Szpinak warzywny - Spinacia oleracea

2022-04-24 14:26

Szpinak to roślina jednoroczna i cenne warzywo wytwarzające rozetę liści.

Szpinak
Autor: photos.com Szpinak

Szpinak najlepiej uprawiać na glebach cięższych, piaszczysto-gliniastych, żyznych, niezakwaszonych i w miarę wilgotnych, o odczynie obojętnym. Uprawia się go w pierwszym lub drugim roku po oborniku (w pierwszym przypadku nie trzeba dodatkowo zasilać rośliny nawozami mineralnymi). Stanowisko do uprawy szpinaku powinno być słoneczne i zaciszne.Szpinak to roślina długiego dnia – latem, gdy temperatura jest wyższa i jest mniej wilgoci, wydaje dużo pędów kwiatostanowych i traci na wartości. Szpinak znakomicie nadaje się jako przedplon lub poplon.

Szpinak można wysiewać do gruntu w trzech terminach:

  • 1 — w końcu marca lub na początku kwietnia na zbiór w końcu maja, początku czerwca,
  • 2 — na początku sierpnia na zbiór jesienny w październiku i listopadzie,
  • 3 — w końcu sierpnia lub początku września można wysiewać odmiany odporne na mróz przeznaczone na zbiór w kwietniu–maju następnego roku.

Na każdy termin zbioru należy wybrać odpowiednią odmianę szpinaku. Szpinak wysiewa się w rzędach odległych od siebie co 20 cm, na głębokość około 2 cm. Gdy szpinak wysiany został zbyt gęsto, należy po wschodach go przerwać, zostawiając rośliny w odległości 5–10 cm.W czasie wzrostu szpinak należy systematycznie odchwaszczać i podlewać. Trzeba tez spulchniać podłoże wokół roślin. Szpinak zbiera się 6–8 tygodni od wysiewu ścinając wykształcone rozety liści. Liście szpinaku zawierają witaminę A (najwięcej ze wszystkich warzyw), witaminę C, B1 i B2, E oraz sole mineralne: żelazo, potas, fosfor, magnez, sód, jod i kwas foliowy. Szpinak jest niskokaloryczny. Można go spożywać na świeżo albo po przetworzeniu. Liście szpinaku można także zamrozić.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Kategoria Warzywa
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
SZPINAK: Czy warto go jeść? Co można zrobić ze szpinaku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE