Juka gwatemalska = Jukka gwatemalska - Yucca elephantipes = Yucca guatemalensis

2022-03-25 14:47

Jukka gwatemalska to gatunek z rodzaju Yucca nadająca się do uprawy w mieszkaniach. Tworzy pióropusz zielonych liści wyrastających z ciemnobrązowego pnia.

Spis treści

  1. Juka gwatemalska - opis
  2. Juka - kwiat
  3. Jukka - pielęgnacja

Juka gwatemalska - opis

Wysokość jukki gwatemalskiej zależy od wysokości pnia: może wynosić od 50 do 120 cm. Średnica pióropusza liści osiąga około 25 cm. Rośnie powoli, rocznie 15–30 cm. Ukorzeniony pień rośliny nie przyrasta – rośnie tylko rozeta liści.

Juka - kwiat

Jukka gwatemalska uprawiana jako roślina doniczkowa zakwita jedynie w szklarni bądź oranżerii – tworzy kłosowaty kwiatostan z białymi kwiatami.

Jukka - pielęgnacja

Jest to roślina mało wymagająca. Roślina potrzebuje dużo światła, latem można ja wystawić na zewnątrz. Zimą potrzebuje obniżenia temperatury do 7–12 st. Celsjusza.Podłoże do uprawy jukki powinno być dość żyzne i przepuszczalne, znakomite będzie specjalistyczne podłoże dla palm i dracen. Można także zastosować uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych, ale z domieszką piasku i odrobiny gliny. Konieczny drenaż. Latem jukkę należy podlewać obficie (2–3 razy w tygodniu), zimą rzadziej (co 10 dni). Zalecane zraszanie, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać.

Najlepiej nie stawiać rośliny w pobliżu grzejników, ale jeśli jest to nieuniknione, to doniczkę należy ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody). Jukka nie znosi zalewania, może ono powodować więdnięcie i opadanie dolnych liści, zagniwanie korzeni i pnia (kłodziny), a w efekcie – śmierć rośliny. Liście czyścić wilgotną szmatką. Nie należy stosować środków do nabłyszczania.

Latem roślinę zasila się co tydzień niewielkimi dawkami nawozów wieloskładnikowych dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Młodą jukkę przesadza się co roku, natomiast starszą co 3–4 lata. Dużym egzemplarzom wystarczy wymienić górną warstwę ziemi w doniczce. Jukkę gwatemalską rozmnaża się przez odrosty pędowe. Oderwane i umieszczone w naczyniu z wodą szybko wypuszczają korzenie. Można też rozmnażać roślinę przez ukorzenianie fragmentów pnia w mnożarce.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 50 cm - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE