Rozplenica japońska - odmiany, uprawa, cięcie. Czy rozplenica japońska zimuje w gruncie?

2024-05-28 13:04

W środowisku naturalnym rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) rośnie we wschodniej Azji i w Australii. W zależności od odmiany ta popularna trawa ozdobna osiąga wysokość do 1,2 m. Ma długie wąskie liście o zróżnicowanym zabarwieniu. Z kęp liściowych wyrastają długie łodygi zakończone dużymi, pierzastymi kłosami. Czy rozplenica japońska jest wieloletnia?

Spis treści

 1. Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)
 2. Rozplenica japońska - uprawa
 3. Rozplenica japońska rozmnażanie
 4. Rozplenica japońska niska
 5. Rozplenica japońska - odmiany
 6. Czy rozplenica japońska zimuje w gruncie?
 7. Kiedy przycinamy rozplenicę japońską?
 8. Czy rozplenica japońska jest wieloletnia?
 9. Rozplenica japońska. Zdjęcia

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

Rozplenica japońska, nazywana też piórkówką, najczęściej osiąga 60-80 cm wysokości. Liście tworzące kępy są długie, wąskie, szarozielone. Kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę aż do września. Kwiaty rozplenicy japońskiej początkowo mają żółtawą lub kremową barwę, jednak wraz z wiekiem przebarwiają się na brązowo.

Rozplenica japońska - uprawa

Rozplenica japońska jest rośliną dość wymagającą. Optymalne są dla niej stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. Roślina preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Wymaga regularnego podlewania (szczególnie jeśli jest uprawiana w miejscach słonecznych) i intensywnego nawożenia. Przed nadejściem mrozów powinno się ją okryć solidną warstwą ściółki (np. ze słomy). Stare liście rozplenicy japońskiej najlepiej ściąć wiosną.

Rozplenica japońska rozmnażanie

Rozplenicę japońską można rozmnażać przez wysiew nasion (w okresie wiosennym) lub podział rośliny (latem). Ten drugi zabieg przy okazji pozwoli odmłodzić roślinę.

Rozplenica japońska nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu w trawniku lub jako dekoracja oczka wodnego. Jej kwiaty nadają się do tworzenia suchych bukietów.

Rozplenica japońska Hameln
Autor: Getty Images Rozplenica japońska Hameln.

Rozplenica japońska niska

 • Rozplenica japońska 'Little Bunny' - dorasta do 20 cm wysokości, szczególnie polecana do upraw pojemnikowych
 • Rozplenica japońska 'Little Honey' - jedna z najniższych odmian rozplenicy sięgająca 30 cm, z kwiatostanem około 45 cm.

Rozplenica japońska - odmiany

 • Rozplenica japońska 'Hameln' - dorasta do 1 m wysokości, ma beżowe, a później brązowe kłosy
 • Rozplenica japońska 'Red Head' - dorasta do 80 cm, wytwarza czerwono-różowe, puszyste wiechy, które w miarę przekwitania przybierają odcienie purpury i beżu.
 • Rozplenica japońska 'Fireworks' – liście biało-zielone, później (jesienią) intensywnie malinowe
 • Rozplenica japońska 'Black Beuaty' - dorasta do 100-120 cm, kwitnie w drugiej połowie lata, ma puszyste, długie i ciemne kwiatostany.
 • Rozplenica japońska 'Red Button' - trawa o wysokości ok. 80 cm. Od czerwca pojawiają się puszyste kwiatostany, w kolorze czerwono-fioletowym, później brązowym.
 • Rozplenica japońska 'Lady U' - tworzy bardzo gęste, półkuliste kępy, wyjątkowo efektowne w czasie kwitnienia. Dorasta do 120 – 150 cm wysokości.
 • Rozplenica japońska 'Rubrum' - kępkowa trawa o wysokości 90-120 cm (w czasie kwitnienia). Wyróżnia się atrakcyjną, purpurowobrunatną barwą zarówno liści, jak i kwiatostanów (puszyste, o długości ok. 30 cm, przypominające wąskie szczotki do butelek).
 • Rozplenica japońska 'Hamelen Gold' - osiąga do 50 cm. Liście są złociste, a kwiaty pojawiające się z początkiem lipca mają biało-kremową barwę.
 • Rozplenica japońska 'Autumn Magic' - określana jest często mianem najbardziej urodziwej i okazałej trawy ozdobnej. Szybko rośnie i może osiągnąć do 90 cm wysokości. Kwiatostany są puszyste i miękkie, o jasnobrązowych i kremowych kolorach. 
 • Rozplenica japońska 'Moundry' - ma grafitowe, puchate kwiatostany o długości ok. 20 cm. Dorosła kępa osiąga wysokość 60-75 cm.
 • Rozplenica japońska 'Viridescens' - trawa ozdobna o  gęstym pokroju i ciemnopurpurowym wręcz czarnym kwiatostanie.

Czy rozplenica japońska zimuje w gruncie?

Rozplenica japońska jest jednym z najbardziej odpornych na mróz gatunków traw, wymaga jednak dodatkowego osłonięcia na zimę. Przed pierwszymi mrozami należy taką trawkę związać sznurkiem lub upleść z niej warkocz.

Kiedy przycinamy rozplenicę japońską?

Rozplenicę japońską przycinamy na wiosnę, można już zacząć na początku kwietnia. Ubiegłoroczne źdźbła trawy przycinamy nisko, ok. 2-3 cm nad ziemią oraz usuwamy suche liście. Tniemy od zewnątrz do wewnątrz.

Czy rozplenica japońska jest wieloletnia?

Rozplenica japońska jest rośliną wieloletnią, odpowiednio pielęgnowana będzie dekorować ogród przez lata.

Rozplenica japońska. Zdjęcia

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 60 cm - 80 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa kwiatów żółto-brązowa

Trawa pampasowa - uprawa, odmiany. Czy trawa pampasowa jest wieloletnia?

Trawy ozdobne w ogrodzie