Groch zwyczajny - Pisum sativum

2020-07-16 15:52

Groch jest rośliną jednoroczną z rodziny bobowatych (Fabaceae).

Występują odmiany zarówno płożące, jak i pnące, osiągające w sprzyjających warunkach do 2 m wysokości. Łodyga grochu jest słabo rozgałęziona, w dolnej części zdrewniała. Liście są trójlistkowe, w zależności od odmiany jasno- lub ciemnozielone.

Białe kwiaty grochu zebrane są w grona po kilka sztuk, wyrastają z kątów liści po 40–60 dniach od siewu. Owocem są strąki o kształcie podłużnej torebki, zawierające kilka niedużych nasion.

Groch najlepiej rośnie w lekko kwaśnej i dobrze nawodnionej glebie. Nie toleruje ostrego słońca. Aby uniknąć chorób, w tym samym miejscu groch można uprawiać nie częściej niż co 5 lat.

Groch rozmnaża się przez nasiona, które można wysiewać, gdy temperatura gruntu osiągnęła 10 st. C. Rośliny rosną najlepiej w temperaturze 13–18 st. C.Roślina uprawna: uprawiany dla celów spożywczych i na paszę dla zwierząt.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE