalże „zapomnieć“, podlewając ją co dziesięć dni (w zależności od pory roku). Najlepiej sprawdzać co jakiś czas podłoże - jeżeli jest przeschnięte, można podlać.

Juka lubi lekkie i przepuszczalne podłoże, dlatego w przypadku przesadzania rośliny (najlepiej robić to w lutym), trzeba kupić specjalną ziemię do palm lub sukulentów oraz doniczkę z odpływem. Ponieważ juka pochodzi z ciepłego klimatu, najlepiej będzie czuła się w temperaturze pokojowej (22-24 stopnie). Zimą juka świetnie poradzi sobie w nieco niższych temperaturach, ale nie schodźmy poniżej 15 stopni. Warto również pamiętać, że juka lubi świeże powietrze, dlatego pomieszczenia należy często wietrzyć.

Juka domowa - rozmnażanie

Jukę nie jest trudno zakorzenić, choć nie będzie ona miała tak szerokiego i okazałego pieńka, jak ta kupiona w sklepie. Pędy najlepiej pobrać wiosną (odciąć od pnia młodą rozetę liściową), a następnie włożyć do ukorzeniacza. Później sadzonkę wkładamy w podłoże do sadzonkowania, które powinno zostać przygotowane z torfu i piasku w proporcjach 2:1. Świeżo posadzoną roślinę ustawiamy w umiarkowanie oświetlonym miejscu. Trzeba ją stale zraszać, aby dać jej odpowiedni poziom wilgoci. Mniej więcej po miesiącu sadzonka będzie gotowa do przesadzenia. To nie jedyny sposób na ukorzenienie juki. Sadzonkę można włożyć do naczynia z wodą i poczekać, aż wypuści korzenie.

Juka - choroby

Już na etapie kupna juki przyjrzyjmy się, czy liście są zdrowe, nie mają przebarwień i ładnie się rozwijają. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zmiany są objawami choroby - na przykład żółknięcie liści u podstawy i ich opadanie świadczy o powstawaniu pnia. Jeżeli jednak dzieje się to bardzo intensywnie, być może roślina jest nadmiernie podlewana i ma za mało światła. Zresztą, zbyt mocne podlewanie może również prowadzić do rozwoju chorób związanych z grzybami - na przykład antraknozy lub zgnilizny kłodziny juki. W takim wypadku trzeba zakupić odpowiedni preparat, na przykład Polyversum WP lub Topsin M 500 SC.

Jeżeli w pomieszczeniu jest duszno i panuje zbyt mała wilgotność powietrza, liście mogą zacząć brązowieć i usychać.

Jukom uprawianym w nieodpowiednich warunkach (zbyt dużo wody, brak dostępu do świeżego powietrza), zagrażają również szkodniki – najczęściej przędziorek, tarcznik i wełnowiec, które zwalczymy preparatami, dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Całe szczęście, juki są odporne na choroby, dlatego wystarczy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, by roślina mogła zdrowo rosnąć przez długie lata.

Jak widać, juka to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, idealna dla tych zapominalskich, którzy nieregularnie podlewają kwiaty doniczkowe. Nadaje każdemu wnętrzu egzotyczny klimat, wystarczy ją zraszać i zapewnić jej dostęp do światła.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021