Drzewko awokado możesz wyhodować samodzielnie. Jak to zrobić i jak o nie zadbać? [PORADNIK]

2022-07-08 9:33

Awokado, czyli smaczliwka wdzięczna (łac. persea americana) to roślina znana i ceniona od tysięcy lat. Już Aztekowie nazywali awokado „masłem bogów” i od tego czasu niewiele się zmieniło – wciąż uważane jest za jeden z najzdrowszych owoców na Ziemi. Duża popularność, jaką obecnie cieszy się awokado przyczyniła się do tego, że coraz więcej osób interesuje się hodowlą drzewka smaczliwki w domowym zaciszu. Uprawa awokado w doniczce jest prostsza niż się wydaje. W tym artykule podpowiemy, jak wyhodować drzewko awokado krok po kroku.

drzewko awokado
Autor: FollowTheFlow/GettyImages

Spis treści

  1. Jak wyhodować drzewko awokado?
  2. Drzewko awokado - jak kwitnie? 
  3. Jaka ziemia do awokado?
  4. Jak oświetlić drzewko awokado?
  5. Jak podlewać drzewko awokado?
  6. Jak nawozić drzewko awokado?
  7. Awokado w doniczce – przycinanie
  8. Czy awokado jest trujące?

Jak wyhodować drzewko awokado?

Uprawa awokado w doniczce nie jest trudna – wręcz przeciwnie. Gdy tylko pestka wykiełkuje, roślina będzie rosnąć szybko. Musimy zapewnić jej tylko odpowiednie warunki. Jak uprawiać awokado z pestki? Możemy zrobić to na dwa sposoby.

I SPOSÓB: Do szklanki lub niewielkiego słoika nalewamy wodę i zanurzamy pestkę awokado na 2/3 jej wysokości. By ustabilizować i uchronić pestkę przed całkowitym zanurzeniem, wbijmy w nią 2-4 wykałaczki i oprzyjmy je na krawędziach słoika. Pestka powinna zacząć kiełkować po kilku tygodniach. Gdy zauważymy młode pędy należy pestkę przesadzić do doniczki z ziemią. Cały proces może trwać od 2 do 4 tygodni, a w niektórych przypadkach nieco dłużej. Słoik lub szklankę z pestką trzymajmy w umiarkowanie ciepłym miejscu – awokado nie znosi zimna.

II SPOSÓB: uprawa awokado z pestki w tym przypadku może potrwać od 6 do 8 tygodni. Pestkę sadzimy w ziemi na głębokość 1.5-2 cm, szerszą częścią do dołu/ Ostry koniec powinien nieznacznie wystawać ponad ziemię. Pojemnik z ziemią ustawiamy w ciepłym, jasnym miejscu, np. na parapecie i przykrywamy woreczkiem foliowym, by utrzymać w jego wnętrzu stałą wilgotność. Podlewamy pestkę systematycznie (ale nie obficie!). Gdy drzewko podrośnie warto przesadzić je do większej doniczki.

Drzewko awokado - jak kwitnie? 

W naturalnym środowisku drzewo awokado osiąga wysokość około 20 metrów. Niestety, hodując owoc w doniczce, w naszych warunkach klimatycznych nie możemy liczyć ani na taką imponującą wysokość, ani na smaczne owoce. W domowych warunkach drzewko awokado urośnie na wysokość około 1.5 – 2 metrów i raczej nie zaowocuje. Mimo to, awokado może być ciekawą i atrakcyjną ozdobą wnętrza, dzięki swoim dużym, lancetowatym liściom i drzewkowatemu pokrojowi rośliny.

Jaka ziemia do awokado?

Awokado w doniczce najlepiej czuje się w podłożu zbliżonym do naturalnego, dlatego możemy kupić na przykład uniwersalną ziemię dla roślin domowych i wymieszać ją z perlitem lub wykorzystać mieszankę piasku i torfu (w proporcji 1:2). Nie zapomnijmy również o warstwie drenażowej i doniczce z otworami.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

Jak oświetlić drzewko awokado?

Awokado oryginalnie pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie uprawia się je m.in. w Izraelu, Kalifornii czy Australii. Te miejsca powinny podpowiedzieć nam, w jakich warunkach drzewko awokado rośnie najlepiej. Smaczliwka wdzięczna jest ciepłolubna i uwielbia słońce, dlatego powinniśmy trzymać ją przy oknie (np. południowym), a latem wystawiać na balkon lub do ogrodu. Idealna temperatura dla awokado to 21-24 stopnie. Mając to na uwadze, nie pozwólmy, by temperatura w pomieszczeniu, w którym trzymamy drzewko awokado spadła poniżej 10 stopni – ponieważ bardzo źle znosi mróz i niskie temperatury.

Jak podlewać drzewko awokado?

Nie tylko mróz szkodzi awokado, ale również przesuszenie, dlatego pilnujmy, by ziemia w doniczce z awokado zawsze była lekko wilgotna, regularnie podlewajmy roślinę i zraszajmy liście. Nie ma jednej zasady co do częstotliwości podlewania – należy sprawdzać, czy ziemia jest wilgotna, czy sucha – i wtedy podjąć decyzję o ewentualnym podlaniu rośliny.

W słoneczne, upalne dni dobrym pomysłem będzie podlewanie drzewka codziennie i częstsze zraszanie liści. Zimą warto ograniczyć podlewanie i częściej zraszać liście (centralne ogrzewanie zmniejsza wilgotność powietrza).

Jak nawozić drzewko awokado?

Awokado w doniczce można lekko nawozić co 2-3 tygodnie. Jaki nawóz do awokado sprawi, że drzewko będzie mocniejsze? W sklepach znajdziemy różne rodzaje nawozów dla roślin egzotycznych, ale w przypadku awokado warto zaopatrzyć się w nawóz z większą ilością potasu. Potas w nawozie poprawi krzewienie i wzmocni całe drzewko.

Awokado w doniczce – przycinanie

Awokado w doniczce rośnie wzwyż bardzo szybko. By uzyskać atrakcyjny, gęsty pokrój rośliny warto jest raz na jakiś czas przyciąć gałązki z liśćmi. Jak przycinać drzewko awokado? Przede wszystkim nie bójmy się przycinania, drzewko naprawdę szybko rośnie.

Awokado najlepiej przyciąć po raz pierwszy, gdy osiągnie wysokość 30-40 cm. Następnie co jakiś czas można ścinać górne pędy rośliny, by zwiększyć jej gęstość. Dobrą praktyką jest przesadzanie drzewka awokado do nowej, większej doniczki co 3 lata. Większa przestrzeń w doniczce zapewni komfort korzeniom.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych [WIDEO]

Czy awokado jest trujące?

Wszystkie części drzewka awokado są trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Jeśli mamy w domu psa, kota lub małe dziecko, warto postawić doniczkę z drzewkiem awokado na bezpiecznej odległości tak, by ani pupil, ani nasza latorośl jej nie dosięgnęła.

ZOBACZ TEŻ: Trujące kwiaty doniczkowe. 17 gatunków roślin, na które trzeba uważać

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych