Jakie rośliny można siać wprost do gruntu? Lista kwiatów i warzyw

2024-04-24 15:46

Chcesz się cieszyć kolorowym balkonem, ale wolałbyś uniknąć kupowania drogich sadzonek, a jednocześnie nie uśmiecha ci się trzymanie skrzynek balkonowych w ciepłym miejscu, by nasiona mogły wykiełkować? Wyjaśniamy, jakie rośliny można siać wprost do gruntu!

Spis treści

 1. Jakie rośliny można siać wprost do gruntu?
 2. Jakie warzywa można siać wprost do gruntu?
 3. Jak przygotować ziemię pod rośliny?
 4. Jakie rośliny można siać wprost do gruntu? Zdjęcia

Po ciepłym początku kwietnia i wręcz zimowej końcówce temperatury znów mają wzrosnąć. Tym samym możesz powoli myśleć o wznowieniu prac w przydomowym ogródku lub na balkonie. Jeśli chcesz urządzić piękny balkon niewielkim kosztem, kup nasiona i wysiej je wprost do gruntu. Niestraszne im niskie temperatury. Niedługo wzejdą i wkrótce będziesz cieszyć się feerią barw kwiatów.

Mimo przymrozków, jakie pojawiały się w ciągu ostatnich tygodni, ziemia nie jest już zmarznięta, więc wcześniej odpowiednio ją przygotowawszy, możesz zabrać się do sadzenia. Nie martw się o niskie temperatury, jakie mogą się jeszcze pojawić do połowy maja. Tym rośliną z pewnością nie zaszkodzą! Na wszelki wypadek w razie ich wystąpienia, przykryj skrzynki balkonowe tekturą lub agrowłókniną.

Jakie rośliny można siać wprost do gruntu?

 • aksamitki – poza tym, że są kolorowe, a ich uprawa nie nastręcza wielu trudności, odstraszają szkodniki! Ich niewątpliwą zaletę jest też długi okres kwitnienia (czerwiec — październik).
 • astry chińskie – te kwiaty nadają się na rabatę, ale też jako kwiat cięty. W wazonie mogą stać nawet dwa tygodnie. Kwitną późnym latem.
 • cynia wytworna – cynię sieje się najpóźniej w połowie maja. Kwiaty cieszą oczy aż do października.
 • nagietki — tę roślinę można nie tylko podziwiać, ale także dodawać np. do herbaty. Szczególnie polecana jest na dolegliwości jelitowe i żołądkowe.
 • lewkonia dwuroga (maciejka) — zaczyna kwitnąć w czerwcu, a kończy w sierpniu. Jej zapach jest szczególnie intensywny wieczorem.
 • kosmos siarkowy (onętek) – ta roślina sprawdzi się na rustykalnych balkonach.
 • rudbekia (znana także jako jeżówka) – rudbekia jest bardzo łatwa w uprawie. Możesz ją także ściąć, ususzyć i jej pięknem cieszyć się także jesienną czy zimową porą. 
Aster chiński
Autor: Getty Images/DimaBerkut

Jakie warzywa można siać wprost do gruntu?

Poza kwiatami na własnym balkonie, najlepiej w nieco większych skrzynkach, możesz uprawiać niewielki ogródek warzywny. Już teraz wprost do ziemi możesz siać: 

Jak przygotować ziemię pod rośliny?

Jeśli sadzisz rośliny w skrzyniach balkonowych, na ogół po prostu zaopatrywałeś się w zwykłą ziemię ogrodniczą lub uniwersalną. Jeśli chcesz, by twoje rośliny rosły zdrowe i bujne, możesz wymieszać ją z kompostem, obornikiem albo mączką bazaltową. 

Jakie rośliny można siać wprost do gruntu? Zdjęcia

Źródło: materiały prasowe/legutko.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie pnącza na balkon wybrać? Mamy całą listę! Odkryj szybko rosnące i wieloletnie pnącza na balkon

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych