Jak malować ceramikę? W zrób to sam podpowiadmy jak ozdobić ceramikę geometrycznymi dekorami. Do malowania wybraliśmy talerze, które staną się dekoracją ściany. Malowanie ceramiki: przygotuj następujące materiały - naczynia ceramiczne, które chcesz odmienić (talerze, kubki, miski), lakiery do paznokci w wybranych kolorach, zmywacz do paznokci, taśmę klejącą, nóż, patyczki kosmetyczne i ewentualnie cienki flamaster.

Malowanie ceramiki: KROK PO KROKU

1. By przygotować ceramikę do malowania, dokładnie czyścimy i odtłuszczamy nasze naczynia przy pomocy zmywacza do paznokci.

2. Gdy naczynia są już całkowicie suche, oklejamy taśmą klejącą ich powierzchnię, by stworzyć szablon pożądanego wzoru (zaklejone miejsca pozostaną niepomalowane). Jeśli zamierzasz namalować bardzo skomplikowany dekor na ceramice, naszkicuj go na powierzchni naczynia (na przykład flamastrem) przed użyciem taśmy klejącej.

3. Zanim zaczniesz malować ceramiczne naczynie, upewnij się, że taśma dokładnie przylega do jego powierzchni. W przeciwnym wypadku lakier może się pod nią dostać i zepsuć twój wzór.

4. Zamaluj dokładnie odkryte powierzchnie naczynia, a po wyschnięciu lakieru nałóż drugą warstwę, by uzyskać jednolity, nasycony kolor.

5. Gdy lakier będzie już całkowicie suchy, delikatnie usuń taśmę klejącą.

Gotowe!

Ozdobionej w ten sposób ceramiki najlepiej jest używać dopiero po kilku godzinach. Dzięki temu lakier zdąży odpowiednio się utwardzić. Jeśli jakiś fragment wzoru wymaga poprawek, możesz wprowadzić je przy pomocy zamoczonego w zmywaczu patyczka kosmetycznego. Zmywacza użyj także do całkowitego usunięcia dekoru, gdy już ci się on znudzi i zapragniesz stworzyć nowy wzór na malowanej ceramice.

Uwaga! Lakier na naczyniach może ulegać zadrapaniu, najlepiej jest więc obchodzić się ostrożnie z pomalowaną w ten sposób ceramiką (nie myć w zmywarce, nie szorować gąbką z ostrą powierzchnią).